"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jaanipäevaks saab Mustamäe turg avara liha- ja kalamaja (0)
28. jaanuar 2013
Sügisel pani abilinnapea Eha Võrk nurgakivi Mustamäe turu esimesele hoonele, nüüd ootab järjekorda juba teine turuhoone.

Purskkaevu, kohviku ja laste mängualaga Mustamäe turust saab lisaks kauplemiskohale ka laatade ning koguperepäevade toimumispaik.

Nurgakivi pannakse majale küünlapäeval ehk 2. veebruaril kell 12 lustliku laadaga. Uude hoonesse on kavandatud 35 külmletiga müügikohta, maja ehitus lõpeb abilinnapea Eha Võrgu sõnul juba 15. juunil.

Kuum tee ja maitsev suutäis

«Kahe müügihoone, kohviku ning väliletiga turust saab lisaks kauplemiskohale ka meelelahutusürituste, laatade ning koguperepäevade toimumiskoht,» ütles Võrk. «Nii teeb linn mustamäelaste soovi teoks, sest 2009. aastal linnaosa elanike seas korraldatud rahvaküsitlus näitas, et kõige enam vajab Mustamäe rahvas uut ja korralikku turgu. Endine populaarne Szolnoki turg oli üsna maha käinud ning inimesed soovisid korralikku, mugavat ja puhast turgu nagu näiteks Nõmmel. Kodumaise toodangu pakkumist peavad vajalikuks nii tarbijad kui ka Eesti põllumehed.»

Turu suurima müügihoone projekteeris WSP Talone OÜ ja peatöövõtja on Tabasalu Meistrid OÜ, kes ehitas valmis ka 2011. aasta mais avatud Mustamäe turu väliletid.

«Loodame, et juba mõne aja pärast saab Mustamäe turust suur ja tore, oma traditsioonide ja üritustega mugav ostupaik, kus inimesed ka julgelt kauplevad,» lausus Võrk. «Loodetavasti pakub aktiivne suhtlus ostja ja müüja vahel linnarahvale vaheldust suurkaupluste monotoonsele ja tundetule kassapiiksumisele! Soodne asukoht ning valmivad ilusad ja mugavad turuhooned annavad eelduse, et nii ka juhtub. Populaarse Nõmme turu eeskujul rajab linn meeleoluka turulkäigu nimel siia ka kohviku, laste mänguala ja purskkaevu. Nurgakivi panekul pakume kõigile linlastele ka kuuma teed ja maitsva suutäie. Küünlakuu laat algab 2. veebruari hommikul juba kell 9. Kogu laada tulu läheb vähekindlustatud perede laste toetamiseks, laste koolitarvete ja talveriiete ostuks.»

Küünlapäeva laada korraldab MTÜ Kopli Selts koos linna ettevõtlusametiga. Kaubeldakse käsitööga, toiduainete ja loodustoodetega, mänguasjade, kodutekstiili ja riietega. Kogupereüritusel saab ka einestada ja talvises keskkonnas grillitooteid nautida.

Mustamäe turu esimese, detsembris valminud juur- ja puuviljamaja lettidel ootab veel südatalvelgi ostjaid mitmekesises valikus kodumaiseid köögivilju, mida supermarketitest asjatu otsida. Alates Eesti mustrõikast ja küüslaugust ning lõpetades õuna, redise, naeri ja kaalikani. Kaubavalik on rikkalik, paraku on ostjaid veel vähevõitu. Üks põhjusi võib maja uudsuse kõrval olla ka müügihinnas, sest kohati näib kodumaise toodangu hinnavahe võrreldes marketikaubaga küll liiga suureks kärisenud. Kui näiteks Poola õuna saab suurpoodidest kätte vähem kui eurose kilohinnaga, siis kodumaine Tellissaar ja Kuldrenett maksavad turuletil 2.50 eurot kilo.

