"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Maksuamet jättis pärandvara müüjad tulumaksu tagastusest alusetult ilma? (0)
25. märts 2015

Maksuamet otsustas paljud pärandvara müünud inimesed tulumaksutagastusest ilma jätta, kuid nagu selgub vandeadvokaat Martin Kruusi analüüsist, siis paragrahv, millele maksuamet oma otsuses toetus, ei ole kõnealuses olukorras kuidagi korrektne.

Maksuamet jättis rahuldamata paljude pärandvara müünud inimeste taotluse saada tagasi alusetult makstud tulumaks, mida põhjendati seadusest tuleneva kolmeaastase deklaratsioonide parandamise piiranguga, kuid õigusekspertide hinnangul on seda piirangut kasutatud meelevaldselt, kirjutas BNS.

Mullu jaanuaris otsustas riigikohus, et pärandvara müügilt võib tulumaksu arvestamiseks maha arvestada selle soetamiseks tehtud kulutused, ehk et pärijat tuleb maksustada samamoodi nagu pärandajat.

Kuivõrd varem oli pärandvara müügilt teenitud summalt tulnud maksta tulumaksu täies ulatuses, siis tähendas see, et paljud pärijad saavad tulumaksudeklaratsiooni paranduse järel liialt makstud tulumaksu tagasi küsida.

Üks tingimus oli, et deklaratsioone saab parandada 2010.–2012. aasta eest, sest kehtib kolmeaastane aegumistähtaeg. Vandeadvokaat Martin Kruusi hinnangul ei ole see õiguspärane, sest piirang on seaduses ette nähtud hoopis teistsuguse olukorra tarbeks.

Seda, et ka MTA ei hoia kolme aasta reeglist just kümne küünega kinni, näitab Kruusi eelmise aasta detsembri kogemus.

“Esitasin kliendi nimel argumenteeritud taotluse koos muudetud deklaratsiooniga, mis oli algselt esitatud rohkem kui kolm aastat tagasi. Palusin parandusdeklaratsiooni vastu võtta ja enammakstud tulumaks tagasi maksta. Maksuamet maksiski raha pärast mõningast mõtlemist tagasi,” räägib Kruus.

Tema sõnul pole maksuamet ka ise ilmselt päris kindel, kuidas selle piiranguga lood on.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.