"Kui vanasti said inimesed tänaval petta, siis nüüd internetis."

Joosep Kaasik, Põhja prefekt
Tallinna omastehoolde pilootprojekt kogub populaarsust (0)
20. mai 2015
Scanpix

Aprillis Tallinnas käivitunud pilootprojekt omastehooldajate hoolduskoormuse vähendamiseks on tekitanud suur huvi ja teenuse kasutajate ring suureneb jõudsalt. Teenust osutava MTÜ Koduhoolduskeskuse Certis koordinaatori Jaanika Luusi sõnul küsitakse informatsiooni teenuse kohta palju.

Teenuse eesmärgiks on omastehooldajate hoolduskoormuse vähendamine lühiajalise puhkuse ja vaba aja võimaldamiseks, näiteks mõned tunnid asjaajamiseks pangas, arsti külastamiseks, juuksur jmt. Teenust osutatakse hooldajaks määratud isikutele ja suure hooldusvajadusega isikute hooldajatele hooldatava kodus.

Tänaseks on linnaosades esitatud  21 teenuse taotlust: Haabersti 6, Nõmme 3, Kesklinn 1, Põhja-Tallinn 3, Lasnamäe 2, Pirita 1, Mustamäe 5;  sõlmitud on 15 lepingut, neist enim –  5 – Haaberstis. Mitmed taotlejad  vajavad teenust suveperioodil.

Keskmine teenuse vajadus on kolm tundi korraga, sellega kaasneb mähkmevahetus, voodi korrastamine, toidu soojendamine, söömisega seotud toimingud, valmispandud ravimite andmine, järelevalve, suhtlemine. Teenuse osutamise sagedus on keskmiselt kord nädalas. Lähedane planeerib endale vajalikud tegevused tavaliselt sellele päevale ning teenuse pakkuja arvestab kindlatel aegadel (arsti vastuvõtt, teatrikülastus jne) toimuvate üritustega, võimaldades teenuse vajalikul ajal.

“Kuna tegu on täiesti uue võimalusega, võetakse mõtlemisaega. Positiivselt üllatab huvilisi asjaolu, et teenus on omastehooldajale ja hooldatavale tasuta, sest kulud tasub Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuamet,” ütles Teenust osutava MTÜ Koduhoolduskeskuse Certis koordinaatori Jaanika Luus.

Üheksa inimest on huvitunud regulaarsest omastehooldaja asendusteenusest, mis lubaks lähedastel tööl käia.

Teenust osutatakse kõigil nädalapäevadel kell 7.00-22.00. Teenuse saamiseks või informatsiooni küsimiseks tuleb  pöörduda MTÜ Koduhoolduskeskus Certise koordinaatori Jaanika Luusi poole telefonil 522 8938 või e-posti aadressil jaanika.luus@certis.ee.

Teenuse ettevalmistamine sai alguse abilinnapea Merike Martinsoni mullu augustikuus toimunud kohtumisest  Tallinnas tegutseva omastehooldajate tugigrupi liikmetega,  kes kurtsid oma muresid ja ränka koormust ning teenuse sisu ongi  välja töötatud koostöös nendega. 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.