Kalaturu hinnad eeskujuks

«Ma arvan, et ka turgude juhtkond peaks siin omalt poolt rohkem pingutama, kui ta sõlmib lepinguid nende ettevõtjatega, kes turule kauplema tulevad,» ütles linnapea Edgar Savisaar. «Kui ikka turulähedased kaubanduskeskused pakuvad kaupu odavama hinnaga, siis on turule vähem ostjaid oodata. Aga ma olen pannud tähele ka teistsugust lähenemist. Mullu käisin ma õige mitmel korral linna kalaturul ja panin tähele, et kalakaupade hinnad olid seal märksa odavamad kui lähedal asuvates kaubanduskeskustes. Nii et saab küll! Kauplejad peavad mõistma, et kuna nad turgude rajamisse ise pole investeerinud, vaid seda on oma eelarvest teinud linn, pole mõtet linnaturul ka kauba hinnast viimast välja pressida.»

Kalakaup on juba leidnud kindla klientuuri ka uuel Lasnamäe turul. «Kala hinnad ja valik on meil kindlasti soodsamad kui poes,» ütles Lasnamäe turu haldur Rein Karolin. «Ja mis põhiline, suures osas on tegemist kodumaise teada-tuntud ja seetõttu ka väga nõutud kaubaga.»

Räimele jätkub Karolini sõnul Lasnamäe turul ostjaid hommikust õhtuni ja seda on igal argipäeval pakkuda isegi talviti.

Suveks uksed kauem lahti

«Värske räim on minu meelest esmatarbekaup, mida peab aasta läbi saada olema!» on turuhaldur veendunud. «Palju meil aga siis kohalikku kala poes müügil on? Väga vähe, enamasti pakutakse ikka välismaist lõhet. Lasnamäe turgu varustavad kala kokkuostjad aga toovad kauba Võrtsjärvest ja mujalt üle Eesti. Koha, haug, tursk, lest ja karpkala on turu kalamajas igapäevased. Haruldased pole ka sellised delikatessid nagu vimb ja silmud. Silmud on nii värsked, et elavad alles. Suitsutatud kujul saab osta näiteks heiki, mereahvenat, heeringat.»

Kuigi Lasnamäe turul on Karolini sõnul tekkinud juba kindel klientuur, aitaks rahvast juurde tuua lahtiolekuaegade pikendamine. «Nädalalõppudel pole ostjaist puudus juba praegu, kuid tööpäeviti peaks turg kauem lahti olema,» mainis Karolin. «Praegu sulgeme uksed juba kell viis, nii jõuavadki tööinimesed meile vaid nädalavahetustel. Loodame suvehooajal lahtiolekuaegu pikendada kella seitsmeni õhtul, et turule jõuaks tulla ka pärast tööpäeva.»

Linnaturud olgu taskukohased!

Kuna linnaturud ei ole äriettevõtted, mis müüjaid kooriksid, ei tohiks ka müüjad linnaturgudel ostjaid koorida.

Linnapea Edgar Savisaar (pildil) rääkis, et linnaturud ei ole äriettevõtted, mis kasumiahnuses müüjaid kooriksid. Seega peaksid ka linnaturgude hinnad ostjatele suurpoodide või eraturgudega võrreldes odavamad olema. Ometi kruvivad linnaturgude müüjad hindu, näiteks Nõmme turul on kalli müügikoha kuulsus, ja see teeb murelikuks.

«Linnaturgude rajamise üks eesmärke oligi pakkuda inimestele kaubanduskeskustest soodsamat ostuvõimalust,» lausus Savisaar. «Teiseks tahtsime suurendada kodumaise kauba müügivõimalusi, selle asemel et kogu kaupa välismaalt sisse tuua. Kolmas siht oli rajada selge suunitlusega linnaturud, kus ei müüdaks läbisegi igasugust kaupa nagu seda varem tehti ja mis polnud kuidagi kodumaise tootmisega seotud. Meie eesmärk oli aga kauplemine siduda just kohaliku tootmisega ja selles mõttes teeb ka mulle muret, kui hinnad on liiga üles läinud. Nii ei peaks see olema.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.