"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Briti teadlase suunis: Eesti valitsus peaks kohe kehtestama elamisväärse palga (40)
28. aprill 2015
Ragne Jõerand

Inglismaa Sheffieldi ülikooli teadlane Alan Walkeri sõnul teeks tema Eesti valitsusele ettepaneku alustada kohustuslikus korras elamisväärse palga kehtestamisest kõigile, mida tööandjad peavad maksma. "Ma ei kutsuks seda miinimumpalgaks, vaid just elamisväärseks palgaks."

Täna toimub Tallinna rahvusvaheline foorum “MoPACT”, kus arutatakse võimalusi, kuidas võimalikult aktiivselt ja tervelt vananeda. “Eesti ei ole juhuslikult valitud selle foorumi toimumiskohaks – me tahame siin olles oma silmaga näha ja veenduda, mis on need takistused, mis ei lase Eesti, Läti ja Leedu vanemaealistel terve ja aktiivsena elada ka vanemas eas. Selle info abil tahame me anda konkreetseid soovitusi, mida teha, et olukord muutuks paremuse poole,” ütles Walker.

Walkeri sõnul on uuringud näidanud, et Eesti üheks suureks probleemiks on vanemaealiste diskrimineerimine tööturul ja kehv tervis elu teises pooles. “Kui võrrelda neid näitajaid Taaniga, mis on Eestis vaid paarisaja kilomeetri kaugusel, siis Taanis on vanemaealistel tervena elatuid aastaid 14 ja Eestis vaid kaks – see on suur lõhe ja Eestile tuleb tõsiselt tegeleda vanemaealiste tervise parandamise ja nende probleemide ennetamisega,” nentis Walker.

Ka pidas Walker hämmastavaks fakti, et Eestis on üle 45-aastastel juba raske kandideerida tööturul, kuna neid peetakse vanaks. “Selline madal vanaks pidamise piir on midagi ebatavalist, aga selle on tinginud teie tööturu profiil ja inimeste kehv tervis juba üsna noores keskeas. Tervis on käest läinud ära aga paljuski juba sotsialismiajast, kust Balti riigid tulevad.”

Inimeste eluga rahulolu mõjutab suuresti nende tervist ja paraku kuulub Eesti maailma õnnelikkuse raporti alusel maailma ühe õnnetuma riigi hulka. Paljude inimeste enesehinnangut ja tervist mõjutab seegi, et nad peavad tegema hoolimata oma ülikoolikraadidest madalapalgalist lihttööd.

“Ma mõistan hästi, kui valuline probleem see on teie inimestele ja kuidas mõjutab nende tervist. Samas on seda ka teistes Euroopa riikides ja ühiskond peab midagi tegema selle tendentsi peatamiseks. Iga inimene peab saama elamisväärset palka ja mitte virelema palgavaesuses nagu paljud haritud inimesed Eestis. Majanduslik rahuolematus piirab juurdepääsu terviseteenustele ja tervise edendamisele.”

Walkeri sõnul teeks tema Eesti valitsusele ettepaneku alustada kohustuslikus korras elamisväärse palga kehtestamisest kõigile, mida tööandjad peavad maksma. “Ma ei kutsuks seda miinimumpalgaks, vaid just elamisväärseks palgaks.” Sarnase idee käis oma valimisprogrammis välja ka Keskerakond, kui soovis 1000-eurose alampalga kehtestamist.

Kuna vanemaealiste juurdepääs Eesti tööturule on samuti raskendatud, siis peavad paljud neist läbi ajama vaid riikliku pensioniga, mis on 2015. aastal 374 eurot kuus. “Oh mu jumal. Ma teadsin, et pension on Eestis väike, aga et nii pisike, poleks oodanudki! Selle rahaga ei saa ju elada ära terve kuu. Te olete Euroopa Liidu liige ja selline pension pole mõeldav ühes liikmesriigis. Inglismaal on pension viis korda suurem, kui Eestis,” rääkis Walker.

Kuigi Eesti riik ja valitsus on teadlik probleemidest, pole nende lahendamine paraku siiani kuigi jõudsalt edenenud. “Eks meil Inglismaal ja teisteski Euroopa riikides tuleb kohati sellist suhtumist ette, aga Eestis on see eriti teravalt väljendunud. Tuleb leida viise, kuidas mõjutada poliitikuid toetama haiguste ennetamist ja mitte hakata tegutsema alles siis, kui kriis käes,” ütles teadlane.

