"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linn ehitab arstidele ja õdedele uued kodud (0)
03. veebruar 2014
Hooldusõde Inna Kallakas elab linna üürikorteris kolmandat aastat. «Mina olen rahul,» tõdes naine, «siin on ilus, vaikne ja puhas.» Tänu linna soodsale elamispinnale saaksid tulevikus ka paljud teised õed ja arstid oma armastatud erialal edasi töötad

• Tallinn plaanib Soome eeskujul rajada arstide-õdede maja, kuhu saab soodsatel tingimustel elama asuda kuni 90 tervishoiutöötajat.

Linn plaanib järgmise aasta lõpuks rajada arstide-õdede maja, kuhu saab soodsatel tingimustel elama asuda kuni 90 tervishoiutöötajat. «Näiteks Soomes on sellised tööandja poolt ehitatud majad, kus tervishoiutöötajad saavad soodsatel tingimustel korterit üürida, väga levinud,» ütles abilinnapea Merike Martinson. «Samuti on meie huvides hoida oma arste ja õdesid. Ja kuigi elupaik on muude välismaale tööle mineku põhjuste kõrval tõenäoliselt teisejärguline mure, loodan, et soodne korterisaamise võimalus hoiab siiski mõne õe või arsti Soome pagemast.»

Linna sotsiaal- ja tervishoiuamet tegi käesoleva aasta alguses Tallinna kahes keskhaiglas ning lastehaiglas küsitluse töötajate elukohavajaduse kohta. Ameti juhataja Vahur Keldrima sõnul näitas küsitlus, et linna abi korterimurede lahendamisel on vägagi teretulnud.

Maja eeskätt noortele

Lääne-Tallinna Keskhaigla õendusjuhi Aive Kaburi sõnul on nende haiglal hetkel puudu 25 õde, 27 hooldajat ja 35 arsti – kokku ligi 90 arsti-õde.

«Kas keegi meile vajalikest töötajatest tuleks tööle, kui meil oleks pakkuda soodsat elukohta, on keeruline vastata,» ütles ta. «Tõenäoliselt oleksid sellest huvitatud residendid, abiarstid jt, kes ei ole oma elu veel n-ö materiaalses mõttes paika pannud, näiteks vanemate juurest välja kolinud. Teiseks võiks selline elukohavõimalus olla atraktiivseks pakkumiseks ka radioloogiatehnikutele ja bioanalüütikutele, keda õpetatakse ainult Tartu tervishoiukõrgkoolis, ja selle kooli lõpetanud noored on ju sinna kogunenud üle Eesti.»

Tallinna lastehaigla õendusjuht Tiia Muts ütles, et raske on hinnata, kui suur hulk personalist oleks soodsa elamispinna olemasolul lahkumata jätnud. «Lahkumise põhjusena ei ole seda välja toodud,» mainis ta. «Samas kindla ja soodsa elukoha saamine ilmselt mõnevõrra soodustaks uute töötajate tööletulekut. Kas see oleks määrav, seda on raske hinnata.»

Linnalt korter

2008. aastal alustas Tallinn teise elamuehitusprogrammiga, mille eesmärk oli aidata lahendada eluasemeprobleeme noortel peredel ning nendel töötajatel ja sihtrühmadel – haridus-, tervishoiu-, sotsiaalhoolsfääri töötajad –, kes on vajalikud linna kestlikuks toimimiseks. Praegu on Raadiku munitsipaalmajades linnalt elupinna saanud umbes poolsada õde-ämmaemandat-hooldajat, kuid linnavaraameti andmetel on taotlejaid rohkem.

«Suhteliselt väikese sissetuleku juures on peaaegu võimatu erasektorist korralikku üüripinda saada,» nentis Medicumi koduõde Inna Kallakas, kes tuli Tallinna elama 2000. aastal ja kümne aasta jagu üüris korterit eraisikult. «Siis kuulsin, et linnale vajalikele inimestele antakse munitsipaalkortereid üürile, ja esitasin ka avalduse.»

Kõik moodsad mugavused

Nüüd elab Kallakas neljandat aastat Raadiku munitsipaalmajas ning on olukorraga väga rahul. «Siin on ilus, puhas, kõik vajalik on olemas,» rääkis ta. «Kui oled enne maksnud ühetoalise korteri eest 3000-4000 krooni (u 200-250 eurot), siis see üürisumma, 65 eurot, mida linn küsib, tundub päris väike. Ning kuigi räägitakse, et linna üürimajades on vahel üürnikega probleeme ja kord käest ära, ei saa mina küll midagi negatiivset öelda. Meie maja on ilus, vaikne ja puhas.»

Uus, vaid tervishoiutöötajatele mõeldud maja on plaanitud Mustamäele, Akadeemia tee 48 endise ühiselamuhoone asemele. «Päris uut maja me ehitama ei hakka,» lausus abilinnapea Eha Võrk, «küll aga jäävad olemasolevast majast järele ainult kandekonstruktsioonid ning vahelaed. Kõik muu tuleb täiesti uus.»

Akadeemia tee 48 elamusse on planeeritud umbkaudu 90 korterit. Korterid on erineva suuruse ja planeeringuga, on kööktube, ühe- ja kahetoalisi kortereid. Kõigis korterites on tualettruumid ning möbleeritud kööginurk. «Oleme arvestanud, et mitte kõik inimesed ei ela üksi – paljudel on ju ka elukaaslased ja / või lapsed,» lausus Martinson. «Sellepärast loobusime esialgsest mõttest ehitada majja vaid ühetoalised korterid, ja pakume elamispinda tervele perele.»

Lääne-Tallinna Keskhaigla õendusjuhi Aive Kaburi sõnul võiks linn seada sisse ka mõned lühiajaliseks kasutamiseks mõeldud korterid, kuhu haigla saaks ajutiselt majutada näiteks konsulteerivaid arste või koolitajaid.

Soodsam kui erakorteris

Maja uuenduskuuriga alustatakse tänavu suve teises pooles ning esimesed elanikud peaksid plaani järgi sisse kolima aasta-pooleteise pärast. Üürileping on tähtajaline ning sõlmitakse viieks aastaks. Kui kaovad ära üürileandmise alused – inimene lõpetab töö tervishoiusfääris –, siis üürilepingut tähtaja lõppemisel ei pikendata.

Kehtestatav üürimäär peaks Võrgu sõnul jääma samale tasemele teiste linnale kuuluvate majade üürimääradega. «Kindlasti jääb üürihind oluliselt odavamaks erasektori poolt pakutavast hinnast,» lubas abilinnapea. «Keskmisest madalamad tulevad kindlasti ka kommunaalkulud, sest tegemist saab olema värskelt renoveeritud majaga, kus on kasutatud kaasaegseid ehitusmaterjale ning lahendusi.»

Akadeemia tee 48 renoveerimise eeldatav maksumus koos sisustamisega on 3 500 000 eurot. Täpne hind selgub pärast riigihankeid.

Tallinna haiglates puudu peaaegu 250 töötajat

Terviseameti andmetel on tervishoiutöötajate lahkumine Eestist jätkuvalt suur. 2013. aastal taotles asjakohast tõendit 118 arsti ja 185 õde, kokku seega umbes 300 tervishoiutöötajat.

Eriti valusalt puudutab tervishoiutöötajate Eestist lahkumine Tallinna tervishoiuasutusi, praegu on neid linnas puudu 238.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.