"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kohus: VKG-l pole endise töötaja süüasjas kaebeõigust (0)
21. veebruar 2015
Scanpix

Tartu ringkonnakohus jäi lõppeval nädalal jõusse Viru maakohtu varasem määrus, mille järgi pole Viru Keemia Grupil (VKG) kaebeõigust firma tütarettevõtte endise juhi Imre Saksa süüasjas.

Tartu ringkonnakohus jättis kolmapäevase määrusega läbi vaatamata määruskaebuse Viru maakohtu 17. detsembri määrusele Viru Keemia Grupi (VKG) endise tütarettevõtte juhi Imre Saksi kriminaalmenetluse lõpetamiseks seoses menetluse mõistliku aja möödumisega, kuna nõustus varasema astme kohtuga, et VKG-l pole kaebeõigust ja teda ei saa käsitleda kannatanuna.

Ringkonnakohus tagastas määruskaebuse selle esitajale, Viru Keemia Grupi AS-i esindajale vandeadvokaat Veiko Viisilehele, ütles kohtu pressiesindaja Krista Tamm BNS-ile. Ringkonnakohus jättis VKG kaebuse läbi vaatamata ja tagastas esitajale põhjusel, et selle esitas isik, kellel ei ole kaebeõigust. Ringkonnakohus nõustus maakohtu määruses antud seisukohaga, et VKG ei ole käsitletav kannatanuna, selgitas Tamm.

Kriminaalasja kannatanu on äriregistrist kustutatud äriühing, kes loovutas süüdistatava vastu olnud nõude emaettevõttele VKG-le. Ringkonnakohus aga leidis, et see ei ole piisav, et käsitleda VKG-d kannatanuna, kuna vahetut kahju nõude omandanud äriühingule tekitatud ei ole ning nõue on omandatud tasuta. Samuti likvideeriti äriühing õigusjärgluseta. VKG-le läks üle vaid üks konkreetne nõue, seda tasuta ja selle omandamisega ei muutunud likvideeritud kannatanu emaettevõte ise kannatanuks. VKG-le ei tekitatud vahetut kahju.

Ringkonnakohus lisas ka seda, et isegi juhul kui VKG kaebeõigust tunnustada, ei ole määruskaebus põhjendatud. Ringkonnakohus märkis, et maakohus on õigesti leidnud, et süüdistatavat süüdistatakse teise astme kuritegude toimepanemises, viimasest kuriteoepisoodist on möödunud rohkem kui kuus aastat ning avalik huvi kriminaalasjas puudub. Samuti on likvideeritud kannatanu, kellele vahetut kahju tekitati. Süüdistatava halva tervisliku seisundi tõttu ei jõutud kohtuliku arutamisega kaugele, kuigi kohtuistungeid planeeriti ja vahelduva eduga ka peeti.

Ükski kohtuistung ei jäänud ära seetõttu, et süüdistatav või tema kaitsja oleks jätnud mõjuva põhjuseta kohtusse ilmumata. Samas aga ajal, mil süüdistatava tervislik seisund välistab tema osavõtu kriminaalmenetlusest, puudub ka riigil objektiivselt võimalus menetlust jätkata ja see lõpule viia. Seega ei saa aega, mil menetlus on isiku haigestumise tõttu edasi lükkunud, käsitleda riigipoolse viivitusena.

Ringkonnakohus leidis, et arvestades kriminaalasja mahukust ja süüdistatava halba terviseseisundit, oleks tõenäoline, et kohtumenetlus kestaks ka selle kohese jätkumise korral veel suhteliselt pikka aega. Ringkonnakohus leidis, et kuivõrd kriminaalasja menetlemine on kestnud juba üle viie aasta ja puudub positiivne prognoos selle lahendamiseks realistliku ajaperioodi (tegelikkuses aga isegi 2–3 aasta) jooksul, siis on maakohus põhjendatult pidanud menetluse lõpetamist vajalikuks juba praeguses menetlusstaadiumis.

Menetlusosalised saavad Tartu ringkonnakohtu määruse vaidlustada 10 päeva jooksul selle teadasaamisest.

Põhjarannik kirjutas novembris, et prokuratuur on andnud kohtu alla Viru Keemia Grupi (VKG) kunagise tütarettevõtte endise juhi Imre Saksa, keda süüdistatakse võltsimistes, kelmustes ning ettevõttele kahju tekitamises.

Saks asus VKG kontserni kuuluva liimvaike tootva AS-i VKG Resins juhatuse liikmena tööle 2007. aasta kevadel ning töötades selles ametis ligi kaks aastat jõudis prokuratuuri süüdistuse kohaselt ettevõttest alusetult välja viia korralikke rahasummasid.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.