"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aita seltsil Kadrioru ajaloo virtuaalset kaarti koostada! (0)
12. august 2013
Arhitektuuriajaloolane Oliver Orro leiab, et idee asuda Kadrioru virtuaalset ajalookaarti koostama on igati tänuväärne.

Kadrioru Selts koostab Kadrioru virtuaalset ajalookaarti ja ootab elanikelt vanu fotosid asumi iga maja kohta, samuti mälestusi hoonete ehitusest ja hilisemast ajaloost.

Kogutud materjali säilitab loolise ülevaatena. «Tegemist on tõesti väga vahva projektiga,» ütles seltsi liige, arhitektuuriajaloolane Oliver Orro. «Kadriorus on aastate jooksul elanud küll hulgaliselt meie kultuuriajaloole väga olulisi isikuid, kuid selle projektiga pöördub meie selts just tavaliste inimeste poole. Kõik majad Kadriorus on väärtuslikud, nagu ka siin elavad inimesed. Me ei otsi erilisi maju ega erilisi inimsaatusi, vaid just seda tavalise inimese lugu, mis ei pruugi kajastuda ametlikes dokumentides, kuid tuleb välja just selliste ettevõtmiste kaudu.»

Terved tänavad tekkinud ja kadunud

Seltsi liikme Mati Koppeli sõnul on praegu peamine probleem, millist Kadri- oru kaarti projekti aluseks võtta – kant on ju aja jooksul väga palju muutunud, lausa terveid tänavaid on juurde tekkinud või ära kadunud. «Tahame interaktiivse kaardi välja töötada sellisena, et iga maja juurde oleks võimalik ka infot lisada. Samuti soovime, et Kadrioru interaktiivne kaart poleks n-ö suletud süsteem, millele ligipääs on ainult paaril-kolmel inimesel, vaid et kogutud materjaliga saaks tutvuda iga ajaloohuviline. Kaardile saab asjalikku ja põnevat infot kirjutada iga elanik. Ega me ei arvagi, et Kadrioru eakad elanikud oskaksid internetis oma mälestusi kaardile lisada, pigem loodame, et nooremad pereliikmed käivad ja kuulavad, mida vanadel ja väärikatel rääkida on. Kadriorus on umbes 300 maja ning projektil seega kõvasti potentsiaali. Kadri- oru Seltsi kuulub üle saja liikme – ideaalis võiks igas siitkandi majas elada vähemalt üks liige, kes maja ajalooga seonduva kokku koguks ja kaardile aitaks jõuda.»

Mujal sellist asja polegi

Koppeli kinnitusel on tegemist Tallinnas ja terves Eestis ainulaadse projektiga. «Kuressaare linnal on analoogne interaktiivne ajalooprojekt plaanis,» mainis ta, «Tallinna muudes seltsides ja kogukondades on aga asi seni jäänud vaid idee tasandile.»

«Kindlasti on Kadrioru elanikel lugusid, mida ei ole kirjas ametlikes ja kuivades faktipõhistes arhiiviandmetes. Näiteks mõni huvitav seik maja tekkeloo kohta või selle hilisemast ajaloost. Värvikatest isiksustest, kes on majas elanud, või kellestki, kes vääriks meenutamist. Ja ka kirjeldusi maja olmest läbi aegade,» lausus seltsi liige Mihkel Uus, kutsudes kõiki Kadrioru elanikke panema kirja või üles otsima juba kirjapandud meenutusi inimestest või inimestelt, kes on piirkonnas elanud või tegutsenud. «Kindlasti pakub huvi ja väärib säilitamist maja tekkelugu ja hilisem käekäik. Olmemuljed ja olustikukirjeldused on samuti põnevad. Loomulikult on kõige kõnekamad fotod, mida samuti saame kasutada. Põhjus, miks me seda teeme, on, et Kadri-oru majade lugu saaks huvitavaks lugemismaterjaliks teistelegi ning ei kaoks paberilt.»

Kuidas ja kuhu fotod ja mälestused saata?

Infot projekti kohta saab telefonil 5064624, internetist www.kadrioruselts.ee  või meiliaadressilt majalugu@kadrioruselts.ee.

Materjalide ja fotode originaalid selts tagastab.

Sobivad ka käsikirjad või suulised mälestused.

Ise saab infot kaardile lisada internetiaadressil http://kadrioru.selts.eu/cmtls/1/608/place/609, kust leiab ka lisamise õpetuse.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.