"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Haigekassa: sotsiaalmaksu peaks langetama pensionikindlustuse arvelt (1)
18. mai 2015
Scanpix

Haigekassa hinnangul peaks valitsus sotsiaalmaksu määra langetamisel seda tegema maksu pensionikindlustuse osa arvelt, kuna ravikindlustuse osa vähenemine tähendaks vajadust uue rahastussüsteemi juurutamiseks.

“Teadaolevalt kaetakse pensionide rahastamise puudujääki riigieelarve muudest tuludest juba praegu ning selles kontekstis ei looks sotsiaalmaksu vähendamine 0,5 ja 1 protsendipunkti võrra ja selle kompenseerimine riigieelarve muude tulude arvelt põhimõtteliselt uut olukorda,” kirjutas haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross (fotol) asjaosalistele.

Samas tooks tema hinnangul sotsiaalmaksust rahastatava ravikindlustuse osa vähendamine kaasa vajaduse juurutada täiesti uus ravikindluse rahastamise süsteem, mis vajaks Rossi hinnangul enne kehtestamist arutelu Eesti ning rahvusvaheliste ekspertidega, vahendas BNS.

“Põhimõtteliselt toetame ka lahendust, kus sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa vähenemise kompenseerimine ekvivalentse suuruse võrra seotakse mõne seni kindlustatud isikutega võrdsustatud isikute rühma eest sotsiaalmaksu maksmisega ehk sisuliselt simuleeritakse ravikindlustuse maksubaasi laienemist,” seisab kirjas.

Sellisel juhul on haigekassa hinnangul oluline läbi viia kvalitatiivne ja kvantitatiivne analüüs, et tagada ravikindlustuse piisav tulubaas eelolevatel aastatel, mil kindlustushüvitiste kogumaht hakkab struktuurselt kasvama.

Kui valitsus otsustab siiski jääda sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa muutmise juurde, siis rõhutab haigekassa, et see peab toimuma ajas muutumatu, selge ja arusaadava reegli kohaselt.

“Kompenseeritavat osa puudutava mis tahes suvaotsuse tegemise võimalus peab olema välistatud. Loodame, et eelnõuga kehtestatud regulatsioon on piisav selleks, et iga-aastase riigieelarvega nähakse haigekassale eraldamiseks selline summa, mis tagab, et sotsiaalmaksu määra langetamine on haigekassa eelarve suhtes neutraalse mõjuga ja haigekassa tulud sellest ei vähene,” kirjutab Ross.

Rahandusministeerium on saatnud kooskõlastamiseks sotsiaalmaksuseaduse muudatuse eelnõu, millega viiakse ellu koalitsiooni valimislubadus langetada sotsiaalmaksu järgneva kahe aasta jooksul 1 protsendipunkti võrra 32 protsendile.

Sotsiaalmaksu vähendamisega langeb sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa 13 protsendilt kahe aasta pärast 12 protsendile. Määra vähendamisest tingitud laekumise vähenemine riikliku ravikindlustuse vahenditesse kompenseeritakse riigieelarve muude tulude arvelt.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

OMG
19. mai 2015 12:38
Samahästi võib pensionikassa samuti väita, et võtke nendelt. See ei vii kuhugi, mõlemad kassad virelevad. Valitsusele on siinsetes kommendaariumides tüütuseni selgitatud, kust võiks, saaks ja peaks võtma, aga millegipärast need allikad ei sobi. Igatahes pensioni- ja haigekassa rüüstamine tuleb lõpetada. Hau, olen rääkinud.