“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Avatakse näitus "Elupusle – Rootsi pere roll ühiskonnas" (0)
20. aprill 2015
Erakogu

Teisipäeval, 21. aprillil kl 16 avatakse Sotsiaalministeeriumi fuajees Tallinnas, Gonsiori 29, Rootsi Instituudi koostatud fotonäitus "Elupusle – Rootsi pere roll ühiskonnas". 

Näituse avavad Eesti sotsiaalkaitseminister Margus Tsahkna ja Rootsi suursaadik Eestis Anders Ljunggren.

Lapsed, nende vanemad, töö, kodu, majanduslik olukord ja võrdõiguslikkus: kõik need tükid kokku moodustavad terviku, mida Rootsis nimetatakse elupusleks. Avatav fotonäitus keskendub isarollile ja sellele, mida saab ühiskond võrdõiguslikkuse, lapsevanema rolli ja tööelu ühitamiseks ära teha.

Rootsi valitsus pöörab suurt tähelepanu sellele, et kõikides poliitilistes otsustes võetaks arvesse ka võrdõiguslikkuse aspekti. Jätkatakse aktiivseid püüdlusi isade vanemapuhkusele jäämise soodustamiseks. Tänapäeva Rootsis kehtib üks maailma heldemaid vanemahüvitise maksmise kordi, kõige rohkem on tööl käivaid väikelaste emasid, sündivus on suur ja peale on kasvanud uus põlvkond isasid, kelle jaoks on vanemapuhkuse kasutamine enesestmõistetav.

Näitus koosneb 24 fotost ja eestikeelsetest tutvustavatest tekstidest, mis kirjeldavad rootslaste igapäevase pereelu tahke. Sotsiaalministeeriumi fuajees on näitus külastajatele avatud kõigil tööpäevadel kuni 15. maini. Edaspidi on kavas näitus viia ka teistesse Eesti piirkondadesse. Rootsi Instituudi algatusel on näitus rännanud juba paljudes maailma riikides.

21. aprill tähistab Eestis ka võrdse palga päeva, sest just siis saab täis lisatööpäevade arv, mis keskmisel Eesti naisel tuleb teha, et saada keskmise Eesti mehe eelmise aasta sissetulekuga võrdne tasu. Teisisõnu, saavutamaks keskmise mehe 12 kuu teenistus, peab naine töötama ligi 16 kuud.

Näituse avamine samal päeval on sümboolse tähendusega, sest lisaks mitmetele teistele faktoritele mõjutavad palgalõhe olemasolu töö- ja pereelu ühitamise raskused, meeste vähene osalus lapsehoolduspuhkusel ning naiste pikad karjäärikatkestused seoses lapsehoolduspuhkusel olemisega.

Taustainfo näituse kohta Rootsi Instituudi veebilehelt: https://eng.si.se/areas-of-operation/events-and-projects/equality-and-society-issues/

Olete oodatud näitusele!

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.