"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TÄNA! Sõjamuuseumis saab näha rändnäitust sõduri igapäevaelust (0)
11. aprill 2015
Scanpix

Eesti Sõjamuuseum avab laupäeval rahvusvahelise rändnäituse "Varustus ja vidinad elu ja surma piiril" (Bits and Pieces between Life and Death), mis annab ülevaate sõduri igapäevaelust.

Sõjamuuseumi direktor Hellar Lille sõnul on vitriinides eksponeeritud üle 1200 omapärase eseme, teatas muuseum BNS-ile. 

Neid kasutasid 19. ja 20 sajandi sõdades, näiteks Buuri sõjas ning Esimeses ja Teises maailmasõjas erinevate armeede sõdurid söömiseks, joomiseseks, pesemiseks, haavade eest hoolitsemiseks ja muuks.

„Erinevalt tavapärastest sõjamuuseumite eksponaatidest on näha vähe relvi. Küll on välja pandud hulgaliselt iseloomulikke asju sõduri igapäevaelust: alates kammist ja habemenoast kuni sõnaraamatuteni ja niinimetatud kaevikukunsti – sõdurite endi poolt valmistatud esemeteni,“ ütles Lill.

Näiteks võib tutvuda Teise maailmasõja ajal Briti õhujõudude pilootide varustuses olnud üleelamiskomplektiga, mis sisaldab muuhulgas peeglit signaliseerimiseks, kalapüügivarustust ja jäneste püüdmiseks mõeldud püünist ühes vastava kasutusjuhendiga.

Näitusel on ka mitmeid esemeid, mis aitavad kaasa sõja kui nähtuse mitmekülgsemale mõtestamisele. Üks värvikamaid neist on 1940. aastal Inglismaal laste jaoks disainitud gaasimask, millele on püütud anda tollase koomiksikangelase välimus, et lapsed nõustuksid selliseid maske surmava gaasiohu korral nii-öelda mänguna pähe tõmbama.

Esmakordselt 2010.aastal Stockholmis eksponeeritud näitust on esitletud Norras, Belgias, Poolas ja viimati Valgevenes. Viimsi mõisa teisele korrusele jääb see väljapanek kuni järgmise aasta veebruarini.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.