"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Martin Helme: Kross on venelastel peos (3)
12. november 2014

Eile Tallinna TV eetris olnud saates "Vabamõtte klubi" käis Martin Helme välja omapoolse versiooni Eerik-Niiles Krossi parteijooksust, mille põhjusena nägi ta Krossi tupikseisu seoses venelastega. Ühtlasi võttis Helme sõna Urmas Paeti  nimetades viimast riigireeturi templit otsa ees kandvaks poliitikuks. 

Poliitiline selgrootus

Saate alguses olid jututeemadeks parteijooksikud ja valitseva võimuladviku selgrootus.

Jakko Väli sõnul on üks viimase aja põhiteemasid Urmas Paeti käitumisest hea näide kogu tänase valitsuse olukorrast, kus valitseb au ja väärikuse täielik puudumine.

Martin Helme julges Paeti arvel karmimalt sõna võtta ja leidis, et oleks kohatu nimetada Paeti mainet laitmatuks, kuna just Paet on olnud Eestis piirilepingu üks põhiline eestvedaja ja riigireeturi tempel on tal eelmise aasta lõpust otsa ees.

“Iseenesest on ju hea produtseerida uudiseid, et saadame Süüriasse raha ja võtame sealt vastu põgenikke,  aga tegelikult väga paljudele inimestele Eestis see mõte ei meeldi. Seda raha on meil Eestis rohkem vaja ja meil on endil Eestist lahkunuid, keda võiksime tagasi saada,” sõnas Helme.

Samuti seadis Helme kahtluse alla Taavi Rõivase sobivuse peaministri positsioonile, kuna tema silme läbi on tegu vaid kohatäitjaga, kes hoolib oma kohast ning ei hakka vastu ei sotsidele, ei tagatoale, ei ühelegi ministrile.

Kolumnist Jakko Väli hinnangul on Paeti stsenaarium lihtsalt järjekordne tagatoaskeem, nagu seda oli ka Taavi Rõivase valimine peaministriks.

“Tuua Keit Pentus-Rosimannus nähtavale kohale, et saada enne valimisi vaid plusse, on lihtne tagatoa skeem,” andis Väli oma hinnangu.

Samuti olid saatessekogunenud kriitilised Eerik-Niiles Krossi parteihüppe osas.

Kui Helme tõi välja, et see on juba kolmas partei, kuhu Kross astunud on, siis Jakko Väli põhjendas seda lihtsalt Krossi isiklike hädaohtudega.

“Krossi pea kohale on kogunenud nii palju musti pilvi, ta lihtsalt vajab katust.”

„Mina keskenduksin pigem küsimusele –  miks venelased tegid teene inimesele, kes justkui on nende vaenlane ja  lükkasid kohalike valimiste eel ülesse nö Interpoli loo, mis aitas Krossil saavutada valimistel hüpe,“ sõnas Helme.

“See on puhas spekulatsioon, aga tundub, et Kross on venelastel igatpidi peos. Venelased tegid selle teene, kas kasulikkust silmas pidades või keerasid vindi kogemata üle.  Krossi Reformierakonda ülejooksmisel näen tausta venelastega,” lisas Helme.

Lisaks viitas Helme asjaolule, et oma ülehüppega viis Kross endaga kaasa kogu valmiskampaania info.

“Ma ei usu, et Kross annab ühtegi asja üle leti ilma, et ta vastu saaks raha. Talle kohutavalt meeldib raha. Ükskõik, millega ta tegelenud on, on tema jaoks number üks motivaator raha. Oravapartei ei ole vaene partei, ta võib maksta päris suuri summasid asjade eest, mis tulevad kasuks,” sõnas Helme.

Sven Sildnik kirjanikunimega Kivisildnik oli kriitiline kogu välispoliitika osas tuues esile selle manipuleeritavuse ja sõltuvuse välisriikide mõjudest.

“Meie välispoliitika on väljendatav kahe sõnaga – yes sir. Et täita kaugemalt või kõrgemalt tulnud korraldusi pole vaja vaimseid võimeid, pole vaja ka erilisi kehalisi  võimeid. Selleks ei ole üldse mitte midagi tarvis. Sinna võiks panna tuvi, kes on õpetatud nokkima ja vajutama ühele nupule – jah-nupule. Seal ei ole üldse vaja inimintelligentsi raisata, piisab väga väikese ajumahuga olenditest,” sõnas kirjanikuhärra.

Lisaks kritiseeris Kivisildnik ka sotsiaalministeeriumi  tööd.

“Meie sotsiaalministeerim ei ole euroopalikus mõttes sotsiaalministeerium. Arenenud riikide sotsiaaliministeeriumid saavad riigi eelarvest 10-protsenti saades tegeleda sisulise tööga. Meie sotsiaalministeerium, mis markeerib tegevust,saab selleks riigi eelarvest ühe protsendi. Nii  et,  sotsiaalprojektist meie riigis rääkida ei saa.”

 

Võhikutest poliitbroilerid riigijuhtimises

“Tänapäeva elu näitab, et broilerid sobivad ju igale poole. See tähendab – pole tarvis mingisugust kogemust, pole vaja olla mingi ala ekspert. On tarvis üles kasvada kontoris, olla kellelegi võlgu ja täita korraldusi,” rääkis Kivisildnik, kes seadis sügavalt kahtluse alla Keit Pentus-Rosimannuse sobivuse ministrikohale.

