"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Hooliv kassiomanik laseb oma lemmiku kastreerida (0)
01. veebruar 2013
Emane kass Miia on pärast steriliseerimist eluga rahul ning elab täisväärtuslikku elu. Vastutustundlik omanik laseb kindlasti kastreerida ka oma isase kassi.

Tänu koerte kohustuslikule kiibistamisele on hulkuvate koerte hulk Tallinnas 99,9% vähenenud.

Selarti sõnul võib Eestis olla isegi miljon kodutut kassi ja see probleem ei lahene enne, kui loomapidajad võtavad vastutuse. Paraku loobuvad paljud kassi kastreerimisest või steriliseerimisest vaid seetõttu, et see tundub looduse vastu tegutsemisena. Samuti arvatakse, et kass tunneb ennast paremini, kui teda ei kastreerita. Tegelikult on nii loomaarstid kui ka loomakaitseselts ühel arvamusel – lõikamata lemmikloomal ei tohi lasta vabalt ringi joosta.

«Isaste lõikamata kasside puhul mõtlevad loomaomanikud, et need ei too ju poegi koju, nii et probleemi pole. Aga samas võib see isane tänaval pojad teha,» tõdeb loomakaitsja.

Looma ei tohi hulkuma lasta

«Meil on kahjuks palju inimesi, kes lasevad oma looma hulkuma. Instinkti ajel tahab loom paljuneda, kuid pärast steriliseerimist või kastreerimist see instinkt väheneb. Loomad muutuvad palju kodulähedasemaks ja nad ei ole nii agressiivsed,» räägib Selart.

Emane kass võib tiinestuda vaid kuuekuuselt ehk vanuses, mil omanikud teda alles kassipojaks peavad. Tavaliselt saavad emased kassid suguküpseks siiski kaheksa kuu vanuselt. Isastel kassidel saabub suguküpsus aga juba kuue kuu vanusena. Kui lõhn isase kassi uriinis on ekstra tugev – toakassi puhul on see eriti märgatav –, annab see selgelt märku suguküpsusest.

Operatsioon aitab

Loomaarst Rene Saimre ütleb, et soovimatute kassipoegade vastu aitab loomale suukaudsete kontratseptiivsete ainete andmine. «Mina neid siiski ei soovita, sest sel juhul võib kassil oluliselt suureneda pahaloomuliste kasvajate ja emakapõletiku risk, nii et lõpuks tuleb teda ikkagi opereerida,» räägib loomaarst. «Pillidel võib olla ka mõningaid kõrvaltoimeid ja need pole täiesti usaldusväärne vahend. Kasside steriliseerimine-kastreerimine on kõige tõhusam.»

Tavaliselt minnakse kassiga loomaarsti juurde protseduurile hommikul ja juba pärastlõunal võib temaga koju minna, loom taastub lõikusest tavaliselt paari päevaga. Protseduuri saab ette võtta juba kuue kuu vanuselt, kui kass on terve ja normaalkaalus. Samuti ei pea kass olema enne seda poeginud.

«Iga operatsioon on teatud mõttes riskantne ja kunagi ei saa sajaprotsendiliselt kindel olla, et kõik läheb operatsiooni käigus hästi, sest iga looma organism on individuaalne. Narkoosil on alati risk, mõni loom seda ei talu, kuid neid on väga vähe. See on ikkagi kerge operatsioon,» kinnitab loomaarst. «Isane kass pole pärast operatsiooni enam nii võitlushimuline ja sõjakas, samuti ei karju ta enam jooksuajal.»

Kindel on see, et oma isakassi kastreerimisega teete ümbruskonnale heateo.

Steriliseerimine ja kastreerimine on eri loomakliinikutes eri hinnaga, jäädes kastreerimise puhul 20-49 ning steriliseerimise puhul 35-69 euro vahele.

Kass Jetta leidis tänu Pealinnale kodu

Tänu Rohelises Pealinnas ilmunud artiklile helistas varjupaika viis kassisooviga inimest.

«Me oleme üliõnnelikud, et vähemalt üks kassike on Pealinna lehe kaudu toreda, sooja ja sõbraliku kodu leidnud,» ütles MTÜ Kassiabi vedaja on Reet Allikvere. «Artikli ilmumise järel tuli kohe viis kõnet ja viis aastat kodu oodanud Jetta leidis selle väga kiiresti. Tavaliselt on nendega, kes meile pikalt pidama jäävad, raske. Info levitamine ja lood aitavad kindlasti kaasa, et head inimesed kassidest kuuleks ja neile kodu pakuks.»

Allikvere avaldas lootust, et ka Agneta leiab endale peagi kodu.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.