"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tervishoiusüsteemis on edukaim e-teenus digiretsept (0)
18. oktoober 2014

Tervishoiusüsteemis on e-teenustest siiani kõige edukam olnud digiretsept, teised e-lahendused pole veel nii edukalt rakendunud.

Tänaseks on digiretsept end hästi sisse töötanud ja seda hindavad nii patsiendid kui ka arstid. Patsiendile on digiretsept mugav, lisaks on digiretsepti kasutuselevõtmine aidanud tõsta ka ravikvaliteeti, vahendasid ERRi raadiouudised.

Haigekassa ravimiosakonna juhataja Erki Laidmäe selgitas, et digiretsept annab arstidele oluliselt rohkem andmeid. “Need andmed on kiiresti ja operatiivselt kättesaadavad ka arstidele – kui nad langetavad mingeid raviotsuseid, siis neil on kogu patsiendi ravimikasutusest selge pilt ees. See hõlmab ka seda, milliseid ravimeid on patsiendile üldse kirjutatud, ka teiste arstide poolt, millest varem ei olnud head pilti. Aga tähtsa osana hõlmab see ka seda, millised ravimid patsient on välja ostnud, millised mitte,” rääkis Laidmäe.

Perearstide seltsi juht Diana Ingerainen lisas, et kuna Eesti patsientide teadlikkus oma ravimitest on madal, saavad arstid digiretsepti kasutades täpsemalt hinnata ravimite koosmõju.

“Sa näed, mida sa välja kirjutad ja kas need teiste ravimitega kokku lähevad. Kui küsid patsiendilt ja ta ütleb, et võtab ühtesid piklikke siniseid tablette, siis see võib olla nii või naa, aga nüüd on arstidel märksa parem ülevaade, mis ravimeid ta saab ja millises doosis,” selgitas perearst.

Tagantjärele võib öelda, et kõige suuremad probleemid digiretsepti kasutuselevõtul olid tehnilist laadi.

Teised e-lahendused ei ole Eesti tervishoiusüsteemis nii edukalt tööle hakanud.

“Kui rääkida näiteks e-broneerimissüsteemist, siis see on märksa keerulisem süsteem. See hõlmab erinevate tervishoiuasutuste planeerimise, kogu töökorralduse läbimõtlemist ja ümberdisainimist,” ütles poliitikauuringute keskuse Praxis analüütik Priit Kruus.

Diana Ingerainen ütles, et enne suurte e-lahenduste valmimist peab läbi viima analüüsid ja arutelud. Ta lisas, et kui pole poliitilist kokkulepet tervishoiu erinevate osapoolte vahel, siis ongi keeruline muudatusi teha. “Kogu eeltöö eeldab ka ühise seisukoha võtmist, kuskil keegi peab ütlema, et nüüd need asjad ongi nii,” märkis ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.