"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Priit Toobal: rahvas peab saama presidenti ise valida (0)
06. mai 2015
Scanpix

"Varasemalt on tehtud ka mitmeid arvamusküsitlusi, mis näitavad, et suur osa Eesti kodanikest toetavad võimalust valida presidenti otse. Ma usun, et rahvas, kes on ju Eesti kõrgeim võim, on võimeline valima meie riigile väärilise juhi," sõnas Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon algatab täna põhiseadust muutva eelnõu, mis seadustaks presidendi otsevalimise. Põhiseaduskomisjoni liikme Priit Toobali sõnul toetavad Eesti inimesed presidendi otsevalimist ning saadik on kindel, et Eesti rahvas suudab endale valida väärilise riigipea.

“Presidendi otsevalimiste ettepanek ei ole ju tegelikkuses midagi uut. Sellele on aastate eest toetust avaldanud presidendid Meri ja Rüütel ning ka Keskerakond on otsevalimistest aastaid rääkinud. Varasemalt on tehtud ka mitmeid arvamusküsitlusi, mis näitavad, et suur osa Eesti kodanikest toetavad võimalust valida presidenti otse. Ma usun, et rahvas, kes on ju Eesti kõrgeim võim, on võimeline valima meie riigile väärilise juhi,” sõnas Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Priit Toobal.

Saadiku sõnul pole Parlamendi teised jõud seni presidendi otsevalmist toetanud ning vabanduseks on korduvalt toodud asjaolu, et põhiseadust ei tohiks kergekäeliselt muuta.

“Täna aga näeme, et valmidus põhiseadust muuta on valitsuskoalitsioonil täiesti olemas. Kui valitsus on nõus muutma seadust valimisea langetamiseks, siis ma usun, et presidendi otsevalimiste küsimus on antud temaatikast märksa olulisem ja ka sisulisem. Loodan, et valmidus põhiseaduse muutmiseks säilib ka presidendi valmiste küsimuses ning rahvale antakse võimalus ise otsustada, kes on kõige sobilikum tulevane riigipea Eesti Vabariigile,” lõpetas Priit Toobal.

Keskerakonna algatatava eelnõu seadusena vastuvõtmine tähendaks esmakordselt omariikluse ajaloos seda, et riigipea selgitatakse kogu rahva tahteavalduse järgi. Eelnõuga ei muutu põhiseaduses sätestatud riigikorraldus ega parlamentaarne mehhanism. Vabariigi Presidendi pädevuse muutmist esitatavas eelnõus ei sisaldu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.