"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sooline palgalõhe on Eestis Euroopa suurimaid (0)
19. september 2014

Nagu viimased uuringutulemused näitavad, jääb sooline palgalõhe Eestis vahemikku 13-35 protsenti, See aga tähendab, et oleme selle probleemiga jätkuvalt Euroopas esirinnas. 

Tartu Ülikooli rakendusuuringute keskuses (RAKE) valminud soolise palgalõhe uuringu kohaselt on soolise palgalõhe suurus Eestis 13-35 protsenti, vahendas BNS.

Samas tuleb silmas pidada, et seda mõjutavad väga erinevad ja keeruliselt mõõdetavad näitajad, nagu motivatsioon ja töö väärtus ühiskonnas.

“Soolisest palgalõhest on olnud viimastel aastatel palju juttu ja naljatamisi tõdetakse, et palgalõhe on Eesti rahvuskala. Eks see on tõsi, et Euroopa Liidu võrdluses paistame me oma kõrge palgalõhega silma,” tõdes RAKE juhataja, analüütik Kerly Espenberg.

“Soolise palgalõhe suurus jääb sõltuvalt rakendatud uurimismeetodist vahemikku 13-35 protsenti,” teatas Tartu Ülikool.

Vaatamata sellele, et naised on kõrgemalt haritud ja töötavad võrreldes meestega rohkem kõrgemalt tasustatud ametikohtadel, on meeste palk siiski suurem.

“Seda põhjustavad näitajad, mida on keeruline mõõta, näiteks motivatsioon, meeste ja naiste töö erinev väärtustamine ühiskonnas ja osaliselt ka diskrimineerimine,” nentis Espenberg.

Uuringus selgus ka, et paarissuhtes olevatel inimestel on sooline palgalõhe suurem kui partneriteta inimestel.

“See on kooskõlas pere leivateenija mudeliga, kus mees vastutab eelkõige pere sissetuleku eest ja naise õlul on perekondlikud kohustused. Loomulikult pole elu nii must-valge, aga ka ajakasutuse uuringud näitavad, et naised tegelevad lastega rohkem kui mehed. Meie uuring kinnitab seda,” arutles Espenberg.

Palgalõhe on oluline ka seetõttu, et see mõjutab sotsiaalkaitsesüsteemi vahendusel nii mitmesuguseid sotsiaaltoetusi kui ka tulevikus saadavaid pensione. Praegune ebavõrdsus mõjutab seega meeste ja naiste sissetulekuid ka pikemas plaanis.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.