"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Täna algab Euroopa Liidu sõnavõistlus (0)
01. november 2014
Postimees

Eesti Keele Instituut, Euroopa Komisjoni esindus Eestis ja ajaleht Postimees kuulutavad laupäeval välja sõnavõistluse, mille eesmärk on leida ladusaid ja eestipäraseid sõnu mõistete jaoks, mis Euroopa Liiduga seotud tekstides tihti ette tulevad, kuid mille jaoks head eestikeelset väljendit veel ei ole.

Võistlus ei keskendu siiski kitsalt ametnike erialasõnavarale, vaid otsitakse pigem selliseid uudissõnu, millest ka igapäevases ühiskondlikus suhtluses praegu puudust tuntakse, teatas BNS-ile Euroopa Komisjoni esindus Eestis. “Eesti keel on nüüdseks kümme aastat olnud üks Euroopa Liidu ametlikest keeltest ning see on andnud meie keelele suurepärase võimaluse areneda suurkeeltega võrdselt kõigis tänapäevastes tegevusvaldkondades. Tihti tuleb aga eesti keele jaoks seni tundmatute mõistete jaoks vasted leida või leiutada kiiruga ja tõlketöö käigus. Sõnavõistlus on hea võimalus kõigile eestlastele luua täpseid ja ilusaid uusi sõnu nende asemele, mis praegu kõrva kriibivad,”  ütles Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juht Hannes Rumm.

Võistlusega otsitakse häid eestikeelseid vasteid nii sellistele mõistele, mille tähistamiseks eesti keeles sõna praegu pole, kui ka sellistele, mille kohta on kasutusel otsetõlge või tülikas võõrsõna. Kokku on võistlusele pandud kümmekond mõistet, nende hulgas näiteks non-paper, streamline, asjade internet ja moderaator. Ent võistlusele on oodatud kõik uudissõnad, mida eesti keelt arendada soovivad inimesed välja pakuvad.

Võistluse kodulehel  www.sonavoistlus.ee saab esitada sõnapakkumisi. Peaauhinnaks on tahvelarvuti iPad, teisteks auhindadeks on Eesti Keele Instituudi sõnaraamatud, Postimehe tellimused ning raamatupoe kinkekaardid. Parimale kooliõpilasest võistlejale on ette nähtud eriauhind.

Eelmine Euroopa Liidu teemaline sõnavõistlus toimus juba 2002. aastal ehk enne Eesti ühinemist Euroopa Liiduga. Sellest võistlusest sündinud uued sõnad, nagu üleilmastumine, lõimumine ja vabaühendus on igapäevases keelekasutuses kenasti kanda kinnitanud. Head saaki andis ka Eesti Keele Instituudi ja presidendi kantselei sõnaus 2010. aastal, kui eesti keele sõnavarasse lisandusid “taristu”, “kestlik”ja “kärgpere”.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.