Walker rõhutas, et kuigi rahvas ei saa kuigi kiirelt mõjutada poliitikute tegevust, millega nad rahul pole, saavad inimesed siiski palju ise ära teha oma terviseprobleemide ennetamiseks. “Pöörake enam tähelepanu oma söömisharjumustele, liikuge rohkem. On tervitav, kui ka tööandjad aitavad omalt poolt kaasa töötajatele tervema töökeskkonna loomisel ja toetavad nende liikumisharrastusi.”

Kommentaarid (40)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Viimane aeg
17. mai 2017 11:08
"Suud puhtaks" peaks käsitlema ausalt teemat: kuhu Eesti riigist on rahad kadunud!? Või on see liiga ohtlik?
Muidugi
10. nov. 2017 13:09
on ideoloogiliselt ohtlik käsitleda mistahes teemat nii, et seda heaks ei kiideta, vigadele põhimõtteliselt ei vihjata. Stuudiokülalised valitakse ikka nii, et oponente on vähe, sõna neile suuremalt ei anta (küll aga proportsionaalselt), veebikommentaarid valitakse enamasti nendegi väheste oponentide naeruvääristamiseks jne., jms...
endel
1. mai 2017 15:57
inimesed,õppige mõni amet selgeks,selle asemel et siin vingute.Siis saate ka elamisväärset palka.Eestis on aastaid oskustööliste puudus!!
grigori
1. mai 2017 15:24
410 maksudeta puhtalt peaks olema praegu ei aja pilli lõhki
Nojah
1. mai 2017 13:31
See teadlane tahab Eestis kehestestada 60% -list tööpuudust. Mis kuradi teadlane see vanamees üleüldse? Juustuteadlane? Kirjandusteadlane? Midagi Kadri Simsoni või Heimar Lengi taolist teadlast?
Liia
1. mai 2017 00:55
See inglane ei näinud ju kõike. Invaliidsuspension on tugevalt alla 200€. Ka sellega peab elama. No jah - ei pea aga kuidagi ei raatsiks veel sohu minna. Aga need, kes uute korralduste kohaselt terveks määratakse peavad vist minema.
Gennadi
25. juuni 2016 13:38
Väga head sõnad.....
penskar
4. mai 2016 15:23
palk palgaks aga PENSION EESTIS ON 350€ KUUS see on alla euroliidu vaesuse piiri 300 000 eesti pensionäri elab nii väikese pensioniga...Minu meelest tuleks vanainimestesse suhtuda AUSTUSEGA ,MITTE NEID MÕNITADA ja et 60 000 last ei saa iga päev kõhtu täis -selle eest tuleks mõni tegelane vangi panna
tallinlane
3. mai 2016 13:21
JUTT JUMALA ÕIGE !!! Olen siin juba pikemat aega rääkinud, et sellise elukalliduse juures nagu seda on meil siin Eestis, peaks miinimumpalk olema 1000 eurot ( 168 töötunni eest ) kuus. Ameerika Ühendriikides ( kus elu peaaegu sama kallis kui meil ) , Oregoni osariigis tehti ettepanek 15 dollarise miinimum tunnitasu osas !!!
Tõnu Univer
2. mai 2016 08:26
Tuleb luua ekspordile suunatud tööstus. Teadlased välja mõtlema, lapsed õppima, perekonnad traditsiooniliseks ja lapsi saama ja kasvatama. Samal ajal peab iga Eesti kodanik saama normaalseks eluks piisava igakuise raha. Põgenikud Eestist eemale!
Küsimus
1. mai 2017 13:37
Kuidas sa perekondi traditsiooniliseks muudada? Või mida see tähendab? Homoperesid on eestis mõnikümmend, nende jõuga ära kaotamine ei tekita lapsi eestis juurde.
juho
1. mai 2016 19:47
Oh jefreitor,sa ei suuda kapralini areneda.
Kägu
1. mai 2016 12:45
Eesti on Taanist paarisaja km kaugusel?
Tatyana
1. mai 2016 08:45
Eesti valitsys läheb ennem pigem vaba surma,kui peaks kehtestama rahvale inimväärset palka!!Valitsys ei teagi,mis siis on inimestele,,inimväärne palk,,kuna on harjunud pidama orjarahvast!!!Jah,ehk see 1000 kesikute poolt ooli liiga kõrge lend aga arvan,et miinium ei tohiks kuidagi olla 385.-see on alandav ja häbiväärne.Aga meie valitsusele see meeldib ja kuidas veel!!!!
Malle
1. mai 2016 08:39
Kui perepea peab pere ülalpidamiseks ja maksude maksmiseks töötama16-18 tundi ööpõevas,ei jää just palju aega ja jõudu liikumisharrastusteks.
