"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
FOTOD! Hooldushaigla talgupäev tõi tegijatele rõõmu (0)
01. mai 2015
Albert Truuväärt

"Olen täna direktori koera Sofit kamminud ja oksi korjanud," ütles naeratus suul 42-aastane Marita, kes on Ida-Tallinna Keskhaigla Hooldusravikliiniku noorim ja ainus patsient, kes on suuteline iseseisvalt ratastooliga liikuma ja talgupäeval osalema.

Eile korraldas Ida-Tallinna Keskhaigla esmakordselt talgupäeva, et oma jõududega patsientidele mõeldud jalutusala kaunimaks muuta. Talgupäeva osales ühtekokku 60  töötajat. 

“Marita on meil igiliikur – ta on nii suurepärane ja oli üks esimesi, kes end talgupäevale kirja pani. Ega mul rohkem selliseid liikuvaid patsiente polegi – teised on sellised kehvakesed,” nentis Ida-Tallinna Keskhaigla Hooldusravikliiniku direktor Eve Karmo ja naeratas tunnustavalt Maritale.

“Siiani on läinud kõik uskumatult hästi – me pole saanud veel peale hakatagi, kui peaaegu on juba kõik tööd tehtud. Nii palju inimesi tuli kohale aitama, et ma mõtlen, miks me pole seda ometi varem teinud,” rääkis Karmo.

Endale üllatuseks sai Karmo täna teada, et tegelikult on samas majas varemgi talgupäev tehtud – tõsi küll – teise nime all. “Mulle toodi täna  kingiks mõned fotod sügavast nõukogude ajast, 70-ndatest aastatest, kui siin majas asus raudteehaigla ja korraldati laupäevakuid.”

Kadetid pügasid õunapuid

Karmo rääkis, et esimese ja kõige suurema tööna said talgupäeval ära pügatud õunapuud.

“Meil on väga head õunapuusordid ja suur õunaaed, aga aed oli lihtsalt metsikuks kasvanud. Kuu aega varem käis kohal arborist ja märkis ära lõikamist vajavad oksad ning siis ühe meie patsiendi poeg võttis kokku oma G4S kursandid, tuli nendega siia ja nad saagisid need märgitud oksad hetkega ära,” rõõmustas abi üle Karmo.

Lisaks puude korrastamisel sätiti talgupäeval patsientidele silmailuks mitmele poole uusi lilleampleid.

“Siia tuleb selline uhke lillepostament ja me vaatame sinna sisse neid odavamaid suvelilli – midagi peab natukene rippuma ja selleks on kressid väga head, lisaks midagi võõrasemade taolist, et oleks näha, et asi on töös,” viitas Karmo veel ehitusjärgus puust lilleampli poole.

Kunstitudengid loovad kauni puhkeala

Kui talgupäeval sai korrastatud enamuses vaid kliinikuesine õue-ala, siis tulevikuplaanides on rajada patsientidele täiesti uus puhkeala õunapuude alla.

“Praegu kogunevad nad enamuses siis maja ette pingi ümber. sest ega meie patsiendid ju kiiresti ja palju käi. Kahjuks pole meil praegu veel ka ratastooliteed ning raamiga ei saa me üldse kedagi välja tuua.”

Karmo unistustes on ETV Jõulutunneli projektiga veelgi raha koguda, et saaks alustada õunapuude alla kauni puhkekoha ehitamist. “Sinna on plaanitud korralik tee ja katusealune ning lauad-toolid. Kunstiülikooli tudengid peaksid tegema selle eskiisprojekti. Lisaks on tudengid välja mõelnud ka kaunistusi lakke või seinale, millega lamava patsiendi elu natukene sisukamaks muuta – see peaks olema midagi valguse ja varju mängu taolist,” kirjeldas Karmo.

Kuna vanurite teenuste rahastamisega pole Eestis lood kuigi kiita, siis otsivad oma ideede elluviimiseks sponsoreid ka tudengid.

“Haigekassa hinnakiri katab küll hädapärast põetuse ja ravi, aga selliste asjade hinda pole sisse arvestatud. Alati aidatakse hea meelega lapsi ja loomi, aga see unustatakse ära, et me kõik saame ükskord vanaks ja vajame abi. Arvestades, et nagunii pole vanad meie ühiskonnas mitte just kõige lugupeetavamas seisuses, oleks tore, kui kõik, kes vähegi saavad, neid aitaksid.”

 

Vaata galeriid (7)
Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.