"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Reformierakond jätkab kõnelusi SDE ja IRL-iga (täiendatud) (0)
21. märts 2015
Scanpix

Reformierakonna juhatus otsustas laupäeval jätkata kõnelusi Sotsiaaldemokraatliku Erakonnaga (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liiduga (IRL).

“Reformierakond alustas kõnelusi valitsusliidu moodustamiseks nelja osapoolega siiras usus, et selliselt on võimalik Eestile luua laiapõhjaline ja tugev valitsus. Mitmetes prioriteetsetes teemades oleme jõudnud ka kokkulepeteni. Tõsi, nelja osapoolega läbirääkimised on kohati tekitanud ka umbusku, et kas kõik ikka soovivad ühiselt lõpuni minna ja kanda valitsusvastutust,” seisab erakonna laupäeval tehtud avalduses.

“Seda tunnetust on meie jaoks kõige enam suurendanud Vabaerakonna järjekindel nõudmine teha radikaalseid maksumuudatusi, muu hulgas kasutada mistahes kuluplaanide rahastamise katteallikana üksikisiku tulumaksumäära tõstmist neli kuni viis protsendipunkti ja 10-12 protsendi suurust ettevõtte tulumaksu kehtestamist. Nende nõudmistega nõustumisel väheneksid Eesti inimeste sissetulekud ja kahaneks Eesti majanduse konkurentsivõime,” seisab avalduses. 

“Mõistame Vabaerakonna kui noore erakonna nii läbirääkimiste eel kui ka ajal väljendatud soovi keskenduda valitsustöö tegemise asemel esmalt oma erakonna ülesehitamisele. Maksude drastilise tõstmiste järjepidev nõudmine ei näita meie hinnangul Vabaerakonna head tahet ega tõsist suhtumist läbirääkimisi vedavasse partnerisse. See seab tervikuna kahtluse alla mitte üksnes Vabaerakonna valitsuskoalitsiooniga liitumise soovi siiruse, vaid ka stabiilse valitsusliidu moodustamise üldse. Sisuliselt näitab selle nõudmise järjekindel esitamine Vabaerakonna soovi loobuda valitsusvastutuse võtmisest. Sama kinnitab Vabaerakonna ettepanek konsultatsioonid sootuks katkestada,” tõdes Reformierakonna juhatus. “Arvestades keerulist rahvusvahelist olukorda vajab Eesti võimalikult kiiresti värske mandaadiga stabiilse enamusvalitsuse ametisseastumist.”

“Lähtuvalt Vabaerakonna nõudmiste tõttu pidurdunud konsultatsioonide tulemustest, teeb Reformierakonna juhatus ettepaneku jätkata valitsusliidu moodustamise kõnelusi edaspidi kolmepoolselt  – Eesti Sotsiaaldemokraatliku Erakonna ning Erakonnaga Isamaa ja Res Publica Liit,” seisab Reformierakonna juhatuse avalduses.

“Reformierakond tänab Eesti Vabaerakonda ja tema esindajaid konsultatsioonidel osalemise eest. Suur osa seisukohti, milles me leidsime Vabaerakonnaga ühisosa – eriti riigireformi, madalapalgaliste palgavaesuse leevendamise, julgeoleku ja parlamentaarse demokraatia tugevdamise osas – leiavad tee ka kujunevasse valitsusprogrammi. Loodame ühiste arusaamade ulatust edaspidi laiendada konstruktiivse koostöö käigus kokkutulevas uues riigikogus,” seisab avalduses.

Reformierakonnal on uues riigikogus 30, Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal 15, Isamaa ja Res Publica Liidul 14 ja Vabaerakonnal kaheksa, Keskerakonnal 27 ja Konservatiivsel Rahvaerakonnal seitse kohta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.