“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
Hambaarstid: haigekassa sunnib laste hambaravi hindu alandama (0)
12. mai 2015
Scanpix

Hambaarstide liidu juhi ja Al Mare hambakliiniku arsti Marek Vingi sõnul sunnib haigekassa paljusid laste hambaid ravivaid arste hindu alandama, mis võib viia hambaravi kättesaadavuse vähenemiseni.

“Haigekassa tõenäoliselt püüab kulude optimeerimiseks teenust odavamalt sisse osta. Riigi seisukohast on see õiglane, aga ravikvaliteedi seisukohast ja vajalike investeeringute tegemiseks on selline hinna allasurumine lühinägelik,” märkis Vink. Ta lisas, et ka kehtivas haigekassa hinnakirjas laste hambaravile kehtestatud hinnad ei kata kõiki kulusid ning 10–15 protsendi võrra hindu alandades kannatab kindlasti teenuse kvaliteet, vahendas BNS Postimeest.

Hindu alandama ei sunnita kõiki, vaid jutt käib 26. märtsil välja kuulutatud haigekassa lepingupartnerite valiku konkursist, kus kriteeriumide täitmise eest jagatakse punkte. Üks kriteerium on ka teenuse hind, mille eest saab lisapunkte. See tähendab, et kliinikud, mis on saanud konkursil oma konkurentidest vähem punkte ja jäänud üksteise suhtes võrdsele positsioonile, sunnitakse konkurentsis püsimiseks hindu alandama.

Haigekassa juhatuse liige Mari Mathiesen kinnitas samas, et 1. juulist algaval uuel nelja-aastasel lepinguperioodil jääb haigekassa rahastatavate laste hambahaiguste ennetuse ja ravi ning ortodontia aastane maht varasemaga samale tasemele. See tähendab, et laste võimalused hambaid kontrollida ja ravida ei vähene. “Vaadates konkursile laekunud taotluste hulka ning esmaseid hindamistulemusi, saame kinnitada, et hambaravipartnerite arv võrreldes lõppeva lepinguperioodiga oluliselt ei muutu,” lisas ta.

Hambaarstide liit on saanud haigekassa survestamisega seoses päris palju kaebusi. “Maapiirkondades, kus inimeste ostujõud on suhteliselt väike, on haigekassa antud kopikas selgelt abiks. See sunnib tõenäoliselt paljusid laste hambaravile spetsialiseerunud hambaarste üldse lahti laskma, sest neile ei ole lihtsalt tööd pakkuda, kui seal piirkonnas ei ole tõenäoline, et lapsed tuleksid tasulisse hambaravisse. Mul on siin isegi kirju, kus kurdetakse, et minnakse pankrotti,” rääkis Vink.

Vink lisas, et haigekassa kasutab läbirääkimistel psühholoogilise surve võtteid, mis on arstidele alandavad. Kuid kõige suurem probleem, mis praeguse hinnasurvega kaasneb, on Vingi sõnul teenuse kättesaadavuse halvenemine. Arst tõi näite, et mõnes väikelinnas, kus on kokku vaid neli hambaraviteenuse pakkujat, ei sõlmita neist pooltega enam lepingut, mis tähendab, et teenuse kättesaadavus väheneb tervelt 50 protsenti. “See on absoluutselt vastupidine olukorrale Euroopas, kus me räägime patsientide vabast liikumisest ehk igal inimesel on õigus valida hambaarsti. See valikuvõimalus järjest kitseneb.”

Mathieseni kinnitusel peab haigekassa oluliseks, et lastele oleks hambaravi tagatud võimalikult elukoha lähedal, ning seetõttu on iga konkreetse piirkonna ravijuhtude maht arvestatud, lähtudes nõudlusest teenuse järele. “See koosneb kolmest komponendist: ravi maakondliku võrdse kättesaadavuse põhimõttest, alla 19-aastaste kindlustatute paiknemisest ja hambaraviteenuste senisest kasutusest.”

Mathiesen selgitas, et väljakuulutatud mahu piires said hambaraviteenuse osutajad esitada taotlusi, mille kriteeriume hinnates moodustub taotlejate pingerida. “Konkursi kriteeriumide eesmärgiks on valida parimad ja kvaliteetseimat teenust osutavad partnerid ning hinnatakse konkursil osalejate kvaliteedinäitajaid, arstide pädevust ja kogemust, tervise infosüsteemi andmete edastamist ja muud. Haigekassa hindab kõiki valikumenetluses osalevaid taotlejaid võrdselt ning ettepanek sõlmida leping tehakse neile, kes saavutavad kogutulemusena enam punkte,” ütles ta.

Mathiesen tunnistas, et teatud juhtudel võivad võrdsete punktide puhul toimuda hinnapakkumisvoorud – see tähendab, et osalejal on võimalik juba pakutud ravijuhu keskmist maksumust korrigeerida. “Kui teenusepakkuja ei pea võimalikuks teenust väiksema hinnaga osutada, siis ei ole tal kohustust hinda langetada – see ei jäta teda konkursist kõrvale, lihtsalt eksisteerib võimalus, et hinnakriteeriumi osas ei pruugi ta saada maksimaalset arvu punkte, juhul kui tema konkurent on pakkunud soodsama hinna,” selgitas ta.

Vingi hinnangul teeb haigekassa hambaarstidele liiga ka mõnede teiste konkursitingimustega. Näiteks on tema sõnul täiesti õigustamatu nõuda pädevustunnistusi ehk pädevuse resertifitseerimist arstidelt, kes on lõpetanud ülikooli vähem kui viis aastat tagasi. “Pädevustunnistuse mõte ongi see, et inimene kogub viie aasta jooksul pärast kooli lõpetamist oma loengupunkte, koolituspunkte, mille järel ta tõendab erialaseltsis oma pädevust. Hambaarstidele, kes on lõpetanud ülikooli vähem kui viis aastat tagasi, sellist tunnistust ei väljastata. Aga see argument haigekassat ei huvita. Tugevama õigusega tehakse, mis tahetakse.”

Mathieseni sõnul ei ole kahtlust, et iga ülikoolis vastava hariduse omandanud hambaarst on pädev teenust osutama ning võib esitada taotluse haigekassa lepingule. Hindamiskriteeriumide eesmärk on aga tema kinnitusel taotlejaid võimalikult objektiivselt ja läbipaistvalt pingeritta asetada, et leida haigekassale parimad partnerid. Seega, enam punkte saavad need, kellel on suurem kogemus. “Lõppkokkuvõttes võidab sellest patsient – ostetavad ravijuhud jagatakse nende partnerite vahel, kes saavutasid parimad tulemused,” lisas ta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.