"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linnamuuseum näitab sõjaeelseid moerõivaid ja rätsepa töökoda (0)
23. jaanuar 2015
Linnamuuseumi perepäeval saab ka sõna otseses mõttes mõõtu võtta. Kristi Paatsi sõnul on hea rätsepatöö aluseks just õigesti võetud mõõdud.

Linnamuuseumi perepäeval saavad lapsed valmistada nööbist ordenit, emad-isad aga uudistada, kuidas riietus kunagine härrasmees.

Vabariigi aastapäeva eel on õige aeg tuletada meelde lipsusidumise nipid ja heita pilk Eesti sõjaeelsesse iseseisvusaega – tõeliste härrasmeeste ajastusse. Tallinna linnamuuseum (Vene 17) korraldab 25. jaanuaril perepäeva, mis on seotud muuseumi uue näitusega «Rätsepmeister Mihkel Bach Pikalt tänavalt».

Bach oli üks omaaegseid tunnustatumaid rätsepaid Tallinna linnas ning perepäev viib osalejad toonasesse rätsepa töötuppa. «Räägime sellest, kuidas käisid mehed riides 20. sajandi alguses,» ütles perepäeva korraldaja, muuseumipedagoog Kristi Paatsi. «Kes soovib, saab mannekeeni riietada. Meil on muuseumi kasutuskogus olemas täiesti autentne frakk koos kõige juurdekuuluvaga ning perepäeval saab proovida mannekeenist tõeliselt šikk härrasmees välja võluda. Lisaks lastele ootaks seekord perepäevale eeskätt isasid, sest kõnealune teema peaks just meestele palju põnevust pakkuma.»

Eesti aja rõivaglamuur

Uudistamiseks ja katsumiseks on väljas vabariigi esimese vabaduse aegsed meeste riideesemed ja aksessuaarid alates prillidest-traksidest, lõpetades tänaseks unustusehõlma vajunud maniskite, sokihoidjate ja kedridega.

«Need, kes on kutsutud presidendi vastuvõtule, võiksidki tulla harjutama, kuidas kikilipsu siduda,» lausus Paatsi. «Nagu ka seda, mida millega kanda. Lapsed saavad meisterdada nööbist ordenit – aga päris kõike ei tahakski veel välja rääkida.»

Näituse kuraator Urve Mankin aga viib külastajad ajas tagasi 1930-40ndate peaaegu autentsesse Eesti rätsepatöökotta. «Kõik asjad näitusel – ligi 200 lõiget, töölauad, Naumanni õmblusmasin, rätsepakäärid, pressraud, niidid-nõelad – kuulusid omaaegsele ühele hinnatumale Tallinna rätsepmeistrile Mihkel Bachile, kelle töökoda asus Tallinnas aadressil Pikk tänav 7,» rääkis ta.

Muuseumikogusse sattusid Bachi asjad tema sugulase Eve Roosilehe annetusena 2013. aastal, seni olid need aastakümneid seisnud Bachile kuulunud maja pööningul. «Kohe, kui need oma kogusse saime, tekkis mõte, et neist saaks ühe toreda näituse. On ju rätsepatöö üks vanemaid käsitööalasid Tallinnas,» rääkis Mankin. «Samuti on aegade jooksul olnud prestiižikas omada rätsepat, kes mitte ainult ei õmble, vaid oskab ka soovitada, mida kanda ja mida mitte.»

Eraldi lõiked puudega inimestele

Mihkel Bach oli rätsepaäris kõva tegija – ta tegeles nii juurdelõikuse, õmblemise kui ka kursuste korraldamisega. «Kõige tähtsam rätsepatöö juures on juurdelõikus. Ja selle õppimine oli ka toona suur mood,» ütles Mankin. «Ta ei õpetanud üksnes kursustel, vaid ka rätsepad üle Eesti tellisid temalt personaalseid lõikeid – selliste mõõtudega klient soovib lasta õmmelda pintsakut või pükse. Oma lõigete konstrueerimisel järgis Bach alati kehaehituse iseärasusi – lõikeid leidub nii pikkadele kui ka lühikestele, kiitsakamatele ja korpulentsematele. Kuna toona oli palju lastehalvatust, mis deformeeris keha, ning ka Bachi enda sõpruskonda kuulus kühmus seljaga mees, siis tegi ta spetsiaal- seid lõikeid ka näiteks küürakatele ning X- ja O-jalgadega meestele.»

Lisaks lõigetele ja rätsepa tööriistadele on näitusel näha moejooniseid ning -ajakirju, millest tolleaegsed rätsepad inspiratsiooni ammutasid.

Perepäev toimub 25. jaanuaril kella 12-16. Eestikeelne ekskursioon näitusel algab kell 13, venekeelne kell 14. Näitust «Rätsepmeister Mihkel Bach Pikalt tänavalt» saab uudistada kuni selle aasta novembri lõpuni. Sissepääs muuseumipiletiga.

Tallinna linnamuuseum asub aadressil Vene 17.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.