"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rimi jätkab vaidlust Tiit Eliase pistisejuhtumi uueks läbivaatamiseks (0)
03. detsember 2014

Rimi Eesti Food AS jätkab vaidlust, et saata oma endise töötaja Tiit Eliase pistisejuhtum uueks arutamiseks Harju maakohtusse, saavutades teisipäeval riigikohtus vahevõidu.

Kui Harju maakohus mõistis tänavu suve hakul Eliase süüdi kokkuleppemenetluses, siis Rimi sellega nõus polnud. Kaubanduskett leidis apellatsioonis, et süüdistatavale etteheidetud tegu ei vasta menetluse käigus tuvastatud asjaoludele, süüdistatavate teod on valesti kvalifitseeritud ja kokkuleppemenetluse kohaldamiseks puudus Rimi Eesti Food AS-i kui kannatanu nõusolek.

Harju maakohtu kohtunik saatis 16. juunil Rimile kirjana vormistatud dokumendi, milles märkis, et kriminaalasja materjalidest nähtuvalt pole Rimi Eesti Food AS-i kannatanuks tunnistatud. Seetõttu tagastas kohus apellatsiooni, kuna selle on esitanud isik, kellel ei ole õigust apellatsiooni esitada.

Rimi esitas seepeale määruskaebuse Tallinna ringkonnakohtusse, kuid ei saavutanud ka seal süüasja uut arutamist. Nimelt tagastas ringkonnakohtus Rimile nende esitatud määruskaebuse.

Seejärel pöördus Rimi riigikohtusse, mis leidiski teisipäeval, et ringkonnakohus peab siiski Rimi määruskaebuse sisuliselt läbi vaatama. “Kolleegium nõustub määruskaebuse esitajaga, et ringkonnakohus oleks pidanud Rimi Eesti Food AS-i määruskaebuse sisuliselt läbi vaatama,” seisab riigikohtu lahendis.

Harju maakohus mõistis juuni alguses süüdi Rimi endise projektijuhi Tiit Eliase, kes süüdistuse järgi võttis sadu tuhandeid eurosid pistist neilt, kes soovisid sõlmida mõnd lepingut Rimiga.

Kohus mõistis 50-aastase Eliase süüdi pistise võtmises, dokumentide võltsimises ja võltsitud dokumentide kasutamises ning määras talle kolmeaastase tingimisi vangistuse kolme aasta ja kuue kuu pikkuse katseajaga. Ühtlasi konfiskeeris kohus 51 150 eurot, mis oli eeluurimise ajal arestitud Eliase pangakontol.

Elite Consult OÜ jäi samades süütegudes süüdi juriidilise isikuna ning kohus määras firmale 3500 euro suuruse rahalise karistuse. Ühtlasi konfiskeeris kohus firmalt kätte saadud 100 000 eurot.

Konfiskeeritav summa kujunes süüdistatavate poolt saadud kriminaaltulu kogusummast väiksemaks, kuna nende vastu on esitatud seoses selle juhtumiga tsiviilkorras ka teisi nõudeid.

Karistuse puhul arvestati ka sellega, et Elias asus uurimisasutuse ja prokuratuuriga koostööd tegema ning nõustus menetluse suhteliselt varajases järgus kokkuleppega, millega säästis uurimisele kuluvat aega ja ressurssi. Samuti on ta varem karistamata ja kahetses oma tegu.

Põhja ringkonnaprokuratuur esitas Rimi kinnisvaraosakonna endisele projektijuhile Tiit Eliasele ja Eliti Consult OÜ-le süüdistuse pistise võtmises, dokumentide võltsimises ja võltsdokumentide kasutamises. Süüdistuse saanud osaühing kuulub Eliasele ja tema on ka selle juht.

Eliase peamine ülesanne oli Rimis arendusprojektideks vajalike tööde ja teenuste tellimine, tööde koordineerimine, järelevalve ja tehtud tööde vastuvõtmine. Süüdistuse kohaselt eelistas Elias töövõtjatena kindlaid äriühinguid või kohtles äriühinguid tööde tegemise ja vastuvõtmise protsessis soodsamalt, mille eest need ettevõtted andsid talle vastutasuna aastail 2012-2013 ligikaudu 530 000 eurot pistist.

Pistiseraha kandsid äriühingud OÜ Eliti Consulti kontole neile selleks väljastatud fiktiivsete arvete alusel, mille sisuks oli projektijuhtimise- ja konsultatsiooniteenuste osutamine.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.