"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Inga Lunge naistele: vägivaldsest suhtest väljudes ootab teid kaunis elu! (0)
25. veebruar 2015
Kanal2/ "Pilvede all"

"Kui seda sarja sattuvad vaatama naised, kes on vaimselt vägivaldses suhtes ja kui nad näevad sarjas seda elu peeglist, siis nad võiksid ju aru saada, et sellest suhtest võiks tulla välja  ning et maailmas on palju ilusat ja toredat  ja oma eluga edasi minek on võimalik," arvab sarjas "Pilvede all" ühte peategelast Piretit kehastav näitlejanna Inga Lunge.

Täna õhtul algab menusarja “Pilved all” uus hooaeg. Ajaleht Pealinn intervjueeris sel puhul sarja ühte peategelast Piretit, keda kehastab näitlejanna Inga Lunge.

Kui palju teate ette, mis uuel hooajal teie tegelaskujuga  juhtuma hakkab?

Väga palju ei tea, sest alati tahaks ju rohkem teada. Nii saaks paljusid asju paremini läbi mõelda. Tavaliselt me saame hooaja materjalidest mingi portsu ette, kas 3-4 osa ja just nii palju ma ette teangi. Praegu küll, kui hooaeg on just algamas ja vaatajate jaoks on kõik uus ja põnev, siis mina juba tean, mis järgmist kuude osades toimuma hakkab.

Anname väikese vihje vaatajatele, mis ootab Piretit lähiajal ees?

Väga põnevalt on lugu edasi kirjutatud ja ma  ei räägi mitte ainult Piret Jakobsonist vaid kõigist tegelaskujudest. Sellist olukorda, et kõik tegelased oleksid korraga kohal olnud võtteplatsil pole veel ühelgi hooajal olnud, aga praegu kui filmime Kertu raamatuesitlust on kõik tegelased kohal. Kujutan ette, et tootmisjuhile oli päris keeruline kogu see kamp ühel ajal ühte kohta kokku saada. Kuigi me alustasime 2010 sügisel ja praegu on 2015, siis minu enda jaoks on see olnud selline tõusude-mõõnade aeg. Kui ma loen neid uusi osasid – no küll on põnev. Mis puutub aga Piret Jakobsoni, siis mulle tundub, et talle on nüüd antud võimalus, et tema elus hakkab tulema ka helgemaid hetki. Tundub, et päike hakkab natuke rohkem Pireti pea kohal särama. Piretil on kuidagi nii siiani juhtunud, et ta on suutnud kõik oma suhted nässu keerata ja need tema valikud pole päris õiged olnud. Hoiame nüüd Piretile pöialt, sest Urmase tegelaskuju, kes Piretile meeldib ja keda kehastab Margus Jaanovitš, see on küll üks selline mees, kes Piretil silma särama paneb.

Kui Inga Lunge vaatab kõrvalt Pireti, siis millist nõu ta annaks Piretile suhete hoidmiseks?

Ega ma ütlekski väga palju, sest me kõik teame, et elus on ämbrid ja vead, mis tuleb kõik endal läbi teha ja olgu kui valus tahes – neist ju inimene õpib. Loodetavasti õpib Piret ka ja see kõik teeb ta tugevamaks. Piretil on neid õppetunde olnud ju elus juba päris palju ja ma usun, et viimaks peab tal minema kõik tõusvas joones.

Kui Teil endal on eraelus kõik hästi, kas siis on raske mängida Piretit, kellel armastuses üldse ei vea?

Minu elust teavad inimesed vaid läbi meediavahenduse ja sealt paistab ainult osa. Mitte et ma tahaks öelda, et midagi oleks pahasti aga  elus tuleb kõike ette. Pireti roll on mulle nende aastatega väga armsaks saanud ja tegelikult pole keeruline mängida õnnetu armastuse käes vaevlevat naist, pigem on huvitav näha vahel maailma läbi Piret Jakobsoni silmade. Läbi tema elu saan ma veel enam aru, kui suur väärtus see on, kui sul on seljataga pere tugi ja sul on kodus toetav mees ja lapsed – need loovad ellu stabiilsuse ja see annab elule hästi palju positiivset juurde. Ma väga loodan, et stabiilsus tuleb kord ka Pireti ellu.

