"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Teraapiakoerad aitavad haiglas lastel kurvastusest üle saada (0)
08. august 2014
Teraapiakoerad ja nende juhid on läbinud asjakohase koolituse, et lastega hästi läbi saada.

Lapsed ootavad karvaseid sõpru väga, nende külaskäik kuulub laste soovide esiviisikusse.

Lastehaiglas «töötavad» teraapiakoerad, kes lapsi külastades aitavad neil ja nende peredel kas või paariks tunniks muresid unustada ja tunda rõõmu koeraga mängimisest või lihtsalt karvase sõbra lähedusest.

«Lisaks stressi leevendamisele ja tuju tõstmisele aitab lugemiskoer ka lapsi, kes kardavad avalikku esinemist, kas või näiteks koolis raamatust ette lugemist,» ütles abilinnapea ja lastearst Merike Martinson. «Koerale raamatu ette lugemine aitab neil hirmust üle saada, sest karvane sõber kuulab nii, et ei mõista hukka.»

Kolmapäeval möödus aasta sellest, kui Maarja Tali koos teraapia- ja lugemiskoera Susiga esmakordselt Tallinna lastehaigla väikeste patsientidega lugemas ja mängimas käis. Maarja ja Susi iganädalasi külastusi ootavad rõõmsa elevusega nii päris väiksed kui ka juba veidi vanemad patsiendid.

«Haiglas on teisipäevad teistest päevadest erinevad, sest siis on kõik rõõmsad,» rääkis üks väike patsient. «Juba teisipäeva hommikul on kõik ootusõhinas.»

Sõbralik ja leebe

Alaska malamuut Susi võib küll välja näha nagu hunt, aga iseloomult on koeratüdruk leebe ja sõbralik, võites niiviisi ka arglikumate patsientide usalduse. «Teraapiakoeraks saamiseks peavad nii koer kui ka tema juht läbima eritreeningu, mille käigus kontrollitakse ka koera stressitaluvust ja suhtlemisoskust,» selgitas Martinson. «Teraapiakoeraks sobivad need kutsud, kellel on kaasasündinud soov inimesega suhelda ja kes otsivad inimese lähedust.»

Eritreeningu lõpus sooritavad koerad koos koerajuhiga eksami ning saavad selle edukal läbimisel sertifikaadi ja koera ID-kaardi, millega on koeratiimil võimalik tõestada, et nad on võimelised turvaliselt ja efektiivselt patsientidega suhtlema.

Eksami läbimine on ka eelduseks Eesti abi- ja teraapiakoerte ühingu tegevliikmeks astumisel.

Rohkem rõõmu

Tallinna lastehaigla teraapiakoerakülastusi aitas koostöös MTÜ-ga Punane Koer teoks teha heategevusfond Minu Unistuste Päev.

Fond loodi 2011. aastal, et raskelt või krooniliselt haigete laste unistusi ellu viia ning niiviisi laste ja nende perede ellu rohkem rõõmu tuua.

«Teraapiakoerte projekt on aidanud nii mõnegi väikse patsiendi unistusel täituda,» ütles heategevusfondi juhataja ja kaasasutaja Marianne Bruhn. «Soov olla koos loomaga kuulub haigete laste unistuste esiviisikusse.»

MTÜ Punane Koer on vabatahtlike ühendus, mille käesoleva aasta üheks peamiseks prioriteediks on koertega läbiviidavate teraapiate arendamine Eestis.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.