Hilja
30. apr. 2016 20:38
Sellise pensioniga on võimatu ots-otsaga välja tulla.see polegi lihtsalt võimalik,see on inimese alandamine,mõnitamine; pole ime ,et alaväärsuskompleks hiilib ligi.Olen elanud kogu elu tööd tehes,saamata "ümbrikupalka",riigimaksud kõik makstud, aga nüüd.....virele,sa pole enam vajalik... ,sest riik ei väärtusta oma inimest. Tegelikult on see väga-väga kurb !
jefreitor
30. apr. 2016 20:14
Kesk-Aasia tsurkadel NLiidu armees olid sama "pädevad" geograafiateadmised, kui sellel briti "teadlasel"! :D :P
jaak
30. apr. 2016 18:50
Teeninduse ja sotsiaalteenuste arendamine on mõttetu raha raiskamine reaalselt kuna tarbja kes seda teenust vajab on nii vaene, et tal pole seda võimalik kasutada. Maapiirkondades peavad poed raamatuid , et inimesed päris nälga ei sureks,juhul kui on veidi vaja remontida korterit ja sada euri eest on vaja osta kütet korraga aastaks nagunii selleks raha pole, korja sa kuidas seda tahad.
jaak
30. apr. 2016 18:44
kõrge maksukoormusega pole mõtet luua firmat Eestisse. Pole midagi keerulist tegelikult. Ega raha ei kasva puu otsas. Tootmise käivitamine vajab raha, proovi miinimum palgaga seda ettevõtmist siis alustada. Tegelikult absurdimaailm, mis siin väikses Eestikeses toimub.
Tõnu Univer
30. apr. 2016 10:12
Nüüd, Eesti Valitsus; Alan Walker ütles, mida teha. Hakake peale! Teid on Rahvale asja pärast vaja, mitte Teie saamatuse pealtvaatamiseks!
Kersti
25. juuni 2015 09:34
Kui hea on lugeda seda artiklit ja tunda, et vähemalt keegigi saab aru, kui raske on väikse palgaga Eestis hakkama saada. Ja seda väikest palka ja pensioni saavad ju enamus töötavast ja pensionil olevatest inimestest. Millegipärast need, kes meil 24 tundi ööpäevas tööd teevad (ilma puhkusel olemata veedavad oma "puhkuse" kuskil soojal maal) seda ei teadvusta endale, sest nende palk on kordades suurem, pole muret.
Kiilimees
25. juuni 2015 07:13
Väga tore kui nii saab. Ainult millegipärast maailma kõige "võimsama" riigi NSVL juht, maailma "targima" partei esimees N.Hruštšov pidas 1960.a. paremaks "prognoosida", et 1980.a. hakkame elama kommunismis. Oleks võinud ka ju mingi parteikongressi auks kommunismi välja kuulutada.
Volts
3. mai 2015 14:47
Alustavatele väikeettevõtetele on vaja teha alustamine soodsamaks, ja seda eelkõige maksude näol. Lätlased julgesid mideagi sellist teha, aga Eesti valitsus ei julge. Pigem tõstavad makse ja kurnavad kogu elanikkonda. Nende plaanitu siin eestis, on nii läbi mõtlematu ja pigem on keskendutud lühiajalisele kukru täitmisele ja seda mitte inimestel (maksumaksjatel), vaid ainult riigi omal. Õigeid, ajudega inimesi, ei lubatagi esile. Äkki võtavad veel neilt tohmanitelt selle kuulsuse sära, mis neile Brüsselist peale paistab. Selline omakasupüüdlik poliitika, peab lõppema. Mujal nagu mõeldakse aastakümmneid ette, et kuidas ajapikku majandust ja rahva heaolu parandada, siin aga ainult hetkele, mil nad ise juhtnuppude juures on. Põhjus on lihtne. Kui oled puldis, siis kühvelda endale ja oma kaaskondlastele nii palju kui võimalik, sest pärast, kui on teised, siis äkki enam ei saa.
Tann
3. mai 2015 11:26
Täitsa õige. Ja alles siis taas võtmise teemat arutama hakata. Mitu korda oleme saanud kaela võtmisotsuse ja mitu korda andmise teemalise? Meenutage ja tehke järeldusi!
Leili
2. mai 2015 15:22
Meie riigis on valged inimesed ainult võimul olijad, nende erakond ja riigikogulased, ülejäänud on neegrid, kes nendearvates pole elamist väärt.
Enn
2. mai 2015 14:50
