"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tulevikumajad lasevad looduse tuppa (0)
16. november 2012
Hector Otero, Madli Silm ja Sten Tuudak võitsid preemiad töödega «Päikesepüüdja» ja «Puukodu».

Mugavad elamud kujutavad endast tulevikus ehk muudetava katusega ja toas kasvava puuga maja, mis koguvad pesemiseks vihmavett.

9. novembril toimus Kristiine keskuses iga-aastane Tallinna energiapäev, kus muuhulgas autasustati ka võistluse «Tulevikumaja – nullenergia maja» võitjaid.

Seitsmeliikmeline žürii otsustas jätta esimese preemia (3000 eurot) välja andmata. Kaks järgmist preemiat, vastavalt 1500 ja 1000 eurot, võitsid Hector Otero, Sten Tuudak ja Madli Silm võistlustöödega «Päikesepüüdja» ja «Puukodu».

VELUX Eesti OÜ välja pandud tuhandeeurose eripreemia sai võistlustöö «Öko», autoriks Erkki Annama. «Žürii valik kaldus nende kahe töö kasuks just tänu värsketele lahendustele, mida võistlusel tõtt-öelda ei olnud eriti palju,» kommenteeris žürii esimees, Tallinna peaarhitekt Endrik Mänd. «Esimese töö naelaks oli kahtlemata vastavalt vajadusel muudetava nurgaga katus – kui vaja, aitab võimalikult palju päikest püüda, kui vaja, siis aga pakub rohkem varju. «Puukodu» puhul aga lisaks keset maja kasvavale puule ka sisekliima lahendus – ühe suure klaaskarbi sees teised, vastavalt intiimsemate tegevuste jaoks vajaliku täpsema kliimakontrolliga karbid.»

Peaarhitekti sõnul polnud energiasäästu lahendused siiski nii läbi töötatud, et projektid oleksid kohe teostatavad. «Kuid see ei olnudki meie eesmärk, et need projektid peaksid olema kohe teostatavad, võistlusel oli selleks juba lühike tähtaeg ning eelkõige soovisime panna tudengeid mõtlema energiasäästlikule projekteerimisele,» lausus ta.

Võistlusel osalesid üksikisikud või meeskonnad, kelle üks liige on arhitektuuri, disaini või maastikuarhitektuuri eriala üliõpilane.

«Kõigi projektide ühine häda aga oli see, et need ei olnud Tallinna paigutatavad hooned – võibolla just seepärast jäigi esimene preemia välja andmata,» ütles žürii esimees.

Võidutöödega saab tutvuda aadressil http://www.tallinn.ee/energiapaev-2012
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.