"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Linn aitab eakatel odavamalt ravimeid ja kirjatarbeid osta (0)
30. jaanuar 2015
Kesklinna sotsiaalkeskuse tantsuringis treeniv Anne-Ly Nilisk (pildil keskel) kutsub pensionäre liituma linna huviringidega, sest ringitasu on vägagi soodne ja tegevus tempokas.

«Praegu ju kodukulud üha kerkivad, näiteks minu viimasel gaasiarvel olid hinnad lausa laes! Seepärast on linna apteegisoodustus suur asi,» kiitis linna toetust pensionile jääv päästeametnik Anne-Ly Nilisk.

Populaarse pensionilisa maksmiseks kulub linnal tänavu 7 180 000 eurot, millele lisanduvad soodustused 4 881 970 euro ulatuses. Lisaks 76,7 euro suurusele rahalisele toetusele sisaldab penisonilisa ka näiteks apteegisoodustust.

Iga sent loeb

«Linn aitab teha pensioniealistele tallinlastele kättesaadavaks teenused ja kaubad, mis toetavad nende igapäevast toimetulekut,» ütles abilinnapea Merike Martinson. «Nii maksis linn eelmisel aastal pensionilisa 93 659 pensionärile. Praegusel majanduslikult raskel ajal, mil elukalliduse tõus rusub eriti vähekindlustatuid, on igast toetusest, sealhulgas apteegisoodustusest, pensionäridele suur abi.»

«Kõik need rohud, mis linn inimestele kompenseerib, on väga suur asi,» rääkis pensionär Asta. «Ma ei jõua alati kõiki rohtusid väljagi osta! Suureks rõõmuks on ka sünnipäevatoetus linnalt. Mina saan märtsis 70-aastaseks ja võin nii tähtsa päeva puhul linna abiga osta suure pidutordi, mida muidu ei saaks.»

«Pensionärid hindavad linna toetusi väga, sest neil on ju iga sent arvel ja oluline,» lausus päästeameti kauaaegne juhtivinspektor Anne-Ly Nilisk. Naine, kellest just täna samuti pensionär saab, on oma aastatepikkuse töö tõttu linna pensionäride ühenduses eakate muredega vägagi kursis. «Kõige suurem mure ongi igapäevane toimetulek. Eriti tuleb sente näpu vahel veeretada üksikutel, kahe pensioniga on siiski kergem,» mainis Nilisk ja lisas, et eriline mureallikas on üha kerkivad kommunaalkulud.

Üle 100 000 soodusostu

«Praegu ju kodukulud üha kerkivad, näiteks minu viimasel gaasiarvel olid hinnad lausa laes,» nentis Nilisk. «Kui arved makstud, ega siis suurt söögiraha üle jäägi. Muust vajalikust, näiteks ravimitest rääkimata. Seepärast on linna apteegisoodustus suur asi.»

Martinsoni sõnul osutusid mullu kõige populaarsemaks OÜ Euroapteek ja Südameapteegi (Phrama Holding OÜ) teenused. Euroapteek võitis eelmisel aastal juurde 9671 pensionilisa soodustuse kasutajat, aasta lõpus oli neid juba 55 176 ning keskmiselt tehti selles apteegiketis 106 475 tehingut.

Apteekidele lisaks said pensionärid osta soodsamalt bürookaupu Büroomaailmast, rehve Rehvikaubamajast, hankida autode varuosi OÜ-st Auto ja parandada oma sõidukit BCA Autoekspert OÜ töökodades.

Mitte ainult leivast

Nilisk kutsus pensionäre liituma ka linna soodsate huviringidega. «Näiteks mina käin kolmapäeviti Kesklinna sotsiaalkeskuse tantsuringis,» mainis ta. «Tasu on soodne – 1,3 eurot kuus. Sedagi võib lugeda üheks linna soodustuseks, sest tavaliselt on huviringid väga kallid.»

Mullu kasutas linna päeva- ja huvikeskuste võimalusi Tallinnas hinnanguliselt 2500 eakat elanikku.

Kuidas saab eakas pensionilisa taotleda?

Pensionilisa saavad vanadus- või töövõimetuspensionärid ning täisealised (alates 18. eluaastast) rahva- või toitjakaotuspensioni saajad. Taotlus tuleb esitada neil, kes taotlevad pensionilisa esmakordselt. Avaldust ei pea esitama pensionärid, kes on eelneval aastal toetust saanud.

Taotlus tuleb esitada elukohajärgsele sotsiaalhoolekande osakonnale sünnikuule eelneval kuul või sünnikuul. Pensionilisa koosneb kahest osast: 76,70-eurosest rahalisest toetusest ning soodustustest apteegis ja poodides-töökodades.
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.