"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kes vastutab alkoholist tingitud surmade eest? (0)
18. august 2014
«Tänu omavalitsuste alkoholikeelule jääb rohkem inimesi ellu,» on Anu Kasmel kindel.

«Kes vastutab alkoholist tingitud surmade eest? See seadusemuudatus on täiesti kummaline. Ei tea, kellele see on kasulik?» küsis terviseteadlane Anu Kasmel.

Pärnu piiras pärast avalikult alkoholi juua lubava seaduse jõustumist ulatuslikult alkoholi laustarbimist tänaval. Justiitsministri nõunik Kristen Kanarik tegi aga selle peale neljapäeval avalduse, et omavalitsused ei saa avalikku napsitamist omatahtsi piirates sundsuunata ühiskonna suhtumisi.

Juba rohkem surmasid

Terviseekspert Anu Kasmeli pani ministeeriumi selline suhtumine nördima. «See, et avalikus kohas lubati alkoholi tarbimine, on kummaline, sest valitsus ise tellis Rohelise raamatu, mis koostati paljude sektorite koostöös. Seal olid selgelt välja toodud alkoholitarbimisega seotud probleemid,» ütles Kasmel. «Hea, et omavalitsused tahavad seadust muuta, see näitab, et neil on vastutustunnet.»

Kasmel on kindel, et juba lühikese ajaga on olnud alkoholiga seotud surmasid rohkem kui piirangu ajal. «Toon võrdluseks Soome ja Rootsi. Kui need riigid tahtsid Euroopa Liiduga ühineda, siis EL soovitas kasutada leebemat ja ühtset alkoholipoliitikat, kuid Rootsi jäi kindlaks oma seadustele, aga Soome lasi rihmad lõdvemaks ja aasta pärast selgus uuringust, et oli lisandunud 600 surma,» rääkis Kasmel. «Soome meedias oli tookord diskussioon, et kes parlamendis vastutab isiklikult nende 600 inimese surma eest. Ka siin peaks algatama sama diskussiooni. Kes valitsuses vastutab alkoholisurmade eest? Minu arvates kõik need, kes vajutasid nuppu, et hääletada selle seaduse poolt.»

Omavalitsuste kaelas

Pärnu kehtestas alkoholi joomise piirangu mänguväljakutel, terviseradadel ning kesklinnas. «Uue seaduse negatiivsed mõjud ilmnevad kindlasti paari aasta pärast,» rääkis Pärnu linnapea Toomas Kivimägi. «See, kas ja kus lubada alkoholi tarbimist avalikus kohas, olgu täielikult omavalitsuste pädevus.»

Justiitsministri nõunikule Kanarikule kesklinna-piirang ei meeldi. «Tasuks uuesti kaaluda, kas on ikkagi põhjendatud nii laiaulatuslik piirang sätestada,» ütles Kanarik.

Kivimägi sõnul võiks parlament küll määratleda eraldi kohad, kus ei või alkoholi juua, kuid ülejäänu – kas mujal võib või mitte – olgu tema arvates omavalitsuste rida. «Eriti asjaolu tõttu, et pea kogu vastutus alkoholi tarbimise liberaliseerimisega kaasnevate probleemide eest langeb omavalitsustele,» pahandas Kivimägi.

PÄRNU LINNAPEA: Keegi ei tohi teha tänaval lastele alkopropagandat

«Mina linnapeana ei mõista, miks ja kelle pärast oli vaja lausliberaliseerida alkoholi tarbimine avalikus kohas,» ütles ärritunud Pärnu linnapea Toomas Kivimägi (pildil). «Me toome endale tihtipeale eeskujuks, ja igati põhjendatult, Põhjamaid, aga siinkohal käitume risti vastupidi. Mööda Rüütli tänavat lauaviinaga kõndimine ei ole see, mida meie soovime. Nii tekitame endale probleeme juurde – vedelev taara, klaasikillud, rahuolematud kodanikud ja muu sarnane, rääkimata alkoholi propagandast ja ebasoovitavast pildist meie laste jaoks,» nentis Kivimägi.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.