"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Presidendi nõunik sarjas Sami Lotilat Kremli käsilaseks (3)
10. veebruar 2015
Scanpix

"Mind ajab ikka naerma, kui loen, kuidas ajakirjanikud kaebavad töötegemise raskuste üle Venemaal. Siin Eestis on kriitilisel ajakirjanikul palju raskem," rääkis tuntud Soome ajakirjanik Sami Lotila, kes sai presidendi nõuniku Iivi Snna Masso poolt samasuguse süüdistuse kui Risto Vuorinen.

Alles möödunud nädalal kutsus Eesti presidendi nõunik Iivi Anna Masso üles boikoteerima Soome rahvusringäälingu YLE kauaaegset kaastöölist Risto Vuorineni, sest ta olevat Kremli propaganda ruupor. Nüüd on Eesti presidendi kantselei rünnaku ohvriks muutunud ajalehele Kansan Uutiset jt Soome väljaannetele kaastööd tegev ajakirjanik Sami Lotila.

“Eesti on demokraatlik riik, kus austatakse sõnavabadust ja kaitstakse vaba meediat. On kummaline, et Eesti presidendi kantseleist antakse selliseid boikoteerimise soovitusi,” kommenteeris Soome ajakirjanike liidu esimees Hanne Aho.

Möödunud reedel avaldas Delfi uudisteportaal Masso pika infosõja teemalise kirjutise, milles lahatakse Johan Bäckmani ja tema hingesugulaste tegusid. Nendega ühte patta pani Masso ka tuntud soomlasest ajakirjaniku Sami Lotila, kes mustavat Eestit otse ka Eesti ajakirjanduse vahendusel.

Masso jätkas, et tema poolt nimetaud inimeste kontaktidest Kremliga ei ole otseseid andmeid, aga sõnumite sisu ja stiil olevat väga sar nased Bäckmani omadega. “Otsesed valed segatakse valitud tõsiasjadega, et lisada neile tõepärasust,” kirjeldas Masso.

“Inimestest ja organistasioonidest luuakse ebameeldiv mulje. Sellise väikese vihaõhutajate rühmakese olemasolu on Soome jaoks ilmselt ebamugav. Eesti ja Soome suhted on ju erilised, tihe koostöö käib väga paljudel elualadel kultuurist kõrgtehnoloogiani välja.” Lotila kirjutab lisaks ajalehtedele ka blogis Todellinen Tallinna. Selle stiil ja sisu olevat nii tuttav ehk puhas Eesti vastane propaganda, see olevat valelik, tõsiasju moonutav vastik ja tige.

“Mind ajab ikka naerrna, kui loen, kuidas ajakirjanikud kaebavad töötegemise raskuste üle Venemaal,” kommenteeris Lotila Masso süüdistusi. “Siin Eestis on kriitilisel ajakirjanikul palju raskem.”

Lotilat on juba maalt välja saadetud, kui välisministeerium süüdistas teda ebasedadulikus Eestis viibimises. 2011. aastal aga nimetas kaitseväe juhataja Ants Laaneots oma kõnes Sami Lotilat ohuks Eesti julgeolekule.

“Ma saan nüüd ainult pooltelt inimestelt nõusoleku anda intervjuud,” kurdab Lotila, keda olevat sadu kordi telefoni ja interneti kaudu ähvardatud ning Eesti TV on teinud temast ilma teda kaasamata saate, kus teda nimetati Eesti vihkajaks.

Lotila aga selgitab, et mitte keegi pole Eestis kunagi näidanud talle mitte ühetgi viga, mida ta oleks oma kirjutistes teinud. “Minu kirjutiste ja blogitekstide stiil on kahtlemata räigevõitu, ja see saab nii olema ka edaspidi. Olen Eesti ajaloo kõige loetum ka kommenteeritum kolumnist, mis peaks välismaa ajakirjaniku jaoks olema päris hea saavutus. Kirjutan oma tekstid kohe eesti keeles,” räägib Lotila.

Viimase presidendi kantselei rünnaku taga seisab Lotila arvates ametliku Eesti kartus, et keegi näitab välismaailmale tegelikku Eestit, mis ei ole edukas ja tore, vaid vaene, kaheks jagunenud, minevikus elav ja teisitimõtlejaid vaenav. “On tõsiasi, et eestlased ei kannata kriitikat. See on ka üks pidur, mis takistab Eestit omal jõul arenemast.”

Lotila toimetatud raamat “Todellinen Tallinna  – kriittinen matkaopas Tallinnaan ja Viroon” ilmub Soomes kevadel. “Kavatsen raamatut esitleda  Tallinnas, aga võibolla on mind selle aja peale juba maalt välja saadetud.”

Lotila meelest on Eesti presidendil selleks küllalt võimu ja jõudu.

 

LOE KA:

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Leo
16. mai 2015 23:11
See pole meie asi, mis Venemaal toimub. Need, kes muudkui Kremli käsilaste silte inimestele peale kleebivad on rumalad, hüsteerilised või viinauimast lolliks läinud. Samasugused totakad on ka inimesi agentideks tembeldajad.
W.
10. veebr. 2015 16:20
Muidugi, silt külge ja valmis.
Võeh!
10. veebr. 2015 14:05
hr. Masso koos Ilvese ja teiste argpûks-sõdalastega kahjustavad otseselt Eesti julgeolekut! Eesti rahvas ei ole sellega nõus! Soovime häid suhteid kõigi naabritega!!! Kaduge ometi kord areenilt, vaenuõhutajad!