"Kõige rohkem ohustame eesti keelt me ise."

Ivo Linna
INTERVJUU Dimitri Demjanoviga: “Toiduainete väiksem maksustamine tõstaks toidukultuuri!” (0)
22. mai 2014

Tippkoka Dimitri Demjanovi arvates aitaks toiduainete käibemaksu alandamine tõsta meie toidukultuuri ning tooks söögikohad rahvale lähemale.

Kas riik peaks midagi ette võtma toiduainete hindade kasvu pidurdamiseks? Näiteks alandama käibemaksu? 
 
Loomulikult võiks riik aidata toidukorvi hinda alandada. Kartus, et vaheltkasu läheb ettevõtja taskusse, on lühinägelik. Mis puutub toiduainete käibemaksu, siis mõnel pool see sootuks puudub. Ma arvan, et toiduainete käibemaksu alandamine kas või 5 protsendi võrra motiveeriks nii suur- kui väiketootjaid ja tooks ka söögikohad rahvale lähemale.
 
Milliseid Tallinnale omaseid ajaloolisi roogasid võiksid meie restoranid oma külalistele pakkuda?

Tõepoolest vajaks see asi kaalumist. Tallinn on olnud suur toidukosmopoliit ja metropol. Hansa kaupmehed tõid omal ajal siia kõiksugu vürtse ja eksootilisi puuvilju ning juurikaid. Enamus Eesti toite on kas ühepajaroad või siis valmistatud soolatud, suitsutatud või kuivatatud toorainest, teraviljast ja piimast. Kui me vaatame tänast Tallinna restoranide pilti, siis peame tõdema, et meie laud on kaetud kogu maailma maitsepaletiga. Hiina, Vene, Gruusia, Itaalia, Prantsuse ja muude maade ning rahvaste köögid on kenasti esindatud.
 
Miks väljas söömas käimine pole tallinlaste seas nii populaarne nagu näiteks Vahemeremaades?

Ma ütleks siiski, et väljas söömas käimise komme on hakanud populaarsemaks muutuma. Kindlasti on sellele kaasa aidanud asjaolu, et viimasel ajal on juurde tulnud hulk restorane ja koos nendega häid kokki. Pakutakse huvitavaid lahendusi nii-öelda igaks elujuhtumiks. Ma olen kindel, et Tallinn sööb täna kohe kindlasti paremini kui kakskümmend aastat tagasi. Miks aga ei saa meid võrrelda Vahemeremaade inimestega? No teate, eestlane on juba kord selline, kes hoiab kõigepealt kokku kõhu arvelt. Parema meelega ostetakse mõni uus riidehilp kui lubatakse endale head ja paremat kõhutäidet. Kuid ka see muutub, küll näete.
 
Räägitakse, et te pakkusite kord Tallinna päeva puhul 600aastase vanuse retsepti järgi tehtud kalasuppi?

Ilmselt mõtlete Vabaduse Väljakul mõni aeg tagasi toimunud väljakaevamistel leitud kalaluudest inspiratsiooni saanud Jüri Kuuskemaa ettepanekut, et võiks kuidagimoodi taastada selle 600aastase kalasupi retsepti…Minu meelest võiks seda oletatavat ajaloolist suppi pakkuda näiteks Olde Hansa miljöös, kuhu see suurepäraselt sobiks. Minu Gloria restoranis pakutav eeldab kalasuppide poole pealt Euroopa-Prantsuse klassikaliste maitsete kombinatsioone. Võib arvata, et toda ajaloolist suppi söödi kammkeraamika kaussidest-pottidest. Need on mul isegi olemas, aga ainult eksponeerimiseks. Tallinna päeva puhul aga pakkusin Gloria versiooni väga kuulsast Marseille`i kalasupist, mis on inspireeritud bouillabaisse`ist. Supp on valmistatud kolmest heast kalast – tursast, ahvenast ja lestalisest merikeelest. Lisataud on rohkesti kalavürtse, tilli, köömneid ja kappareid. Algpuljongi valmistamiseks kasutatakse veel ka sini- ja kammkarpe. Supi kõrvale serveerin küüslaugu krutoone ja Ayoli kastet.
 
Millist toitu ise eelistate?

Ise söön kõike, kuid esimene valik on vähekäsitletud lähitoit.
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.