"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Savisaar: linnade roll Euroopas muutub riikide omast olulisemaks (0)
08. märts 2013
Edgar Savisaar koos Viini linnapea Michael Häupliga.

Tallinna linnapea tutvustas kohtumisel meie tasuta ühistransporti, töökohtade loomist ja püüdlemist Euroopa roheliseks pealinnaks.

«Euroopa Liidu linnadel on ju mitmeid organisatsioone, kus koos käiakse, kõigepealt pealinnade liit, mille eesotsas meiegi Tallinnas olime mõni aasta tagasi,» rääkis Savisaar. «Nüüd siis tegi EK ettepaneku selliseks kohtumiseks, millel on omaette väärtus, sest seni on väga palju räägitud põllumajanduspoliitikast, aga linnapoliitikast ja linnast kui instrumendist, kuhu koguneb üle poole rahvuslikust tulust, on vähem juttu olnud – mõnikord võib-olla ka teadlikult.

Mina rääkisin kohtumisel kolmest innovatsioonist Tallinnas: sellest, kuidas me rohelise pealinna ideed püüame ellu viia – seda tuletas muide oma kõnes meelde ka Stockholmi linnapea. Teiseks põhiteemaks oli tasuta ühistransport, mis oli ilmselt üks põhilisi küsimusi minu jaoks. Ja kolmandaks – töökohad, et mida Tallinn on nende loomiseks ette võtnud. See oli ikka paljude linnapeade jaoks võtmeküsimus, kuidas tööpuudusest jagu saada.

Peale selle ma tuletasin meelde, kuidas linnad pole konkurendid põllumajanduspoliitikale. Meie asume ikkagi globaalses konkurentsis.

Mulle endale oli tähelepandav see, et väga paljudes linnades valitseb olukord, kus räägitakse streikidest, väljaastumistest. Seda oli palju rohkem, kui ma ette kujutasin. Päris selgelt on näha, et EL seisab probleemi ees, mida sellises olukorras ette võtta. Ma arvan, et ega muidu poleks linnade poole pöördutud.

Riikide mõju minu arvates väheneb üleüldse ja linnade oma suureneb. Linnad muutuvad tugevamaks. Ma ei välista, et meil seisab ees uus hansaühenduse loomine – nagu see kunagi ka Euroopas oli, ehk siis linnade liit.

Saame näha, mis edasi juhtub. Praegu dikteerivad EL-is toimuvat kolm-neli suuremat riiki, aga ma olen tegelikult veendunud, et kümne aasta pärast on linnade positsioon EL-is teistsugune kui praegu, ja mitte ainult EL-is. Kui me vaatame Ladina-Ameerikat ja Aasia riike, siis linnade jõud muutub järjest märgatavamaks.»
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.