Seriaalis esitletakse Kertu uut raamatut „Vastutuul“. Kas reaalselt on see raamat ka olemas ja kas teate, millest see räägib?

Piret muidugi teab, millest selles raamatus juttu on, aga raamatu esitluse ajaks pole Piret seda raamatut veel läbi lugenud. Kõik on Piretile uus ja eks ole näha, mis siin raamatuesitlusel siis toimuma hakkab, nii suure seltskonna puhul on kõikvõimalikud intriigid mõeldavad. Reaalselt olen ma näinud Kertu raamatu kaant, aga mis seal kaante vahel on , kas ka päris raamat, seda ma ei tea.

Kas Pireti elust läbi käinud meestest on mõni selline ka, kes Inga Lungele oleks meeldinud?

Teeme selgeks, et räägime tegelaskujudest, mitte näitlejatest. Siin on palju toredaid tegelaskujusid olnud. Kui nüüd Ingalt küsida, siis nagu elus ikka on kõige südamelähedasem just see nooruspõlve armastus, see päris esimene Paul.  Paul oli üks armas ja tore tegelane, kes oleks Piretit tõesti väga-väga hoidnud. Aga naistega on ju ikka nii, et on vaja põnevust ja see mis on liiga turvaline tundub  igav ja sellest mehest vaadatakse mööda. Kõrvaltvaatajana mulle tundub, et see valik Pauli näol oleks olnud Piretile väga hea.

Mida arvab Inga sellisest mehest nagu tuulelipp Erik, kes jookseb ühe naise juurest teise juurde? 

Erik on väga äärmuslik karakter seriaalis ja see kuhu ta on arenenud on samuti äärmuslik. Samas, kui mõned on öelnud, et päris elus ikka nii pole ja naine ei annaks sellisele mehel andeks, siis olgem ausad päriselus on asjad vahel palju hullemad ja naised annavad ikka väga palju andeks  ja lepivad väga paljuga. Vahel tundub mulle, et Eriku armuafäärid on pehmelt tehtud ja võiks veelgi gaasi juurde anda ja et me näeksime, kuidas elus tegelikult asjad vahel on. 

Kui seda sarja sattuvad vaatama naised, kes on vaimselt vägivaldses suhtes ja kui nad näevad sarjas seda elu peeglis, siis nad võiksid ju aru saada, et sellest suhtest võiks tulla välja  ning et maailmas on palju ilusat ja toredat  ja oma eluga edasi minek on võimalik. See sari näitab, kui palju on üks naine võimeline püüdma ja muretsema oma suhte päästmise nimel, aga kas nii suurt ohvrimeelsust ja andestamist on ikka vaja?

Mida Inga andeks ei anna?

Vastaksin Doris Kareva luuleridadega. „Anna hinge heldust andestada, anna jõudu jääda õiglaseks“. Eks see andestamine on ilus asi, aga kui me räägime vägivaldsest suhtest, siis see ei tähenda, et peaks edasi koos olema. Aga otse küsimusele vastata enda kohta on raske, kuigi ka minu noore inimese elust on palju erinevaid asju läbi käinud ja on ka päris keerulisi asju olnud. Õnneks olen ma kasvanud sinnamaale, et ma olen suutnud inimestele andestada, kui on midagi halba olnud. Andeks andmise juures on oluline püüda mõista ja näha maailma suurema pilguga. Eelkõige on andestamine hea andestajale endale ja aitab tema hingelisele arengule kaasa.

Kuidas oleks käitunud Piret, kui temal oleks olnud selline ühest voodist teise jooksev mees nagu Eerik?   

