"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eksperdid: et suhtelist vaesust vähendada, tuleb muuta maksusüsteemi (3)
07. veebruar 2015
Arvet Mägi / Virumaa Teataja / Scanpix

Mõttekoja Praxis analüütikud Andres Võrk ja Cenely Leppik ennustavad, et Eesti valitsuse lubadus vähendada suhtelise vaesuse osakaalu 2020. aastaks 15%-ni ei ole määratud täituma, kui ei muudeta Eesti maksusüsteemi. 

„Eesti valitsus on lubanud Euroopa Liidule, et vähendab suhtelises vaesuses elavate inimeste osakaalu 2020. aastaks 15%ni. (Vt https://riigikantselei.ee/et/eesti-2020-eesmargid) Selle aasta vahe-eesmärk on valitsusel 16,5%. Statistikaameti poolt avaldatud viimased numbrid aga kinnitavad, et Eesti liigub hoopis vastupidises suunas. Viimane teadaolev suurus on 2013. aasta kohta, kui suhtelises vaesuses elavate inimeste osakaal tõusis rekordilise 22%ni,“ kirjutavad analüütikud Andres Võrk ja Cenely Leppik Praxise kodulehel.

„Meie lihtsad arvutused näitavad, et selleks et viia suhtelises vaesuses elavate inimeste osakaal valitsuse poolt seatud eesmärgini, oleks vaja oluliselt muuta Eesti maksude-toetuste süsteemi või vähendada palkade ebavõrdsust. Näiteks saavutaks 15%lise taseme oluliselt progressiivsema tulumaksusüsteemi sisseviimine ja toetuste suurema sihistamisega vaesemale elanikkonnarühmale. Me soovitame, et (uus) valitsus kas ütleks selgesõnaliselt välja, et valitsus soovib vähendada tulude ebavõrdsust Eestis ning tooks välja ka vastavad meetmed, mida soovitakse kasutada, või loobuks vaid suhtelise vaesuse määra taseme 15% jahtimisest ning pakuks ka Euroopale välja, et lisaks suhtelise vaesuse määrale jälgitakse ka teisi indikaatoreid.

Meeldetuletuseks lugejale, et tulenevalt Euroopa 2020 strateegiast on Euroopa Liidu sotsiaalvaldkonna eesmärgiks vähendada vaesuse või sotsiaalse tõrjutuse ohus oleva elanikkonna suurust 20 miljoni inimese võrra, kasutades seejuures eesmärgi täidetuse jälgimiseks kombinatsiooni kolmest indikaatorist: suhtelises vaesuses elavate inimeste osakaal, sügava materiaalse ilmajäetusega inimeste osakaal ning väga madala tööintensiivsusega leibkondades elavate inimeste osakaal. Eesti on otsustanud kasutada vaid esimest nendest.“

Pikemalt: www.praxis.ee.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

www
24. veebr. 2015 23:46
Et vaesust vähendada on vaja vahetada valitsust.
Lii
21. veebr. 2015 22:44
Kui nii edasi läheb, siis vaesus aina süveneb. Meie valitsus ei hooli rahvast, neil on muud huvid.Ega eelmine valitsus pare olnud. Kõik need aastad on olnud imepisikesed alampalk, pensionid, abirahad. Maaelu suretatakse välja, inimesed lahkuvad riigist. Kogu aeg on olukord halvemaks läinud ja nad hõiskavad, et ikka edasi.
pole probleemi
7. veebr. 2015 13:31
Eesti maksusüsteem vastab igati koloniaalmaa parimatele ideaalidele.