"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Professor: ühetaoline maksusüsteem ei ole arenenud riigi tunnus (0)
13. oktoober 2014

Eestis on aastaid langetatud tulumaksu, kuid praegugi kehtivast ühetaolisest maksusüsteemist võidavad üksnes jõukamad inimesed.

“Maksude langetamise lubadus on pigem populistlik ja tavainimesele midagi suuremat tasku ei jäta,” selgitas Tallinna Tehnikaülikooli professor Rainer Katte.

“Vähemteenivaid inimesi puudutavad rohkem nii öelda altpoolt tulevad muudatused nagu miinimumpalga tõus või tulumaksuvaba miinimumi tõstmine,” rääkis Katte.

Lisaks Eestile on proportsionaalne tulumaks kasutusel riikides nagu Mongoolia, Venemaa, Rumeenia, Hong-Kong ja veel mõni muu koht.

Astmeline tulumaks on seevastu käibel kõikides arenenud riikides. Näiteks Luksemburgis kätkeb maksusüsteem endas 17 astet, Soomes, Itaalias ja Belgias on 5 astmeline maksusüsteem ja Portugalis jaotub maksusüsteem 8 astmeliseks.

“Riik on siiani arvanud, et mida ühetaolisem süsteem, seda lihtsam on makse koguda ning et koos maksusüsteemi keerustumisega kaasnevad ka pettused,” rääkis Katte riigi valehirmudest.

“Praegune maksupoliitika, mis on püsinud aastaid üks, on meil sidunud käed. Me oleme patiseisus ning ei räägi sellest, kuidas maksusüsteem saaks arendada kohalikku ettevõtlust, tööstust ja põllumajandust,” sõnas Katte.

Ühtlasi tähendab ühetaoline maksusüsteem, et tervishoid koondub oma rahakoti peale, kaovad ühiskondlikud teenused ja turvalisus kahaneb, kuna väheneb politsei osakaal.

Vaata ka Tallinna TV videot. Video algab 13:40 ja kestab kuni 23:50

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.