Ma arvan, et Piret poleks olnud isegi mitte nii otsusekindel kui Kertu, sest Piret klammerdub nende meeste külge päris usinasti  ja siis saab selle eest oma vitsad. Ma arvan, et Eeriku suguse mehe paika panemiseks oleks hoopis Mari vaja, kuigi tegelikul on nende kolme õe iseloomuomadusi olemas igas naises. Vahel naine tunneb, et ta suudab jala maha panna ja kehtestada ennast ja teinekord oled malbekene, luuleline ja nutt tuleb kurku.

Kas Maris on veel seda jõulist naist säilinud pärast oma mehe Indreku rasket haigust?

Arusaadavalt kõik sellised suured muutused ja pöördelised sündmused elus muudavad inimest ja nii ka sarjas tegelaskujusid, aga oma põhiolemuselt on Mari ikka see, kes ta on. Ma usun, et Mari selgroog ja selge silmavaade pole kuhugi kadunud. Hoolimata hetkelisest murtusest on Maris siiski see särts säilinud ja ta on kahtlemata teisest puust, kui tema õed Piret ja Kertu.

Kuidas Inga hoiab lahus enda ja Pireti mõttemaailma?  

Ilmselt see oskus asju lahus hoida on tulnud mingisuguse ajaga. Alguses oli see ümberlülitumine rohkem teadvustatud, aga praegu kui kaamera läheb käima on kõik automaatne. Kui keegi ütleb tiimis „Piret“ või „Inga“, siis ma reageerin ühteviisi. Õnneks aitab mõistust lahus hoida ka see, et Ingal on kaks imetoredat last. Iga naine, kui tal on lapsed elab rohkem oma lastele ja perele ja see eristab meid väga suuresti Piretiga

Teie olete ema. Milline ema oleks Piret, kui tal õnnestuks kord emaks saada?   

Ma arvan, et Piret oleks väga suurepärane ema, sest temas on seda emalikku hoolt ja ennastsalgavust hästi palju.

Piret oli surrogaatema ja andis oma lapse ära. Kas Inga suudaks nii talitada?

Vot see on keeruline küsimus. Arstide ringkonnas on ju palju räägitud, et surrogaatema teenus võiks mingis vormis olla ka Eestis olemas, sest on ju olemas väga-väga palju neid inimesi, kes tahaksid aga nad ei saa lapsi ja surrogaatemaduse lubamine oleks paljudele inimestele pääsetee. Piret on arst ja näeb neid asju natukene teise nurga alt, aga selge on see, et ta ei arvestanud, et see tegelikult nii valus kogemus on. Mõnes kohas on seriaalis Piretile antud ka võimalus näidata, mis tema sees tegelikult toimub ja kui need teemad ülesse tulevad, siis ta pole selle koha pealt väga tugev. Mina Ingana, ei kujuta end surrogaatemana ette. Iga naine, kes on lapse sünnitanud ja teda kandnud teab, mida see kogemus tegelikult tähendab ja mida tähendab, kui sul on päris oma laps. Samas usun, et palju on ka mõtlemises kinni- kui sa ikka algusest peale paned paika, et sa aitad kedagi teist ja see pole päriselt sinu laps, siis võib-olla on seda kuidagi lihtsam taluda.

Kui kaua Inga suudab kõige kauem oma lastest eemal olla?    

Ega ma väga kaua suudagi. Minu kõige pisem saab nüüd kolmeseks  ja temaga oleme me kogu aeg ninapidi koos. Ma olen oma töögraafiku hoidnud meelega sellise, et ma saaksin võimalikult palju kodus olla. Minu jaoks on lapsega koos oldud aega väga väärtuslik.

Kas autogrammi andes on vahest segamini läinud ka kumma autogrammi – kas Pireti või Inga oma peate andma?

