"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
(0)
25. jaanuar 2013
Arvo Sarapuu.

«Riik peaks nüüd lõpuks hakkama mõtlema, mida teha, et inimesed oma teenuse ikkagi kätte saaksid,» leiab Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu.

Tema arvates oleks mõistlik jätkata maakondlike ühistranspordikeskuste loomist, nagu see on praegu näiteks Harjumaal – seas on abilinnapea hinnangul tublilt hakkama saanud. Mitme maakonna peale piisaks tegelikult ka ühest keskusest, nagu võiks olla ühine Harju- ja Järvamaal. Ja üle kogu Eesti võiks neid tegutseda 4-6.

Omavalitsused paremini kursis

Iga omavalitsus võiks mõelda, mida saaks omalt poolt ühisesse «potti» lisada: olgu see siis valla ülalpeetav koolibussiliin või pensionäride poering. Sarapuu sõnul on oluline, et maakondade omavalitsused ühistranspordikeskustes osaleksid, sest nemad teavad kõige paremini, kuidas ja kuhu peaks inimesi vedama.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumil idanevad aga hoopis teised ideed. Maavalitsused tahetakse bussiliikluse korraldamise juurest üldse kõrvaldada ning lasta asi üle võtta maanteeameti regionaalsetel keskustel.

Krooniline alarahastatus

Samas on selge, et küsimus pole praeguse süsteemi vildakuses, vaid selle kroonilises alarahastatuses. Seega võib süsteemi muuta ühte, teist või kolmandat pidi. Ressurssi sellest juurde ei teki.

Seega asubki riigivõim praegu teelahkmel: kas leida raha juurde või alla anda? Kui ei olda võimelised ühistransporti rahastama, siis võikski ministeeriumist ausalt rahvale teada anda: Inimesed! Mõelge, kas te olete võimelised jätkama elu külas, eriti talveperioodil? Eriti, kui te olete eakamad. Kui tahate jätkata, teadvustage sellega kaasnevaid riske! Hoidke ennast vormis ja tervis jalgsimatkadeks korras! Teadke, et uppuja päästmine on uppuja enese asi. Meie ei saa teid enam suurt millegagi aidata, sest raha ei ole ega tule.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.