"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uus koalitsioon soovib tõsta alampalku ja tulumaksuvaba miinimumi (1)
07. aprill 2015
Scanpix

Uus valitsusliit kavatseb tõsta tulumaksuvaba miinimumi 205 euroni kuus, tõsta alampalka, langetada sotsiaalmaksu ning rakendada riigipoolseid toetavaid meetmeid. Praegu moodustab miinimumpalk 38 protsenti keskmisest palgast.

Reformierakonna, Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) ning Isamaa ja Res Publica Liidu koalitsioon plaanib sõlmida ametiühingute ja tööandjatega kokkuleppe, tõstmaks alampalga nelja aastaga 45 protsendini keskmisest palgast, kinnitas SDE BNSi vahendusel.

“Sotsiaaldemokraatliku Erakonna, Reformierakonna ja IRL-i koalitsioonileppe kohaselt on kavas koostöös ametiühingute ja tööandjatega ellu viia riigipoolsed meetmed, mis aitavad kaasa töötajate kvalifikatsiooni parandamisele, tootlikkuse tõusule ja uute töökohtade loomisele,” ütles SDE juhatuse liige Helmen Kütt erakonna teate vahendusel.

Samuti on koalitsioonilepingu järgi on eesmärgiks vähendada regionaalseid ja soolisi palgaerinevusi. Lepe näeb ette ka tööinspektsioonile volituste andmist järelevalve teostamiseks naistele ja meestele sama töö eest tööandja poolt makstavate palkade ja hüvitiste üle.

Madala palgaga inimeste sissetuleku suurendamiseks hakatakse SDE teatel täiskohaga vähemalt miinimumpalka teenivatele inimestele tegema kord aastas tagasimakset, mille suurus sõltub sissetuleku ja absoluutse vaesuse piiri suhtest. Lisaks plaanib valitsusliit BNS-i andmetel tõsta toimetulekutoetuse määra 130 euroni.

Uus koalitsioonilepe näeb ette ka sotsiaalmaksu langetamist 1 protsendipunkti võrra, muutus on plaanitud rakenduma 2017. aastast; samm vähendab hinnanguliselt riigieelarvele laekumist 80-90 miljoni euro võrra.

“Loodav valitsusliit langetab sotsiaalmaksu 33 protsendilt 32 protsendile,” ütles riigikogu rahanduskomisjoni liige ja Reformierakonna fraktsiooni aseesimees Remo Holsmer pressiteate vahendusel.

“See otsus muudab ettevõtetele töökoha loomise soodsamaks. Samaaegselt kompenseeritakse riigieelarvest haige – ja pensionikassale sotsiaalmaksust vähem laekuv osa.”

BNS-i andmetel on koalitsioonikõnelustel hinnatud sotsiaalmaksu langetamise mõju riigieelarvele 2017. aastal mahus 81 miljonit eurot, 2018. aastal 86 miljonit eurot ja 2019. aastal 91 miljonit eurot.

 

 

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Enn
19. apr. 2015 02:25
See tõstmine on niivõrd minimaalne, et tunda ei anna. on selge, et majandada nad ei oska.