Nii segi mu meeled pole. Aga  seda on küll ette tulnud, et mulle tullakse juurde ja kõnetatakse kui Piretit ja hakatakse rääkima Pireti elust. Inimesed samastavad mind ikka väga palju Piretiga. Kui ma autogrammi annan, siis ma annan ikka näitlejanna Inga Lunge autogrammi aga kirjutan lihtsalt juurde Piret Jakobson, „Pilvede all“.

Kas olete teinud kunagi numeroloogilise analüüsi enda ja Pireti nimedele ja uurinud, kui palju teie saatused oleksid tegelikult sarnased?   

Ei, ma ei ole seda teinud, sest ma ei oska nime numeroloogilist analüüsi teha. Aga see oleks küll natuke hirmutav, kui minu ja Pireti elutee või saatuse numbrid oleksid kattuvad.

Kas tunnete, et Piret võiks olla ka päriselus teie nimi, kui te poleks Inga?

Praeguseks olen ma juba kasvanud selle nime külge. Ise tunnen, et olen ikka Inga. Aga on paar huvitavat asja on selle sarja tegemisega kaasa tulnud, mida ma ei osanud arvata. Näiteks Haapsalu  on mulle saanud meeletult koduseks linnaks ja ma tõepoolest tunnen seal justkui ma oleksingi oma kodulinnas, kuigi mind pole Haapsaluga kunagi miski muu sidunud. Haapsallu minnes on mul soe ja mõnus olla, inimesed naeratavad mulle tänaval. Mulle seal väga meeldib ja selle tunde üle on mul väga hea meel, et ma olen sellise linna iseenda jaoks avastanud.

Kevad on kohe- kohe saabumas. Kuidas sel kevadel õnnelikult armuda? 

Armuda ja armastada saab ju ka nii, et sa ei pea vältimatult ootama, et teine sama vastu pakub. Saab ju armastada ka salaja ja pigem ise armunud olla vaatamata sellele,  kas sa oled abielus või mitte. Ikks saab kergelt armunud  või vaimustunud  olla ja tunda ennast hästi. See sisemine  õnn ja rahulolu, mida tekitab armumine võiks käia meiega pidevalt kaasas.

Mis aitab teil ruttu südame kiiremalt põksuma panna ja armunud oleku tekitada?

Minu lapsed ja mees Toomas. Minu kodu on see, mille peale mõeldes ma tunnen sisemist rahu ja õnne  ja armastust. Ma väga loodan, et igal inimesel oleks vähemaltki kordki elus võimalus tunda, mis on armumine ja armastus.

Kas Teie mees Toomas Lunge on Teile kirjutanud päris ainult Teile mõeldud laulu?

Me oleme teinud seda koos. Mul on komme kirjutada luuletusi, aga siis need kokku kägardada ja ära visata. Ükskord õnnestus Toomasel ühte minu teksti siiski näha ja ta tegi selle peale loo.

Lugege palun mõni oma luulerida.  

Ma ei tea, ma nagu ei saa kuidagi – ma pigem lõpetaksin taas Doris Kareva sõnadega: „Muud ma pole palunud, ei palu. Selgelt südant – seda palun küll. Tahet taevast endas peegeldada , murdliku maailma vastuseks anna valgustunde veres, aimus, et võiks ära tunda oma rada. Anna hingeheldust andestada , anna jõudu jääda õiglaseks.“

Kevad ja lilled käivad kokku – mis lillena Teie end tajute?

Inka liiliana need on sellised õrnad ja armsad, neid on kollaseid ja roosasid ja nende nimi sarnaneb veidi minu nimele Inga.

Doris Kareva

Muud ma pole palunud, ei palu; 
selget südant, seda palun küll – 
tahet taevast endas peegeldada 
murdliku maailma vastuseks.

Anna valgustunde veres, vaimus, 
et võiks ära tunda oma rada; 
anna hinge heldust halastada, 
anna jõudu jääda õiglaseks.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.