"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riigikogu hirmkallis veebileht on õudne, ei toeta nutifone ega sobi vaegnägijale (0)
27. aprill 2015
Ekraanitõmmis

Eesti ühe tuntuima digiagentuuri Fraktali peadisaineri Tajo Oja hinnangul on riigikogu uus 98 000 eurot maksnud veebileht õudne.

Oja kirjutab nädalavahetusel avaldatud arvamusloos, et kuigi veebilehe eest maksti 98 000 eurot, ei ole antud juhul kõige suurem probleem makstud summas, vaid tulemuses. Tema hinnangul on tulemus õudne, sest see ei toeta nutitelefone, ei sobi vaegnägijatele ning on lihtsalt visuaalselt kole.

Oja ütles Delfile, et rahvusvaheliselt on olemas standardid, mis tagavad selle, et veebilehekülg on kasutatav ka erivajadustega inimestele.

“See tähendab, et ekraanilugejad suudavad lehekülge pimedatele ette lugeda, nõrgema nägemisega kasutajad saavad keerata juurde kontrastsust ja tähesuurust jne. Eesti riik on vastu võtnud otsuse, et kõik avaliku sektori lehed peavad selle standardiga kooskõlas olema. Riigikogu leht seda ei ole,” sõnas Oja. Ta lisas, et 2015. aastal, mil üle poole internetikülastajatest kasutab interneti lehitsemiseks nutitelefoni, on veider, et riigikogu veebilehekülje loomisel seda silmas ei peetud.

Tema sõnul on keeruline hinnata, kas leheküljele kulunud 98 000 eurot on targasti kulutatud, sest keegi ei tea täpselt, mida selle raha eest telliti. “Kuid vähemalt praegu ei ole ühegi külje pealt näha (ei funktsionaalsuse, ei disaini poolelt), et tulemus on hea. Ma isegi ei ole päris kindel, kas see on üldse parem kui eelmine veeb,” ütles Oja.

Ta lisas, et eelarve poolest on nii suurte kuludega veebid haruldased. “Erasektoris on Eestis võib-olla kokku 4-5 ettevõtet, kes telliks endale sarnase eelarvega veebilehti ja need on tõeliselt suured miljonikäibega ettevõtted,” lausus Oja.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.