“Brolier on hellitusnimi. Nõukogude ajal oli konkreetne nimetus  – nomenklatuuri töötaja. Praegu pole ka mul kartelliparteide seltskonna paremaks nimetamiseks kui parteigenosse,” sõnas omalt poolt Leo Kunnas.

“Parteigenossed jooksevad ühest parteist teise, lootuses suuremale võimule ja püsimisele. Neis valitseb kõhklus ja peataolek,” lisas Kunnas.

Saatejuht Peeter Ernits juhtis siinkohal lisaks eelnevale tähelepanu just poliitbroilerite esiletõusule seoses Paeti lahkumisega.

Kunnasele sekundeeris ka Helme.

“Tänapäeval Reformierakonnaga liitumine on samasugune asi kui komparteiga liitumine. Inimesed hoiavad nina kinni ja  toovad väga magedaid vabandusi, miks nad seekord peavad ja miks seekord polnud võimalik. Aga auto oli vaja osta ja karjääri teha,” sõnas Helme. 

“Lihtsalt erinevus kompartei ja tänase ajaga on see, et pole ühte kindlat kaarti. Parteisid on mitu  ja siis juhtubki nii, et  neli kuud enne valimisi jooksed ühest parteist teise, sest päris kindel ei saa olla, kelle käest  sa autoostu loa saad,” lisas ta.

Jakko Väli hinnangu järgi ei tuleks aga tänases reformierakonna riigis mingist Eesti Vabariigist eriti juttu ollagi.

“Eksisteerib vaid ühe väikese seltskonna äriprojekt. Ministrite ringmäng näitab, et ministrikoht ei eelda ajusid, kogemusi ega juhtimiskogemust. Ühesõnaga – mingisuguseid isikuomadusi ei ole vaja. Oli see NLKP mis ta oli, lõpupoole oli tal mingisugune isepuhastusvõime ka olemas.” sõnas Väli.

Järgmisena juhtis Leo Kunnas tähelepanu koalitsiooni ja opositsiooni piiride ähmastumusele ja sellest tingitud põhimõttelagedusele.

“Meil on selged piirid opositsiooni ja koalitsiooni vahel ammu kadunud. Reformierakond on kogu aeg olnud valituses kõigi teiste erakondadega, vahetanud ringmängu mööda oma partnereid nagu soovinud ja kõik on olnud ka osa selles poliitikas. Väga raske on olla kellelgi opositsioonis ja tõhus, kui ta alles eile oli sealsamas valituses,” rääkis Kunnas.

 

Konkurentide süstemaatiline hävitamine  

Eelneva arutelu põhjal jõudis vestlusring järeldusele, et tuleviku osas on Oravaparteil  ilmselt palju suuremad  plaanid.

Helme sõnul tegeleb Reformierakond praegu väga süstemaatiliselt  IRLi lammutamisega.

“Selle üle on mul väga hea meel, sest nad väärivad seda,” torkas Helme.

“Nad on kõik selleks teinud, et valimistel karistatud saada. Ehkki ka reformi peab valimistel karistama. Mida madalamaks kukub IRLi populaarsus, seda paremini  mõjub see meie (Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna – toim.) häältesaagile,” rääkis Helme.

Jakko Väli sõnul on kummaline, et reform valib nende valimiste põhiteemaks laiapõhjalise riigikaitse.

“Meenutame, kuidas Jürgen Ligi hävitas meie sõjaväeluure, sest see jõudis Herman Simmile liiga lähedale ja võttis osad poliitikud jälgimise alla. See oli väga vastik ja luure tuli hävitada.  Nüüd äkki meelitatakse oma ridadesse kaks erukindralit, ja hakatakse rääkima laiapõhjalisest riigikaitsest,” sõnas ta.

Helme prognooside kohaselt Reformierakonna populaarsuspunktid väga palju ei lange, sest nende kaubamärk on lihtsalt nii tugev.

Küll aga ennustas Helme, et ebameeldiv üllatus võib neid tabada valmisööl, sest tõeliselt kõvad häältevõtjad, on väga suures osas rivist väljas. Reformierakonna suured hääled on kokkuloetavad ühe käe sõrmedel ja neist pole Eestis väga palju järel.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Juta
26. apr. 2015 15:54
Kui väga kurvastasid IRL-i poliitikud, kui Kross lahkus nende leerist. Kohe jäi vajaka laimust, vihavaenu õhutamisest ja hirmutamisest.Parts ei teinud seda ning oli viisakas ja paljud nende valijad pettusid. Reform võttis ta vastu kahel käel, sest see mees täidab ka kõige alatumaid nõudmisi raha eest.
Jaan
8. märts 2015 03:30
Helme jutt on julge, kriitikarohke, kuid õige.
Ott
27. veebr. 2015 18:43
Kross on nagu libe kala ikka veereb välja. Ta sooritab oma kuriteod nii, et pole võimalik tõestada ehkki kõik on nendest teadlikud. Nüüd tegeleb ta sellega, et segab linnavalitsuse tööd, laimab parimaid inimesi, nuhib, valetab. Temalt võib kõike oodata peaasi, kui tellija maksab heldelt.