"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jüri Mõis: IRLi maksureformi eesmärgi lahendaks astmeline tulumaks (0)
08. aprill 2015
Scanpix

"Astmeline tulumaks oleks märksa lihtsam lahendus probleemidele, mida tahetakse Partsi süsteemiga ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega saavutada," tõdes ettevõtja Jüri Mõis.

Jüri Mõisa hinnangul eesti majanduses uue valitsusega suuri muutusi ees ei seisa ja olukord jääb stabiilseks.

IRLi maksureformi asemel astmeline tulumaks

Mõis leidis seejuures, et IRLi poolt valimiste eel paljuräägitud maksureformi eesmärgid oleksid teostatavad märksa lihtsamini astmelise tulumaksu kehtestamise läbi.

“Astmeline tulumaks oleks märksa lihtsam lahendus probleemidele, mida tahetakse Partsi süsteemiga ja tulumaksuvaba miinimumi tõstmisega saavutada,” tõdes ta.

Mõisa sõnul paljud poliitikud kardavad Kekserakonda nagu vanapagan välku ja nii on ka astmelise tulumaksuga.

“Eesti poliitika veelahe läheb selle koha pealt. Kes räägib astmelisest tulumaksust, siis see on vanamoodne ja kes ühetaolisest tulumaksust, see on edumeelne,” tõdes ta.


Sotsmaksu alandamine saab olema probleemne

“Ajakirjaduses välja käidud koalitsioonileppe kavad on õiges suunas ja mulle tundub et majandusplokis on põnevamad aktsiistõusud, mis iseenesest on väga õige, sest energiat on vaja säästa ja joomine on pahe,” sõnas Mõis.

Seejuures tõdes Mõis, et sotsiaalmaksu alandamisega saab koalitsioonil olema väga suuri raskusi.

“Riigieelarve ei kannata välja kui sotsmaksu alandada 4-5%, nagu ajakirjanduses on räägitud. Mulle tundub, et isegi see 1% on ülejõu käiv. Meil on ajalooline taak ja solidaarsusprintsiibi põhine pensionisüsteem, mis tähendab, et praegused töölkäijad maksavad vanematele ja kogumispensionisüsteemi pole olnud,” nentis Mõis.

 

Vaata lähemalt Tallinna TV videost 01:15 kuni 07:15

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.