"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Keskfraktsioon: prii ühistransport tuleb tagada üle kogu Eesti (0)
12. november 2014

„Meie ettepanek on tulumaksulangetus edasi lükata, selle arvelt saaks Eestis väga palju ära teha. Üks selline näide ongi tasuta ühistransport üle Eesti maakonnasisestel liinidel,“ ütles riigikogu liige Tarmo Tamm (KE).

Tamme sõnul on Tallinna näide selles mõttes positiivne, et see on toonud Tallinna inimesi juurde. Samas olevat maapiirkonnad aga Tallinna arvelt inimesi kaotanud. „Selline ebavõrdsus tuleks likvideerida,“ leidis Tamm.

Riigikogulase hinnangul on täiesti reaalne tulumaksu üheprotsendilise langetamise ärajätmisel sisse seada tasuta ühistransport Eesti kõigil maakonnasisestel liinidel.

Seda silmas pidades on riigikogu Keskerakonna fraktsioon on esitanud tuleva aasta riigieelarvesse muudatusettepaneku, millega muudetakse bussiliiklus maakonnaliinidel üle kogu Eesti reisijatele priiks.

Raha tasuta bussisõiduks saadaks sellest, et tulevaks aastaks kavandatud tulumaksumäära langetamine ühe protsendi võrra jäetaks ära. Riigieelarvesse peaks sellest jääma alles ligikaudu 70 miljonit eurot.

2012. aastal oli maakonna bussiliinide dotatsioon veidi enam kui 21 miljonit eurot. Et kohalike liinide bussiliiklus elanikele täiest tasuta oleks, on vaja lisada vaid 13 miljonit eurot juurde.

Keskfraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul aitaks antud samm kaasa maaelu taaselustamisele. Maapiirkondades on transpordiühendus keskustega eluliselt vajalik ning see teenus peaks olema kättesaadav kõigile. Seda, et elu väljaspool Tallinna ja teisi suuremaid tõmbekeskusi on hääbumas, on räägitud aastaid.

Üha süveneva ääremaastumise leevendamiseks on maakondades vaja tagada parem ja inimestele kättesaadavam transpordiühendus nende keskustega. Tasuta maakonnaliinid teevad kergemaks tööotsimise maakonna piires.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.