"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Autovabal päeval saab trolliga orienteeruda (0)
03. september 2012
Parkuuriväljak pakub kesklinnas ohutut turnimisvõimalust, sest äkilist maandumist pehmendab turvakate.

Algav keskkonnasõbraliku liikumise kuu viib pealinna rohealadele matkama, etnolaadale ja Jüri Kuuskemaaga ekskursioonile.

Lisaks tarkusekuule on september ka keskkonnasõbraliku liikumise kuu. Sel puhul saab iga esimese klassi laps koolis linnalt juba esimesel koolinädalal helkurvesti. Abilinnapea Merike Martinsoni sõnul on kingitus mõeldud just kooliteed alustavate laste turvalisuse suurendamiseks. «Ilus pilkupüüdev vest on kiirustavale autojuhile märguandeks nii päikesepaistes kui ka videvikus,» lausus Martinson. «Vastne õppur saab niiviisi end nähtavaks teha ja linnaliikluses julgemalt tunda.»

Aastatega on ohutusvestid populaarsust kogunud ja linnapildis kohtab üha sagedamini erksavärvilistes helkurvestides lasterühmi. Tänavu jagab linn lastele 4500 ohutusvesti kokku 8478 eurot eest.

Keskkonnasõbraliku liikluse kuu avapauk antakse 8. septembril kell 18 Vabaduse väljakul koos SEB Tallinna maratoni avaüritusega. Samal päeval kella 12-17 korraldab Kopli noortemaja Stroomi rannas teabe- ja tegudepäeva «Turvaline kooliaasta», mis aitab algavaks õppeaastaks meelepärase huviringi leida.

Tervisetelk ja jalgsimatkad

9. septembril kella 10-18 korraldab ühendus «Loov Nõmme» Vabaduse ehk Tähe pargis Nõmmel kogukonnalaada «Roheliste väravate tänav: tule metsa!». Ühiseks laadatänavaks on oodatud oma väravad avama kõik Tähe pargiga piirnevad tänavad, nagu Nõmme-Kase, J. Mändmetsa, Ravila jpt. 14. septembril esitleb Tallinna Linnatranspordi AS Vabaduse väljakul uusi ühissõidukeid. Kuu tippsündmus on aga rahvusvaheline autovaba päev 22. septembril. Linlased saavad autovabal päeval kontrollida oma tervisenäitajaid tervisetelgis Vabaduse väljakul, osaleda jalgsimatkal vanalinna rohealadel ja külastada soodsalt raekoja torni. Kell 14 toimub vanalinnas Jüri Kuuskemaa ekskursioon «Tallinlased maitsi ja meritsi keskajal», kus saab ajaloolistest ürikutest ammutatud teadmisi sellest, kuidas tallinlased keskajal liikusid. Ekskursioonil osalemiseks on vaja registreeruda keskkonnaamet@tallinnlv.ee või telefonil 640 4287.

Autojuhtidele bussisõit tasuta

Esialgse plaani kohaselt piiratakse autovabal päeval kella 10-18 sõidukite sissesõitu Tallinna vanalinna. «Kuigi piirang puudutab vaid all-linna vanalinnas, palume, et elanikud jätaksid oma auto koju ka mujal linnas,» rääkis kuu üritusi korraldav keskkonnaameti projektijuht Monika Jasson. «Soovime, et autoga sõitjad prooviksid sel päeval ühistranspordiga sõita. Kindlasti leiavad nad, et see polegi nii hull, kui mõned räägivad.»

Autojuhtidele on juhiloa näitamisel 8. ja 9. ning 16.-22. septembril ühistranspordis sõitmine tasuta.

22. ja 23. septembril korraldab Eestimaa Rahvaste Ühendus Raekoja platsil etnolaada. «Etnolaat pakub müügiks omatehtud rahvuslikku kaupa,» rääkis keskkonnasõbraliku liikumise kuud korraldav Jasson. «Samal päeval on kavas kahetunnine orienteerumismäng, mis kutsub üles parimal viisil ühissõidukeid kasutama, näiteks kuidas jõuda kõige kiiremini Vabaduse väljakult Löwenruh parki. Start antakse kell 12 Vabaduse väljakul, oodatud on igas eas linlased, sest meelelahutust jagub kõigile ja loositakse auhindu.»

Kõigi kuu sündmuste kava leiab voldikust, mida saab linnavalitsuse infosaalist ja linnaosavalitsustest. Samuti internetileheküljelt http://www.tallinn.ee/Keskkonnasobraliku-liikumise-kuu-ajakava

Põhuteatri paika kerkib parkuuriväljak

 

Endisesse Põhuteatri asupaika Skoone bastionil kerkib Ida-Euroopa esimene parkuuriväljak. See on mõeldud lastele, kes mänguväljakutest välja kasvanud, ehk alates kümneaastatest.

7. septembril kell 15 on kõik linlased oodatud pargi avamisele. Parkuuripark sobib igale eale.

Trikitamisväljaku mõte pärineb Helsingist, kus parkuuriväljakuid on juba mitmel pool. Need on noorte seas väga populaarsed ja Helsingis on loodud koguni Parkuuri Akadeemia, mis noortele õpetust jagab. Akadeemia tuleb ka Tallinna parkuurimise põhinõkse ehk trikihüppeid, takistusjooksu ja ronimist õpetama.

Parkuuriväljaku 18 elementi ja 33 märkeringi ja -joont aitavad algajal parkuurijal täpsust harjutada ning on mitmekesised ja turvalised. Kogu ala suuruseks kujuneb 238 m2. «Loodame, et linlased võtavad selle paiga peagi omaks, sest nüüd saab saltosid visata ja kaelamurdvaid trikke harrastada linnatänavate ja treppide asemel märksa ohutumas keskkonnas, kus pehme maandumise tagab kunstmuru ja pehmendav kate,» ütles abilinnapea Arvo Sarapuu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.