Riigikantselei koostas analüüside põhjal tabelid, mis näitavad, kui palju erinevad peremudelid kütuseaktsiisi tõusu tõttu peavad rohkem raha välja käima ja kui palju nad uute maksumuudatuste ja lastetoetuste tõusuga võidavad.
Kantselei analüüs on arvesse võtnud kuluna vaid kütusekulu ja eeldanud, et näiteks sotsiaalmaksu langetamine tõstab automaatselt inimeste palkasid, vahendas Delfi.
Kantselei arvutuste kohaselt võidaks kõik analüüsis käsitletud peremudelid maksumuudatustest rohkem, kui nad kaotaksid aktsiisitõusuga. Näiteks võidaks kantselei arvutuste kohaselt kolme või enama lapsega suurpere, kus on üks keskmise palgaga tööl käiv täiskasvanu ning kus päevas sõidetakse autoga ligikaudu 110 kilomeetrit lastetoetuse tõusu ja maksumuudatusi arvesse võttes 196 eurot kuus juurde.
Samas aga näiteks lasteta maal elav paar, kes mõlemad käivad keskmise palgaga tööl ning sõidavad päevas maha umbes 70 kilomeetrit, võidavad kuus vaid neli eurot. Siinkohal tuleb silmas pidada, et kantselei arvutuste kohaselt tõstab sotsiaalmaksu langetamine automaatselt inimeste palka. Samuti ei arvesta analüüs ühegi muu kuluga kui otsene kütusekulu (näiteks hinnatõus, erisuste kaotamised jne).
Samuti tuleks rõhutada, et riigikantselei arvutused on tehtud eeldusel, et töölkäivad isikud teenivad Eesti keskmist palka (mis statistikaameti andmetel oli 2014. aasta viimases kvartalis 1039 eurot brutos). Samuti on kütuseaktsiisi ja lastetoetuste tõus ning maksude langetamine arvestatud 2019. aastaks planeeritava seisuga.