"Inimene peaks saama pühendada end lihtsalt oma elu elamisele. Linnaasutused peaksid olema heas mõttes justnagu nähtamatud – osutades linnakodanikule teenust nii, et nad ise meeldegi ei tule."

Tallinna linnasekretär Priit Lello
Rahva mälestused Balti ketist rändavad mööda Eestimaad (0)
14. mai 2014

Laupäeval avas Rahvarinde muuseum maailmas erakordsest Balti ketist näituse «Kes on su kõrval?», mis rändab mööda Eestimaad kuni keti 25. sünnipäevani augustis.

Käesoleva aasta 23. augustil möödub 25 aastat Eestimaa Rahvarinde, Läti Tautas Fronte ja Leedu Sajudise aktsioonist «Balti tee» ehk rahvakeeli Balti ketist.
«Balti kett on maailma ajaloos ainulaadne sündmus. See oli rahumeelne vabadusaktsioon, mis näitas tervele maailmale Baltimaade rahvaste kindlat ja murdumatut tahet elada vaba rahvana vabal maal,» ütles Rahvarinde muuseumi juhataja ja ajaloolane Helen Lausma-Saar.
Selle võimsa, maailmas erakordse ürituse meenutamiseks on Tallinna Rahvarinde muuseum võtnud enda kanda tänuväärt missiooni ning kogunud üle Eesti vabatahtlikelt, kes ketis käsikäes seisid, mälestusi video, foto või kirja kujul, mida muuseum alates 17. maist rändnäitusega üle Eesti eksponeerima hakkab.
Rändnäitus «Kes on su kõrval?» annab võimaluse meenutada 25 aasta taguseid sündmusi. Saab vaadata fotosid, Balti keti korraldamisega seotud käsikirjalisi materjale, sümboolikat, filmi ja muid Balti ketiga seonduvat, samuti mälestusi kandvaid esemeid ja dokumente.
«Kevadel kogusime Balti ketiga seotud materjale ning muuseumisse on tänaseks jõudnud fotod, filmimaterjal, näiteks tore filmilõik inimketist Raplamaal, välismaa ajalehtede väljavõtted Balti ketist ja toetuskaardid,» ütles Lausma-Saar. «Ülesvõtted pärinevad nii Tallinnast kui ka Kohila lähedalt, Viljandimaalt ning üldse üle Eesti eri paigust.»
Näituse tarbeks saatsid kümned eestlased muuseumisse oma mälestusi ning nii mõnigi ketis vabaduse eest seisnud inimene käis oma mälestusi jagamas kohapeal.
«Ma ei oska täpset arvu välja tuua, kui paljud inimesed oma mälestusi meiega ja Eesti rahvaga jagasid, kuid umbes kahekümne kanti see arv jääb,» lausus Lausma-Saar. «Praegu, 25 aastat pärast Balti keti toimumist, on oluline tegelda selle ajaloo suursündmusega äärmise põhjalikkusega. Sest kui me praegu ei kogu materjale, esemeid, fotosid, mis on seotud Balti ketiga, siis 25 või 50 aasta pärast ei olegi enam mida koguda. Ja veel olulisem – pole inimesi, kellelt küsida selle tähtsa augustikuu päeva kohta.»
2009. aastal kanti Balti kett ka UNESCO maailma mälu programmi, milles on ainult need sündmused, mis on olulisel määral mõjutanud maailma ajalugu.
Näituse avamine toimub 17. mail vastu üle-euroopalist muuseumiööd, ning kuna tegemist on rändnäitusega, jääb see Tallinna vaid kuni 30. maini.
Rändväljapaneku koostas Rahvarinde muuseumi juhataja, Tallinna Ülikooli ajaloo doktorant Helen Lausma-Saar, kujundasid Inga Raukas ja Tuuli Aule.

 

Rändnäitus Balti ketist

*Tallinnas Rahvarinde muuseumis 17.-30. maini.
*Järvamaa muuseumis 31. maist 26. juunini.
*Pärnu keskraamatukogus 28. juunist 20. juulini.
*Viljandis Sakala keskuses 22. juulist 14. augustini.
*Abja päevakeskuses 16. augustist 12. septembrini

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.