"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Varsti saab ühissõidukites valideerimiseks kasutada ka nutifoni (0)
30. aprill 2015
Scanpix

T Grupp AS esitles täna Tallinna Linnatranspordi AS-i hoovil seisvas bussis ainulaadset süsteemi, mille abil saab inimene ühissõidukis oma sõidu valideerimiseks kasutada nutitelefoni.

Süsteem töötab lihtsalt: kui inimene, kelle nutitelefonil on sisse lülitatud bluetooth ja vastav äpp alla laetud, astub bussi, trammi või trolli, siis ühissõidukisse paigaldatud andurid registreerivad inimese sisenemise ning süsteem valideerib sõidu. Sõitja väljumisel ning ühissõidukist eemaldumisel registreerib süsteem sõidu lõppemise.

Süsteemi toimimiseks on vaja igasse 12 meetri pikkusesse bussi paigaldada viis ning liigendbussi seitse poolkera kujulist andurit. Sisuliselt töötab ühissõidukis lokaalne võrk, mille andmed jooksevad kokku sõiduki keskseadmesse.

Sellise süsteemi kasutamiseks on vaja nutitelefoni tasuta alla laadida vastav äpp ning telefonis peab olema sisse lülitatud bluetooth. Äpi allalaadimisel käib isiku registreerimine samal põhimõttel kui rohelise ühiskaardi isikustamine. See tähendab, et Tallinna kodanikud saavad ka mobiilvalideerimist kasutades ühissõidukites tasuta sõita.

“Sellel süsteemil on suur tulevik, sest see võimaldab veelgi lihtsamalt kasutada Tallinna ühistransporti,” ütles Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimees Enno Tamm.

T Grupi esindajate sõnul on praegu tegemist pilootprojektiga, mida tahetakse eelkõige testida Tallinna ühistranspordis, süsteemi vastu on huvi  aga tundnud ka Tartu linn ning Elron.

Juunis tutvustab firma uudset süsteemi ka Milaanos toimuval ülemaailmse ühistranspordi assotsiatsiooni UITP 61. kongressil.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.