Näed, isegi kaugelt välismaalt näevad ja saavad aru, et lihtinimese elu Eestis pole mingi meelakkumine.
Eve
1. mai 2015 03:00
Selle valitsuse ajal läheb kõik veel hullemaks, sest meie valitsusel on muud huvid. Hull oli see ka ansipi valitsuse ajal, kes hoolis vaid välisest hiilgusest pugedes Brüsseli ees ja nüüd jätkatekse seda pugemist, kuid lisandub veel USA.
Riho
1. mai 2015 02:56
Meie valitsus ei hooli rahvast.
mari
5. mai 2015 10:07
See on ju ammu teada.Ainult ennast upitatakse ja topitakse rahva raha oma tasku.
Ülle
30. apr. 2015 16:52
Täiesti nõus, aga ainus mida valitsus teha saab on vähendada makse. Usun, et enamik ettevõtjaid sooviksid väga oma töötajate palkasid tõsta, kuid kui samavõrra mis makstakse töötajale makstakse ka riigile on see väga suur luksus.
ENSV
30. apr. 2015 15:11
Riik võiks kehtestada ka kaupadele & teenustele hinnad nagu oli heal ENSV ajal, tõesti nõus, et palka määrab riik, ja riik annab ka töökoha Aga pigem soovitaks inimestel kes pole rahul oma palgaga otsida oma võimetele ( vähemalt erasektoris ) vastavalt tasustatuduus töökoht veel parem kui selle ise looks. õpetaja, politseinik, päästja, sõdur, arst ...... on eraldi teema.
keegi
30. apr. 2015 11:41
Õiged valukohad toodi välja - nende teemade lahendamine lõpetaks nii mõnegi muu probleemi nagu iseenesest - usun, et toimetulekutoetuse saajate hulk ka väheneks.... Ja kui rahva tervis paraneks - langeks pikas plaanid ka haigekassa ja vb isegi kogu sotsiaalsüsteemi koormus - kuid kõik need asjad näitaksid tulemust alles mõnekümne aasta pärast, kusjuures esialgu võib anda lausa negatiivse tulemuse.
jk
30. apr. 2015 10:51
Taani asub Eestist paarisaja kilomeetri kaugusel . Amuhahahhahahha lol usutav ja
.
29. apr. 2015 23:13
Meenub üks aafrika riik, kus peale riigipööret otsustas uus valitsus sulgeda välispangad. Lisaks oli neil hulk toredaid mõtteid, kuidas raha kulutada. Küsimuse peale, kust raha tuleb, vastati tõsimeeli: "Seinas olevast automaadist ju!".
.
29. apr. 2015 23:10
Huvitav, kes seda palka maksma peaks?
Linawästrick
30. apr. 2015 06:17
Tööandja ikka
looder
29. apr. 2015 22:07
Kuna ma olen ikka korralik looder, siis sooviks kahekordset elamisväärset palka. Mõni usinam võiks kahekohapeal töödata. Äkki tiiu ja tagastaja teevad sellise firma, et ma ei peaks isegi tööl käima ja pappi pritsiks aga. Pankrott on neile ka keelatud või otsivad ise mulle samaväärse töökoha.
tagastada rootsi viidud rahad
29. apr. 2015 20:49
Palun inimesed hakake juba ise iseseisvalt mõtlema. Me kõik väärima ühtset kodanikupalka, seda ei pea meile keegi väljast tulema ütlema. Kõik inimesed väärivad ühesugust tasu alates 18 aastasest kuni vanaduse lõpuni, senine kasumipõhine majandusmudel on ammu aja ära elanud. Igasugused sõjalised kulutused tuleb lõpetada. Võrdne kodanikupalk võimaldaks igal inimesel igal ajal muuta oma töökohta või minna teisele ametile. Arendades ennast ,areneb ka kogukond ,ning mingit välismaist investorit teenima ei pea. Libedemokraatlik eksperiment tuleb lõpetada, kus meid on muudetud välispankade teenijateks. See peaks olema kõigi soov.
tiiu53@hot.ee
29. apr. 2015 15:51
Inglismaa teadlane saab aru, et eestlaste palk peab olema elamisväärne, tervis vilets ja jne., aga mitte oma valitsus. Läti õpetab ja manitseb, et meie valitsus ei kordaks nende vigasid seoses aktsiiside tõstmisega, aga mitte meie valitsus ise. Kas napib valitsejatel mõistust, ollakse külmad ja ülbed oma inimeste vastu?
kõva
28. apr. 2015 19:42
ENSV ajal oli massiliselt pereliikme kohta alla 50 rbl. toetusesaajaid, maj. juhid ei astu sellelt teelt kõrvale.