"Praegune noorem põlvkond tunneb end liiga vabalt, teistega üldse ei arvestata. Ainult mina – mul on niimoodi mugav ja mind ei huvita, mis edasi saab."

Alicja Pajur, bussijuht
SÜDAMLIK TEGU: Arstitudengid paigaldasid Tartusse naisi tunnustavad plakatid (0)
05. märts 2015
Scanpix

Seoses peagi saabuva rahvusvahelise naistepäevaga käivitas Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts (EAÜS) Tartu kesklinnas kampaania, et tunnustada ja võimendada kohalikke naisi.

Kampaania koosneb pilkupüüdvatest plakatitest, mis edastavad ühelauselisi lugejat kiitvaid sõnumeid nagu “Sa oled äge!” või “Su julgus on inspireeriv”, teatas Eesti Arstiteadusüliõpilaste Selts BNS-ile. Sõnumeid edastatakse nii eesti kui vene keeles.

EAÜS-i seksuaaltervise töögrupi juht Aurora Ursula Joala väitel sündis kampaania soovist taastada naistepäeva esialgse mõtte. „Idee sündis tõsiasjast, et me oleme ajaga kaotanud naistepäeva tähenduse – kui algselt oli naistepäev mõeldud, et tähistada naiste õigusi, saavutusi ja vabadust, siis tänaseks on see suuresti asendunud lillede kinkimisega. Lilled on küll igati vahvad, aga meie naised on midagi palju enamat. Seda tahamegi antud kampaaniaga meelde tuletada,“ kommenteeris Joala kampaaniat.

Kuivõrd plakatite sisu võib jääda esialgu ebaselgeks, siis sisaldavad need ka viidet veebilehele, kus seletatakse kampaania sisu lähemalt. Leheküljelt leiab muuhulgas ka „lühikese mitteammendava rea põhjusi, miks Eesti naine äge on“ ning viiteid erinevatele naisi ühendavatele ja naiste õiguste eest võitlevatele organisatsioonidele. Kuivõrd plakatite sõnumid ei viita otseselt soole, siis on koduleheküljel ka täpsustus, et nendest võivad rõõmu tunda ka mehed.

“Plakatite sõnumid on meelega valitud sellised, et need mõjuksid positiivselt mõlemale soole. See on ainult hea, kui meie sõnumist saavad rõõmu ka mehed, sest kusagilt on tekkinud ekslik arusaam, just kui oleks naiste õiguste eest seismine kuidagi vastuolus meeste heaoluga. Tegelikkuses on asjad vastupidi ja suuremast võrdõiguslikkusest võidavad ka mehed,” märkis kampaaniateksti autor Priit Tohver.

Rahvusvahelist naistepäeva tähistatakse üle maailma 8. märtsil. Naistepäeva sisu erineb riigiti, ent ametlikult on päeva eesmärk tähistada naiste saavutusi ja seista nende võrdsete võimaluste eest.

  • Eesti naine on erakordselt tark – kusagil 45% Eesti naistest on kõrgharitud, OECD riikides on sama näitaja keskmiselt 34% 
  • Eesti naine annab oma tarkusi ka edasi – 83% haridusvaldkonna töötajatest Eestis on naised
  • Ilma Eesti naiseta poleks ka Eesti tervishoidu – 90% Eesti tervishoiutöötajatest on naised, seejuures 75% arstidest
  • Eesti naine rajab paremat tulevikku – Ligi 50% Eesti teaduse- ja arendustegevuse töötajaid on naised. Euroopa Liidu riikides on sama näitaja keskmiselt 34%
  • Eesti naine töötleb ja toodab – 41% Eesti töötleva tööstuse tööjõust on naised
  • Eesti õiguskantsler on naine
  • Eesti peaprokurör on naine
  • Eesti aasta kirjanik on naine
  • Mitmete suurte lehtede ja ajakirjade peatoimetajad on naised
  • Veel päris palju ägedaid inimesi on tegelikult naised
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.