"Tulevikku vaadates tuleks vähemalt kodutarbijad börsipõhisest süsteemist välja suunata. Ainult nii on võimalik kliimaeesmärke tulevikus täitma hakata."

Alar Konist, TalTechi energiatehnoloogia professor
Kohus tühistas mulluse umbusaldusavalduse Viimsi valla juhtidele (0)
21. jaanuar 2015

Tallinna halduskohtu hinnangul rikkus Viimsi vallavolikogu viiele valla juhile umbusaldust avaldades ärakuulamise põhimõtet ning oli seega õigusvastane, seettõttu tühistas kohus umbusalduse avaldamise.

Advokaadibüroo Varul teatel leidis Tallinna halduskohus 16. jaanuari otsuses, et Viimsi vallavolikogu otsus avaldada umbusaldust viiele inimesel – Märt Vooglaiule, Alvar Ildile, Oliver Liidemannile, Margus Kruusmägile ja Jaak Raiele – rikub seaduses sätestatud ärakuulamise põhimõtet ja valla enda õigusakte.

“Ärakuulamisõiguse rikkumise tõttu oli umbusalduse avaldamise otsus õigusvastane ning kohus tühistas selle,” teatas advokaadibüroo BNS-ile.

Viimsi vallavolikogu otsustas avaldada umbusaldust Vooglaiule, Ildile, Liidemannile, Kruusmägile ja Raiele möödunud aasta 13. mail.

Advokaadibüroo teatel muutub kohtuotsuse jõustumisel õigusvastaseks ka umbusaldatute asemel uute inimeste, sealhulgas ka vallavanemaks kinnitatud Jaan Trei, ametisse määramine. “Seega tuvastas kohus sisuliselt vallas 13.05.2014 toimunud võimuvahetuse õigusvastasuse,” teatas advokaadibüroo.

“Tegu on pretsedendiga, mis näitab, et ka selliste otsuste vastuvõtmine, mis pealtnäha on poliitilise iseloomuga, peab toimuma kõiki seaduse sätteid järgides ja olema allutatud õiguslikule kontrollile. Olukord, kus osa kohaliku omavalitsuse volikogu liikmetest jätkab juba lõpetatud volikogu istungit omal algatusel ning teeb teiste isikute kohta otsuseid – eriti niivõrd olulisi ja negatiivseid otsuseid nagu seda on umbusalduse avaldamine – ilma umbusaldatavatele sõnaõigust andmata, on vastuolus õiguse üldpõhimõtetega ning sisuliselt kujutab endast omavoli.” sõnas vaneadvokaat Paul Varul. “Tallinna halduskohus leidis õigustatult, et selline olukord on õigusvastane, ja tühistas umbusalduse,” lisas ta.

Viimsi vallavolikogu endine aseesimees Märt Vooglaid nimetas võimuvahetust vallas “võimu õigusvastaseks kaaperdamiseks”.

Eelmise aasta kevadel oli Viimsi vallas võimul olnud Reformierakonna, Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide koalitsioon. 13. mail avaldas vallavolikogu umbusaldust volikogu aseesimehele Märt Vooglaiule, vallavanemale Alvar Ildile, abivallavanematele Oliver Liidemannile ja Margus Kruusmägile ning revisjonikomisjoni aseesimehele Jaak Raiele.

Suvel valis volikogu vallavanemaks Andres Kaarmanni ning volikogu esimeheks Jan Trei. Trei ja Kaarmann kuuluvad mõlemad Isamaa ja Res Publica Liitu (IRL).

Viimsi uue koalitsiooni moodustavad IRL ja valimisliidud Parteivaba Viimsi ning Rannarahvas.

Viimsi volikogus on 21 liiget – seitse liiget kuuluvad IRL-i, viis liiget Reformierakonda, kolm liiget SDE-sse, kolm liiget valimisliitu Parteivaba Viimsi, kaks liiget Keskerakonda ning üks liige valimisliitu Rannarahvas.

Abilinnapea referent Oliver Liidemann

“I kohtuastmes on võit saavutatud ja see on märgilise tähendusega!

Kohus tühistas umbusalduse avaldamise, seega ei ole umbusalust kehtivalt avaldatud. Kuna umbusalduse avaldamine on tühine, siis on õigusvastane ka uute isikute valimine vastavatele ametikohtadele, sh vallavanema Jan Trei valimine.

Kohtuotsuse järgi on seega vahepealsel ajal mõned tegelased justkui õigusvastaselt valda juhtinud.

Kas ja kes siis hetkel ikkagi on Viimsi vallavanem hetkel?
Kui otsuse peale esitatakse 30 päeva jooksul apellatsiooni, jätkub vaidlus ringkonnakohtus.

Mul on hea meel, et kohus pani lõpu omavolile, kus osa volikogu liikmetest jätkab juba lõpetatud volikogu istungit omal algatusel ning teeb teiste isikute kohta kahjulikke otsuseid nende selja taga.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.