"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Võrgutasu isa oli ahnus? (0)
09. jaanuar 2015

Raske on seletada talvel Mustamäe korteris elavale vanaprouale, miks ta oma suvila elektri eest ikka maksma peab, kuigi ta talvel seal üliharva käib. Eesti Energiale peab ta võrgutasu ikka maksma. Proua pisikest pensioni arvestades kulub selleks terve nädala söögiraha. Meil on sisuliselt kehtestatud üks täiendav varjatud maks ehk elektrimaks, mida valitsus rahvalt võrgutasuga välja pumpab. See on sama imelik, kui peaks leiva eest iga kuu eraldi transpordikulu maksma hoolimata sellest, kas inimene seda poodi ostma läheb või mitte.

Teiseks jääb tavalisele tarbijale selgusetuks, mis loom on elektriarve peal kirjas olev «taastuvenergia tasu». Kas iga elanik peab mõnele tuulepargi omanikule elektri tootmise eest peale maksma? Või on see raha, millega Eesti Energia oma USA-s ja Jordaanias kasutult seisvaid kaevandusi kinni maksab?

2013. aasta alguses rõõmsalt elektriturgu avanud ministrid Ansip ja Parts oleks võinud selle vabalt edasi lükata, kuni ühendused naaberriikidega oleks olnud lõplikult loodud. Aga ei, turgu oli vaja kibekiiresti avada, ju siis oli valitsusel kõvasti raha vaja. Keskerakondlasest riigikogu liikme Kalev Kallo sõnul tuleb lõpetada olukord, kus valitsus iga vaba sendi Eesti Energiast välja võtab. Viimase kümne aastaga on Eesti Energiast riigieelarvesse võetud dividendide ja maksudena 1,2 miljardit eurot, kusjuures see ei ole läinud elektrivõrkude uuendamisse või taastamisse. Kallo meelest on elektri hind konkurentsivõimetu just peamiselt sellele lisanduvate tasude ehk siis liiga kõrge aktsiisi ja võrgutasude tõttu, mida tuleks alandada.

Nii mõnegi majandusteadlase sõnul võiks elekter Eestis olla kordades odavam. Arvestades, et meil on oma maavarad, millest elektrit toodetakse, peakski elekter olema üliodav, kui mitte suisa tasuta. Kõrge aktsiis, võrgutasu ja taastuvenergia maks oleks põhjendatud ainult siis, kui Eesti oma looduse hoidmise eesmärgil põlevkivi kaevandamisest loobuks ja kogu elektri mujalt sisse ostaks.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.