"Maailma parandamisega on üks segane lugu. Suurimad maailmaparandajad on enese meelest olnud Hitler ja Stalin."

Vladislav Koržets, luuletaja ja humorist
Rick Falkvinge: e-valimised on katastroofiliselt halb mõte (3)
20. oktoober 2014

„E-hääletus on kohutav idee. See ei ole midagi sellist, mida peaks läbi suruma,“ ütles Rootsi piraadipartei algataja Rick Falkvinge Tallinna TV-le.

Rick Falkvinge: e-valimised on katastroofiliselt halb mõte

Falkvinge väitel on just salajane ja personaalne valmissüsteem see, millele meie nüüdisaegne demokraatia toetub.

„E-hääletamise puhul saab jõudu kasutades kellelegi teisele öelda, kuidas too hääletama peab, ning keegi ei saaks sellele jälile,“ märkis Falkvinge. „Kui kellelgi on vägivaldne elukaaslane, kes seisab tema selja taga ja ütleb, kelle poolt hääletada, siis see ei ole antud süsteemis jälgitav.

Valitsusel on aga kohustus tagada inimestele isiklik, privaatne ja salajane hääletusvõimalus. Seda pole aga võimalik teha, kui oma hääle saab anda distantsilt.“
Falkvinge arvates propageeritakse e-valimisi peamiselt sellepärast, et enamus otsustajaid ei tunne piisaalt hästi tehnoloogiat.

E-valimiste vastaste arv maailmas järjest kasvab. Viimati võttis antud teemal teravalt sõna Rootsi piraadipartei ja piraadiliikumise algataja Rick Falkvinge, kelle hinnangul on e-valimised lausa katastroofiliselt halb mõte, sest valimisprotsessist ei jää jälgi, ei ole võimalik kindlaks teha võltsimisi ning puudub võimalus garanteerida hääle saladus. Kõike seda arvesse võttes on oma kindla “ei” e-valimistele öelnud näiteks Norra ja Leedu.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Meessugu
25. dets. 2014 19:27
:)E-valimised on tõsine valimisseaduse rikkumine,mis kohustab,et valimised peavad olema SALAJASED-TURVALISED-ÜHETAOLISED.E-valimistel ei ole võimalik turvalisust teostada ega salajasust ning keegi ei saa teada kuidas selveri valdaja seal hääli paigutab?Kindlasti on e-hääletus selleks sisse seatud,et reformi erakond alati näiliselt valimised võidaks ja oleks oma võimu jätkumises kindel,sest e-hääletuse tõi sisse reformi erakond ja nad reaalselt alluvad ka reformi erakonnale.Kokkuvõtvalt on riigis oma võimu igati kindlustanud reformi erakonnale sest temale allub e-valimine,kapo,prokuratuur,rahandus ja meedia.
gknds
21. okt. 2014 15:14
perevägivald on argument, sest eesti on liitunud üro kodaniku- ja poliitiliste õiguste paktiga ja euroopa nõukogu inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooniga, mis ütlevad selgelt, et riik peab kodanikele tagama nende tahte vaba väljenduse salajastel valimistel. e-valimiste puhul ei saa tagamisest juttu olla, salajasus pole isegi mitte vaikimisi olukord, eriti kui mõtelda sellele, et privaatsuse võimalikkus arvutisüsteemides on peale snowdenit üldse suht tugeva kahtluse all. rootsi spetsialistidel on kahjuks õigus, et eestis peetakse tehnoloogia lipulaeva maine forssimist väärtuseks iseeneses ega hoolita selle juures muudest väärtustest.
asdf
20. okt. 2014 15:18
perevägivald selle üle, kuidas valima peab, ei ole tõsiselt võetav argument siis, kui kogu valimised ise on farss ja näitemäng. ainus probleem e-valimistega on see, et me ei tea, kuhu hääl tegelikult läheb ja kes hääletustulemustest oma karvase käega üle käib enne tulemuse teatavaks tegemist, kõik muu on jama ja tingitud sellest, et rootsi "spetsialistid" ei tea, mida e-hääletamine tähendab. samamoodi saab tegelikult manipuleerida ka traditsioonilise hääletamissüsteemiga, ainult et see on pisut keerulisem. kõige olulisem puudus on siiski, et pole kedagi valida, olgu siis hääletamisprotseduur milline tahes.