"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Vägivaldseid leidub tavakodanike seas psüühikahäiretega inimestega võrreldes palju rohkem (0)
06. oktoober 2014

Skisofreenikud pole vägivaldsemad ega geniaalsemad kui tavalised inimesed.

Skisofreenia kohta levib üksjagu müüte, kuid Oliveri sõnul ei pea need enamasti paika.

Tihti kujutatakse ette, et skisofreenikud on alati eriti andekad kunstnikud või geeniused mõnel muul alal. «Minu jaoks tundub see muidugi väga meelitav, aga tegelikult on see müüt,» nendib mees.

On ka risti vastupidist arvamust – et hullumeelsus või psüühikahäire tähendab vähest intellekti. Suurem osa selle häirega inimesi on siiski normaalsete võimetega, kuid ägedas faasis võib olla rakse neid võimeid kasutada.

Mõni arvab ka, et psühhootilistest häiretest vabanemiseks tuleb end lihtsalt kokku võtta. Niisama lihtne see paraku ei ole. Kuigi psühhoosi sümptomid võivad paista laiskuse või veiderdamisena, ei piisa nendest vabanemiseks pelgalt tahtejõust vaid tuleb tarvitada teisi vahendeid.

«Samamoodi on müüt, et psühhoosis inimesed on vägivaldsed. See, kui hakkan ropendama ja rusikaga vehkima, ei tähenda, et ma kallale tulen. Seost ei ole.» Vägivaldseid inimesi on tavainimeste seas suhtarvuna sama palju kui psüühikahaigete inimeste seas. «Kuid skisofreenikutel on teistmoodi mõtlemine, tema järeldused pole seletatavad meie loogikaga. Ja kui selline skisofreenik on vägivaldne, siis on jama. Eks vast sellepärast peetaksegi skisofreenikuid hirmuäratavaks.» Esmaseid psühhootilise häire diagnoosiga inimesi lisandub Eestis iga aasta ligikaudu 600, skisofreeniat esineb 1% inimestest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.