"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
FOTOD! EMAKE LOODUS: Stroomi rannas oleks nagu imeloom munel käinud (10)
10. märts 2015
Aleksander Abrosimov

Tallinna Stroomi rannas näib esmapilgul, nagu oleks eelajalooline loom seal munel käinud ja veepiirile suure hulga 5-10 sentimeetrise läbimõõduga mune jätnud. Tegelikult on siiski suur Loodus ise siin oma meistrikäe ja lõppematu loovusega inimesele taas kord üllatuse valmistanud.

Stroomi rannas avaneva pildi looduse meisterdatud jääkuulidest tegi kogu maailmale nähtavaks Eestis elav fotograaf Aleksander Abrosimov. Nüüdseks on seda väga omapärast loodusnähtust esitlenud oma lugejatele ka Euroopa üks suuremaid ja mainekamaid väljaandeid „Der Spiegel“ ja püüdnud anda selle tekkimisele ka oma seletuse.

Abrosimov ise ütleb, et talle meeldib Stroomi rannas lonkida ja igal talvel näeb ta seal midagi uut. Tänavune talv pidi Abrosimovi arvates olema aga kuidagi eriline, sest sellist tohutut hulka üllatavalt sümmeetrilisi jäämune pole ta seal kunagi varem näinud. „Kui ma neid pilte oma tuttavatele näitan, peavad nad neid dinosaurusemunadeks, koletise kaaviariks või tennisepallideks,“ rääkis Abrosimov Spiegelile.

Spiegeli andmeil annab teadus sellele omapärasele nähtusele lihtsa seletuse. Selle kohaselt tekkivad madalas ja vaikses vees jääkristallid, mida kerge murdlainetus hakkab merevees edasi-tagasi õõtsutama. Jäätumistemperatuurist madalamete temperatuuride juures koguneb jääkristalli ümber järjest rohkem jääd ning pidev merevees liikumine ja pöörlemine viib selleni, et jääkamakad saavad ümara kuju.

Samas tõdeb Spiegel, et täpset seletust omapärase loodusnähtuse kohta ei ole. Oletatakse, et selleks peab vesi kiiresti jahtuma, merepind peab olema tasane ja merekallas ei tohi olla liialt järsk.

 

Vaata galeriid (4)
Kommentaarid (10)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

aleksi2004@hotmail.com
20. juuni 2016 19:26
https://www.youtube.com/watch?v=pOxO82CmP0I
tips
12. märts 2015 08:20
suht hirmuäratavad...
rki
12. märts 2015 00:25
Edgarjuugendi inkubaator, väikesed Toobalid kooruvad sealt peagi!
Aff
11. märts 2015 23:51
Tegelikult on need "Ailieni" munad... no peaaegu nagu seal filmis... ja kui soojaks läheb, siis kooruvad sealt väga vastikud tegelased välja... stroomi rand on neid tegelasi iga suvi täis... need lagastavad ja räuskavad meeletult. Peaks vist leegiheitjaga sinna minema!
jahs
11. märts 2015 18:30
Lahejahshshhshshs
HeH
11. märts 2015 13:33
http://www.geoengineeringwatch.org/chemically-nucleated-ice-balls-on-lake-michigan/
videosellest
11. märts 2015 21:24
https://www.youtube.com/watch?v=0Ms9inch6BE
jajaa
11. märts 2015 12:42
http://www.geoengineeringwatch.org/chemically-nucleated-ice-balls-on-lake-michigan/
Peep Tobreluts
11. märts 2015 10:27
Ilusad pildid. Ilupiltidena väga head! Looduse uurimise, eriti teaduse aspektist puudulikud pildid kuna jääb puudu mõõde. Me ei suuda hoomata nähtuse olemust, sest kasvõi ühel pildil oleks võinud olla mingi üldtuntud ese: tikutops, mobiil, münt, paberraha või joonlaud/mõõdulint.
W. Hocares
11. märts 2015 11:43
Kuna tegemist fotograafi, mitte teadlasega, siis võib ehk andeks anda, et ilusate fotode tedemise ajal ei mõelnud ta teadusele. Kui soovi teadust teha, siis võiks ehk ise sagedamini internetist väljas käia.