"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ühistupanga juht: Tallinna loodav pank ei ole poliitiline (0)
19. veebruar 2015
Scanpix

 "Pole põhjust oodata, et Tallinna linn või mõni erakond saaks siit endale raha välja õngitseda. Oleme koos tulevase kolleegi Roul Tutiga kokku leppinud, et kui me peaksime tundma poliitilist survet, siis meie mõlema huvi selles pangas töötamiseks kaob ära. Me ei taha olla seotud manipulatsioonidega," rõhutas Ülle Mathiesen.

Mathieseni sõnul on Tallinn vaid üks aktiivne Ühistupanga asutaja, kes plaanib enda kõrvale leida veel vähemalt 49 linnaga mitte seotud liiget. “Kava kohaselt kinnitavad esimesed liikmed asutamislepingu 20. veebruaril. Asutajate nimekiri jääb paariks nädalaks kõigile avatuks, sest mitmed ettevõtjad, kellega on läbi räägitud, pole veel liikmelisust otsustanud. Panga loomise protsess ei ole ju päris lõpuni riskivaba, nagu äris ikka,” selgitas Mathiesen.

Tema sõnul ei karda ta määrida oma nime, kui öeldakse, et me teeme Savisaare panka. “Minu eesmärk on teha ikkagi sõltumatut ja professionaalset panka, millel puuduvad igasugused poliitilised ambitsioonid,” rääkis Mathiesen.

Tema sõnul saab Eesti panganduses väga edukalt suurte välispankadega konkureerida. “Maailm on muutumas ja väliskapital lahkub Eestist. Eesti turg pole suurte välistegijate jaoks piisavalt huvitav ning rahvuslik kapital peab need rollid enda kanda võtma. Ühistuline tegevus on ka tänapäeva Eestis näidanud end elujõulisena. Näiteks kaubanduses on ETK läbi eri ajastute siin tegutsenud ja tänavu nad deklareerisid märkimisväärset kasumit. Toiduainetööstuses on ühistuline E-Piim praegu Eestis üks edukamaid. 20 aastat tagasi uskusid nende edusse vähesed,” rääkis Mathiesen.

Tema sõnul erineb Ühistupank hoiu-laenuühistutest selle poolest, et on kliente teenindav universaalpank, kes teeb ka pangaülekandeid. “Suurtest välispankadest saame me olla paindlikumad ning klientidele lähemal. Alguses plaanime turule tulla lihtsamate hoiuste ja laenuteenustega ning siis hakkame samm-sammult edasi keerulisemaks arenema,” lisas ta.

Mõne poliitilise suuna finantseerimise Mathiesen välistab. “Pole põhjust oodata, et Tallinna linn või mõni erakond saaks siit endale raha välja õngitseda. Oleme koos tulevase kolleegi Roul Tutiga kokku leppinud, et kui me peaksime tundma poliitilist survet, siis meie mõlema huvi selles pangas töötamiseks kaob ära. Me ei taha olla seotud manipulatsioonidega,” rõhutas Mathiesen.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.