"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Linna nutihool jälgib koduse haige tervisenäitajaid ja aitab abi kutsuda (0)
18. mai 2015
Albert Truuväärt

"Mõnikord õhtul, kui Viljol valusid pole, laulab ta mulle aariaid," ütles viimased üheksa aastat oma Parkinsoni tõbe põdevat abikaasat Viljot hooldav Eha Korsen.

Perekond Korsen saab alates 19. märtsist suurt abi linna projektist SmartCare ehk nutihool.

Iga projektis osaleja koju on paigaldatud nutitahvel, mis on ühendatud vererõhu mõõtmise aparaadiga ja veresuhkru mõõtmise seadeldisega. Iga kord, kui patsient mõõdab oma tervisenäitajaid, lähevad need nutiseadme kaudu automaatselt arsti arvutisse. “Kui esineb vähimgi kõrvalekalle piiridest, mille perearst on pannud, annab süsteem arsti arvutis sellest kohe märku ning tänu sellele on võimalik patsienti äärmiselt operatiivselt aidata,” ütles Ida-Tallinna Keskhaigla SmartCare projekti õde Aire Põder.

Süsteemi kuulub ka häirenupp, millega patsient saab kodust abi kutsuda. “Mulle meeldib süsteemi juures see, et saan iga päev oma tervise kohta üht-teist teada ega pea muretsema, milline on hetkeseis,” ütles Viljo Korsen. “Kui näen, et olukord pole hea, võin vajadusel kohe arstiga ühendust võtta. Tänu sellele tunnen end palju turvalisemalt.”

Positiivsus aitab

Parkinsoni tõve raske vormi põdemisele vaatamata saab tarmukas mees parematel päevadel ise edukalt hakkama vererõhu mõõtmiseks vajaliku kätismanseti paigaldamisega. Ta ei pelga endale “nõelaga” sõrmegi sutsata, et veresuhkru mõõtmiseks vajalik veretilgake testribale saada. «Vahel ei taha veri küll hästi sõrmest välja tulla ja mõnikord läheb seade kinni enne, kui ma vere kätte ja suhkru mõõdetud saan, nii et insenerid võinuks selle seadme sisse- ja väljalülitusrežiimi pikema teha.» mainis Korsen.

Meditsiinilise poole pealt on Viljo Korsen nuthioole projektiga väga rahul. Samas tabab tema terav insenerisilm ja vahe mõistus seadmetes nii mõndagi, mida võiks täiendada, et patsiendil oleks mugavam seadet kasutada. “Näiteks poleks paha, kui veresuhkru mõõtmise aparaadil oleks sisselülitamise nupp teist värvi, mitte aga taustaga ühtmoodi must,” rääkis ta. “Vanal inimesel on kohati raske seda nuppu leida, eriti kui silmanägemine pole just hea. Kui need asjad ka korda saaks, oleks kõik väga hästi.”

Eha ja Viljo Korsen on koos elanud juba pea pool sajandit. Selja taga on kaunis elu, mille krooniks tublid lapsed ja lapselapsed. Elus on aga vahel nii, et rõõmu kõrvale tuleb suur mure. Viimased üheksa aastat on Eha hooldanud nii oma abikaasat kui ka 98-aastast ema. “See on mulle veel üks elu antud õppetund,” nentis naine. “Ma ei tea, mida see raske kogemus mulle õpetama peab, aga ju siis on seda tarvis.”

Eha Korsen paneb kõigile omastehooldajatele südamele, et väga oluline on leida võimalusi, kuidas tuua oma ellu positiivseid elamusi, vastasel juhul pole ka teistele midagi anda. “Näiteks mina käin ujumas ning kolm korda nädalas võimlen ja jooksen. Mind aitab tugev tahtejõud, oma lapsed, kõik lähedased ja sõbrad.”

Tõsine teadusprojekt

Tallinna linnast osaleb nutihoole projektis kokku sada eakat inimest. Pooled neist valisid perearstid, teise poole aga moodustavad otse haiglast tulnud inimesed, kes vajavad järelravi ajal kodust jälgimist.

Paljudes Euroopa riikides on SmartCare projekt tegutsenud edukalt juba aastaid. Eestis on see esialgu kavandatud kolme aasta peale ning projekti kogumaksumus on ligi 800 000 eurot.

Esimesel aastal projekti kavandati, nüüd tegeldakse selle käivitamise ja katsetamisega. “Osaliselt on see nagu teadusprojekt: alguses kaardistame ja jälgime patsiendi seisundit projekti alguses, seejärel võrdleme projekti alguse ja lõpu tervisenäitajaid,” rääkis Parve. “Kahjuks pole teenusele praegu riikliku rahastust, arutelud sel teemal käivad, aga ei tea veel, mis saab testperioodi lõppedes.”

Kui valitsus siiski otsustab hoolida senisest rohkem ka oma rahva tervisest, võib tulevikus sadades peredes üle Eesti, kus elab eakaid nutihoolt vajavaid inimesi, muutuda üsna tavapäraseks hommikune reibas naishääl nutiseadmest, mis ütleb: “Mõõtmine õnnestus! Ilusat päeva teile!”
 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.