"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ilvese sõnul näitavad kriisid Euroopa Liidu ühtsuse puudumist (0)
10. juuni 2014

President Toomas Hendrik Ilves leidis esmaspäeval Praha Aspeni Instituudi konverentsi paneelis esinedes, et hiljutine majanduskriis ja praegune Ukraina kriis näitavad Euroopa Liidu (EL) ühtsuse puudumist ning meie nõrkust demokraatlike väärtuste eest seismisel ja julgeoleku tagamisel.

Instituudi iga-aastase konverentsi paneelis analüüsiti globaalset poliitikat pärast 1989. aastat ning seda, kuidas on kommunistlik minevik mõjutanud Euroopa tänast positsiooni, teatas BNS-ile presidendi kantselei. Ilves nentis seal, et Berliini müüri langemine ja kommunistlike režiimide kokkuvarisemine Ida-Euroopas 25 aastat tagasi, 15 aasta eest toimunud NATO itta laienemine ja EL laienemine kümme aastat tagasi olid pöördelised sündmused, mis kandsid idealiseeritud ühendatud Euroopa ideed.

“Kui mõtleme, kuhu oleme jõudnud nüüd, 25 aastat hiljem, siis esiteks tundub, et sõnavabadust ja vaba turumajandust võetakse iseenesest mõistetava taustana kõikidele igapäevastele toimingutele. Teise aspektina rõhutan, et hiljutine majanduskriis jagas EL mitte niinimetatud uuteks ja vanadeks liikmesriikideks, vaid reegleid järgivateks ja vastutustundetuteks liikmesriikideks,” märkis Ilves.

“Berliini müüri langemise järel on avanenud ideaalidest palju keerulisem tegelikkus,” tõdes Eesti riigipea. “Unelm ühtsest Euroopast on tegelikult osutunud illusiooniks.”

Riigipea hinnangul näitab Euroopa nõrkust ühiste väärtuste eest seismisel ka praegune Venemaa tekitatud ja õhutatud Ukraina kriis, mis on pannud kogu läänemaailma silmitsi uue olukorraga. Ilves sõnas, et selles muutunud Euroopas pole demokraatlik Lääs ikka veel suutnud ühtselt ja ühiselt otsustada, kuidas reageerida.

EL ei tohi Ukraina sündmuste valguses karta jõuliste sammude astumist, mis tähendab samuti sanktsioonide kehtestamist rahvusvahelist õigust rikkunud ja riikide piire sõjaliselt muutnud Venemaa vastu, lisas Eesti riigipea.

Ta rõhutas ka vajadust lähtuda ühtsest julgeolekupoliitikast: “Euroopa Liit peab hülgama kohatise ükskõiksuse ja hakkama meie kõigi julgeoleku järjepidevasse tagamisse tõsiselt suhtuma.”

Koos Eesti riigipeaga arutasid Euroopa poliitikat Poola majandusteadlane ja poliitik Danuta Hübner, Ungari endine välisminister Péter Balázs, Slovakkia endine rahandusminister Ivan Mikloš, Ukraina ajakirjanik ja poliitikaanalüütik Mykola Riabchuk ning Praha Aspeni Instutuudi president Michael Žantovský.

Ilves pidas ühtlasi esmaspäeva õhtul avakõne konverentsi gaalal, kus Ameerika Ühendriikide endisele riigisekretärile Madeleine K. Albrightile omistati Aspeni Praha Auhind.

Praha Aspeni Instituut (Aspen Institute Prague) on ideoloogiavaba institutsioon, mille eesmärk on pakkuda ühiskondlikult oluliste teemade üle arutlemiseks ja poliitika kujundamiseks vajalikku platvormi, korraldades selleks rahvusvahelisi konverentse ja andes välja erinevaid publikatsioone. Tänavune konverents kannab pealkirja “The Big Bang: 25 Years Since the Annus Mirabilis”.

Teisipäeval külastab riigipea Raadio Vaba Euroopa toimetust ning lendab edasi Rooma, Euroopa Välissuhete Nõukogu iga-aastasele kohtumisele, kus ta osaleb Euroopa väljakutsetele keskenduvas arutelus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.