"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kodusünnituse lubamine algas traagiliselt (0)
22. august 2014

Pärast aastatepikkust ägedat vaidlust on alates 1. augustist Eestis kodus sünnitamine ametlikult lubatud, paraku lõppes ühe pere jaoks see valik alles hiljuti lapse surmaga.

 

Ettevalmistused kodusünnituse seadustamiseks algasid juba 2000. aastal ja Tartu Ülikooli Kliinikumi ämmaemand Siiri Põllumaa hinnangul on Eesti ühiskonnal olnud piisavalt aega, et sellega leppida. Sellegipoolest kinnitasid mitmed meedikud pärast uue seaduse vastuvõtmist avalikult, et ei poolda seda, vahendas BNS ajalehte Postimees.

«Ega see valuline reaktsioon ei tulnud üllatusena, sest see puudutab paljusid, nagu ka lastekasvatus,» tõdes Põllumaa Postimehele. Tema kinnitusel ei soovi kodusünnituse legaliseerimist pooldavad ämmaemandad seda mitte mingil juhul propageerida.

«See on iga pere sügavalt isiklik otsus, mis ei allu propagandale. Mida me saame teha, on tagada ämmaemandatele turvalised praktiseerimise tingimused,» rõhutas ta.

Ämmaemanda sõnul on kodusünnituse puhul hästi oluline riskide hindamine ning on olemas pikk nimekiri olukordadest, mil see ei ole turvaline. Kuigi nii rase kui ka ämmaemand peaksid võimalikke ohte hoolikalt kaaluma, ei lõppe iga kodusünnitus õnnelikult.

Augusti keskel toodi Ida-Tallinna keskhaiglasse naine, kelle kodusünnitus läks kriitiliseks. Tänu kiirele operatsioonile õnnestus meedikutel ema elu päästa, kuid laps suri, kirjutab Postimees.

Ida-Tallinna keskhaigla naistekliiniku juhi Lee Tammemäe puhul ei osanud ämmaemand olukorda õigesti hinnata ning haiglasse jõuti liiga hilja. Uue korra kohaselt ei oleks tohtinud sellise näidustustega rase kodus üldse sünnitada.

Tammemäe sõnul olid naistearstid kodusünnituse seadustamise poolt, sest siis on lihtsam naiste turvalisust tagada. «Keegi naistearstidest ei eita võimalust valida, aga meedikutel on kohustus riske hinnata ja naisele anda objektiivset infot, kas tema jaoks koju jäämine on turvaline või liiga riskantne,» rääkis arst.

Väga palju riske saab ette hinnata, kuid siiski jääb mingi osa probleeme, mis võivad tekkida ootamatult. «Normaalse raseduse korral võtab selle riski naine ise, kui ta on informeeritud,» rõhutas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.